Jump to content

posibilitati retrofit 318d e90


ionescucris

Recommended Posts

salut. desi s-au mai discutat partial/tangential prin alte topicuri as avea cateva intrebari pentru cei cu mult mai multe cunostinte tehnice decat mine.

pentru un 318d e90(2006) cu dotari basic(fara: navigatie, comenzi pe volan, tempomat, scaune fractionabile, etc) as dori sa stiu ce retrofituri se pot face din lista de mai jos, ce piese trebuie achizitionate, ce proceduri/resoftari sunt necesare si un cost estimativ. va multumesc anticipat pentru ajutor si intelegere.

- iDrive

- volan cu comenzi + tempomat. Pot pastra airbag de la volan si muta pe noul volan?

- faruri xenon - in prezent am o "tiganie" halogen inlocuit cu instalatie xenon+can bus pentru a anula erorile. Se pot pune lupe pe farurile mele si utiliza in continuare instalatia de xenon pusa, trebuie sa schimb instalatia de xenon cu altceva(gen morimoto) sau astept sa gasesc pe la vazari piese 2 faruri originale xenon? in acest ultim caz as folosi in continuare instalatia de xenon de acum sau nu mai este necesara(pastrand becurile dar cumparand un alt modul de lumini)?

- schimbat interior cu varianta incluzand scaune fractionabile si cu incalzire, bancheta rabatabila, cu cotiera si sac ski

- oglinzi rabatabile electric si cu incalzire

Link to comment
Share on other sites

Toate se pot face, depinde de buget.

 

Cel mai ieftin scapi la comenzile de volan si cruise-control. Iti trebuie doar spira de volan, trimul plus comenzile si codatul lor.

Cea mai complicata dar realizabila e retrofitul pentru I-Drive, el presupune schimbatul plansei de bord, achizitionarea sistemului, achizitionarea comenzilor centrale, achizitionarea butonului de control si trimului central, instalarea antenei pentru GPS si codatul. In Romania sunt foarte putine ( repet, foarte putine, nu deloc ) care au avut parte de acest retrofit. Daca sunt bani, orice e realizabil.

 

Parerea mea ar fi sa schimbi masina sau sa te rezumi la lucrurile mai simple ( comenzi pe volan, xenon - da, se pot pune lupe si angel eyes pe farurile cu halogen - etc ). Nu se merita sa investesti >1500E pentru I-Drive in conditiile in care o poti vinde pe a ta si cu diferenta pe care ai plati-o pe I-Drive sa iti achizitionezi o masina cu tot ce vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

Toate se pot face, depinde de buget.

 

Cel mai ieftin scapi la comenzile de volan si cruise-control. Iti trebuie doar spira de volan, trimul plus comenzile si codatul lor.

Cea mai complicata dar realizabila e retrofitul pentru I-Drive, el presupune schimbatul plansei de bord, achizitionarea sistemului, achizitionarea comenzilor centrale, achizitionarea butonului de control si trimului central, instalarea antenei pentru GPS si codatul. In Romania sunt foarte putine ( repet, foarte putine, nu deloc ) care au avut parte de acest retrofit. Daca sunt bani, orice e realizabil.

 

Parerea mea ar fi sa schimbi masina sau sa te rezumi la lucrurile mai simple ( comenzi pe volan, xenon - da, se pot pune lupe si angel eyes pe farurile cu halogen - etc ). Nu se merita sa investesti >1500E pentru I-Drive in conditiile in care o poti vinde pe a ta si cu diferenta pe care ai plati-o pe I-Drive sa iti achizitionezi o masina cu tot ce vrei tu.

 

iti multumesc pentru lamuriri. pot pastra airbag volan actual si folosi pe "noul" volan? imi poti spune si pentru schimbarea interior cu ceva in genul a ceea ce cauta amilo123: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/131722-cumpar-scaune-sport-bmw-e90-piele-neagra/ trebuie legaturi/fire aditionale ?

ms

Link to comment
Share on other sites

Ionescu , ai timp si bani sa faci toate modificarile alea?

voiam sa vad estimativ ... si sa ma decid pentru unele din ele in functie si de recomandarile voastre.

una peste alta macar tempomat, lupe si volan cu comenzi cred ca imi voi pune intr-o prima faza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.