Jump to content

Achizitie BMW Second Hand Bavaria Baneasa


Ohha

Recommended Posts

Salut,

 

As dori sa achizitionez un BMW SH de la Bavaria Baneasa. Ei imi spun ca vanzarea se face cu un Contract de Garantie (care contine o anexa cu datele masinii si pretul) nu cu un Contract de Vanzare-Cumparare. Nu stiu cat de Ok este dpdv legal si daca pot inmatricula masina apoi pe baza acestui contract. In cartea de identitate a masinii este doar proprietarul (persoana fizica) de la care au achizitionat ei masina.

 

Aveti experiente similare cu ei, imi puteti da vreun sfat?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumpĂŁrat de la Bavaria mașina sh si mi au dat pe lângĂŁ garantie 6luni si factura fiscalĂŁ. In plus am fĂŁcut si un act de vânzare cumpĂŁrare de mana.
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumpĂŁrat de la Bavaria mașina sh si mi au dat pe lângĂŁ garantie 6luni si factura fiscalĂŁ. In plus am fĂŁcut si un act de vânzare cumpĂŁrare de mana.

 

mi se pare un pic ''tiganeala'' sa faci un contract de V-C de mana...totusi cumperi de la reprezentanta...

Link to comment
Share on other sites

Bavaria nu apărea pe carte dar apare pe factura. Factura eraintre Bavaria si mine si contractul la fel. Ei aveau mașina in patrimoniu trebuiau sa emită factura. Au emis pe o suma mai mică sa mai scape de TVA. Dupa ce au luat mașina in buyback au radiato si eu am ieșit cu numere de probe prima data cu ea. Mașina sa vândut efectiv dupa programul de lucru așa ca sa întocmit aceea hârtie de mana. A fost o hârtie de genul " am primit x banii si am predat mașina ". La sfârșit mi au emis numere roșii pe loc. Edited by malasorte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dar ce te sperii asa rau?...ei ce vand?...cartofi?

 

probabil au luat masina de la o persoana fizica iar ei nu o sa se mai incarce cu TVA fiindca e in dezavantajul lor astfel ca iti vor emite factura cu tva inclus si nededecutibil

 

ex. au luat masina cu 10000e de la o persoana fizica, daca ar baga tva ar trebui sa o vanda cu 10000+tva+profitul lor iar tie nu ti-ar mai conveni.asa ca o iau cu 10000e baga un profit de ex de 500e si ti-o dau cu 10.500e cu factura cu tva inclus si nedeductibil.

Link to comment
Share on other sites

La care as mai adauga ca mi au vandut o masina cu km dati inapoi si care fusese usor lovita si reparata la ei. Au omis sa imi spuna chiar daca am intrebat in mod express. Deci incetati sa ridicati in slavi reprezentantele caci in spatele lor se afla tot niste romanasi care vor sa faca un profit cat mai gras. Eu am cumparat de masina de contempo Brasov si a mers pe premiza idioata ca ardeleni sunt mai corecti. Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

dar ce te sperii asa rau?...ei ce vand?...cartofi?

 

probabil au luat masina de la o persoana fizica iar ei nu o sa se mai incarce cu TVA fiindca e in dezavantajul lor astfel ca iti vor emite factura cu tva inclus si nededecutibil

 

ex. au luat masina cu 10000e de la o persoana fizica, daca ar baga tva ar trebui sa o vanda cu 10000+tva+profitul lor iar tie nu ti-ar mai conveni.asa ca o iau cu 10000e baga un profit de ex de 500e si ti-o dau cu 10.500e cu factura cu tva inclus si nedeductibil.

Daca au luat masina de la persoana fizica, vor plati tva doar la adaosul perceput de ei. Ce fac ei acum, prin acel contract de mana, se mai numeste si evaziune fiscala.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca au luat masina de la persoana fizica, vor plati tva doar la adaosul perceput de ei. Ce fac ei acum, prin acel contract de mana, se mai numeste si evaziune fiscala.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Pai cam asta au facut la mine... pe fata si fara jena

Link to comment
Share on other sites

Pai cam asta au facut la mine... pe fata si fara jena

deci nu esti multumit ca ai luat masina la pret ok , acum ii reclami sau nu inteleg eu bine ....Si asa sa vb de porcariile astea pe un forum public e o simpla tiganie . Trebuia sa nu o iei daca te-ai simtit maltratat fiscal :)))

Link to comment
Share on other sites

deci nu esti multumit ca ai luat masina la pret ok , acum ii reclami sau nu inteleg eu bine ....Si asa sa vb de porcariile astea pe un forum public e o simpla tiganie . Trebuia sa nu o iei daca te-ai simtit maltratat fiscal :)))

 

Dar de ce sa nu zica?

Am trecut de vremea comunista cand ti se baga pumnul in gura ca sa tii ciocul mic.

Suntem pe un forum public. Eu unul nu stiam si chiar ma mir ca o reprezentanta se preteaza la asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce sa nu zica?

Am trecut de vremea comunista cand ti se baga pumnul in gura ca sa tii ciocul mic.

Suntem pe un forum public. Eu unul nu stiam si chiar ma mir ca o reprezentanta se preteaza la asa ceva.

Nu ai inteles sau poate inteleg eu prost , oamenii i-au facut o facilitate ....Teoretic trebuiau sa o livreze prin firma si sa-i tranteasca si TVA in carca . Ca urmare el nu se plimba acum cu ea si nici ei nu o vindeau . Deci e win -win , ce e de reclamat totusi .

Link to comment
Share on other sites

Nu ai inteles sau poate inteleg eu prost , oamenii i-au facut o facilitate ....Teoretic trebuiau sa o livreze prin firma si sa-i tranteasca si TVA in carca . Ca urmare el nu se plimba acum cu ea si nici ei nu o vindeau . Deci e win -win , ce e de reclamat totusi .

Prețul era peste cel al pieței in acel moment. Dupa am cunoscut si primul proprietar si am aflat cât i au dat cei de la Bavaria pe mașina. Au câștigat suficient oricum cu sau fara TVA ce mă deranjat a fost ca au dat km înapoi si mi au ascuns un eveniment rutier remediat la ei. Km ei i au dat înapoi pentru ca fostul proprietar mi a zis exact km la care le a vânduto el. Acum cum l am cunoscut? Cu ajutorul lor... Omul a avut mașina pe firma dupa firma a făcut factura pe persoana fizica dupa pe Bavaria. Bun mie îmi lipsea prima tranzacție ( firma respectiv persoana fizica) așa ca neavând cum sa fac actele ei mi au dat numărul de telefon. Întâmplător era din constanta ...

Ah era sa uit . Inițial mi au trimis o copie dupa stampila firmei acelui dom( o aveau ei scanata dupa o factura ) si m au sfătuit sa "produc" eu factura lipsa...

Vi se pare corecta atitudinea lor?

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Nu ai inteles sau poate inteleg eu prost , oamenii i-au facut o facilitate ....Teoretic trebuiau sa o livreze prin firma si sa-i tranteasca si TVA in carca . Ca urmare el nu se plimba acum cu ea si nici ei nu o vindeau . Deci e win -win , ce e de reclamat totusi .

Nu ai inteles tu bine. Ei platesc tva doar la adaosul lor. Daca ei au luat masina cu 10.000 si au vandut-o cu 11.000, ei platesc tva doar la 1.000, nu la toata suma. Nu i-au facilitat lui nimic, singurii care au avut de castigat au fost tot AB.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Cand o persoana juridica cumpara de la o persoana fizica ceva , TVA-ul este inclus in pretul de cumparare ( pentru ca persoana fizica nu poate emite factura! ) si este TVA Nedeductibil, asta inseamna ca persoana juridica nu este avantajata deloc, ba chiar e mult mai rau pt ei pt ca nu pot deduce TVA-ul.

 

Astfel la vanzare ei nu au castigat decat 500 de euro ( din care 24% este TVA-ul ) sau cat ai zis tu ca au pus peste pretul primit de fostul proprietar.

 

Nu inteleg ce samsareala au facut. Nu e normal ca din moment ce ei iti dau garantie sa mai puna ceva la pret? Nu fac opere de caritate.

 

Iar la partea cu km dati inapoi, ma mir ca pui botul la ce zice fostul proprietar. Reprezentantele nici nu cumpara masini cu km multi la buy-back-uri. Deci fostul proprietar mananca de pe jos.

Edited by doubtfire
Link to comment
Share on other sites

AB ofera un serviciu de consignatie, tocmai de la scandalurile legate de preturile de buyback, ei iti ofera posibilitatea sa tii masina la ei in curte, este un serviciu, o facilitate, nu un favor deoarece percep un comision de la vanzator. Foarte multi clienti pun pret pe certificarea originii masinii, iar ei asta fac practic. Evident ca tranzactia propriuzisa se desfasoara intre detinatorul actual si noul cumparator, la final vanzatorul isi primeste factura pentru serviciul de consignatie cu tva den la AB, deci nici urma de vreo evaziune fiscala, iar cumparatorul isi primeste certificatul prin care se garanteaza originea/starea masinii etc, si eventual o garantie suplimentara.
Link to comment
Share on other sites

Cand o persoana juridica cumpara de la o persoana fizica ceva , TVA-ul este inclus in pretul de cumparare ( pentru ca persoana fizica nu poate emite factura! ) si este TVA Nedeductibil, asta inseamna ca persoana juridica nu este avantajata deloc, ba chiar e mult mai rau pt ei pt ca nu pot deduce TVA-ul.

 

Astfel la vanzare ei nu au castigat decat 500 de euro ( din care 24% este TVA-ul ) sau cat ai zis tu ca au pus peste pretul primit de fostul proprietar.

 

Nu inteleg ce samsareala au facut. Nu e normal ca din moment ce ei iti dau garantie sa mai puna ceva la pret? Nu fac opere de caritate.

 

Iar la partea cu km dati inapoi, ma mir ca pui botul la ce zice fostul proprietar. Reprezentantele nici nu cumpara masini cu km multi la buy-back-uri. Deci fostul proprietar mananca de pe jos.

Nu erau mulți doar vreo 40000 de km dați înapoi . De aia am si da mai mult pentru ca am avut o garantie am înțeles prețul mai mare.. Omul nu avea nici un interes chiar cand a vazut km a inceput sa rada. eu de la el am aflat ca masina avea mai multi km pana atunci nu stiam. de la el am aflat si de accident si dupa mi au confirmat si cei de la bavaria constanta cu menținerea ca asta e se mai întâmpla . Fostul proprietar avea mai mulți bani ca patronul Bavaria Brașov de aia a si dat mașina ieftin in buyback ca a zis ca nu sta el sa își bată capul sa vândă masini. Își luase un 7 ar nou. Dar sa vorbește fara sa știi e cel mai ușor si sport național in România. Dar tu continua sa crezi ca reprezentanta e miezul si Dzeu pe pământ. A si diferența era de 6000 euro nu 500. Dar astea sunt afacerile , bravo lor, dar eu am ceva cu ei pentru ca m au mintit

Si eu mașina am cumparato de la BAVARIA nu era nici o consignatie... Era a lor pe firma lor....

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Pai din moment ce tu afirmi ca "Au emis pe o suma mai micĂŁ sa mai scape de TVA", cand de fapt cineva ti-a explicat ce inseamna de fapt suma aia mica, imi pare rau , dar nici tu nu cred ca stii ce vorbesti.

 

Am si eu o intrebare de bun simt. Proprietarul asta super-smecher, care " avea mai mulți bani ca patronul Bavaria Brașov" are si el o carte cu istoricul service ? Ca din moment ce se lafaie in bani probabil ca si-a intretinut exemplar masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.