Jump to content

520i E39 - new owner


Recommended Posts

Buna seara

 

Sunt user nou, BMW owner nou, cu toate ca am avut un septar antic acum cativa ani. Deci...

Masina este un 520i, motor de 2000, din 1996, 150CP. Am cumparat-o de o saptamana, si am descoperit urmatoarele probleme.

 

- Motorul are oscilatii mari de turatie la relanti, sau cand e rece motorul, si daca nu tin piciorul pe acceleratie, moare.

- Singura eroare de pe tester (Bosch, nu stiu daca este foarte potrivit pentru BMW), este debitmetrul de aer, care l-am inlocuit, dar problema a ramas.

- In timpul mersului, se aude ceva suierat de la motor, ca si cum ar freca ceva.

- De asemenea s-ar putea sa fie probleme cu pompa de servo, deoarece se aud cateodata zgomote la miscarea volanului, dar nu cred ca are influenta asupra turatiei motorului.

 

Am fost la Pretty Car (oradea) si mi-au spus ca s-ar putea sa fie undeva scurt pe instalatia electrica si senzorii de temperatura sa fie dusi. Au masurat temp. aerului si a apei, care erau la temperatura normala, dar calculatorul indica ca sunt la 120, respectiv 150 de grade. Ei ziceau ca din cauza asta calculatorul da informatii gresite, si de aceea reduce turatia, sa nu supraincalzeasca motorul.

 

Mai sunt si alte probleme, dar alea sunt minore. In fine...ei mi-au recomandat sa ma duc la un electrician BMW, sa-mi refaca toata instalatia electrica. Ma rog...primul lor sfat a fost sa o vand :cry: ...dar cum am spus ca nu se pune problema, mi-au recomandat a doua solutie. Si aici vine intrebarea...

 

- Cunoasteti un electrician auto specializat in BMW cu toate dotarile necesare (tester, softuri, etc) din Oradea sau judetele limitrofe care ar fi dispus si capabil sa imi faca o revizie completa la instalatia electrica? Cineva care chiar stie ce face, si nu face improvizatii?

Orice informatie este bine venita.

 

Multumesc in avans. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.