Jump to content

Recommended Posts

Deci problema sta in felul urmator..postez aici deoarece m-a prins problema in preajma sarbatorilor si toate atelierele sunt inchise si mecanicii in afara orelor de program...

De curand am schimbat termostatul si dupa cateva zile de la schimbarea lui am observat ca atunci cand merg cu masina mai mult si se incalzeste bine motorul ies putini aburi de sub capota....deschid capota,ma uit,aburii vin de undeva din stanga motorului sus in coltul de sus din stanga (privind din fata masinii)...si se aude ca si cand picura apa pe ceva incins...bun.. ma uit sub masina,vad ca picura undeva in spatele motorului .urc pe o rampa si vad ca picura de pe galerie,dar totul se prelinge de sus...mai departe nu pot sa-mi dau seama.Astea toate DOAR CAND MOTORUL E CALD. !!! Am auzit eu de un cot de plastic din spatele motorului discutii...nu stiu dar eu atata m-am holbat dar nu am vazut asa ceva. Atasez 2 poze cu ceva ''praf'' alb intalnit in zona din spate a motorului...oare sa fie de acolo problema mea? Mentionez ca este vorba de bmw 318i e46 2003 facelift. Astept parerile d-voastra.Va multumesc si SARBATORI FERICITE !!!

post-64403-0-57360400-1387889710_thumb.jpg

post-64403-0-05816300-1387889711_thumb.jpg

Edited by SB25GAS
Link to comment
Share on other sites

Nu ai specificat daca ai lipsa la lichidul de racire.

 

Cateva dimineti la rand am verificat joja din vasul de expansiune....nu s-a scufundat deocamdata ...dar apa picura sub masina...e apa sigur ca am pus mana si se simte ca e apa cu antigel..nicidecum ulei sau alte chestii....

Link to comment
Share on other sites

Astzi o noua tentativa...aerisit ca la carte...am facut cateva ture stand cu ochii pe temperatura apei din bord din meniul ''ascuns'' de la puctul 07. am observat ca urca normal...nici prea repede nici prea incet temepratura lichidului...la un moment dat ajunge la 105..dupa care continua 110...atunci am setat caldura de la climatronic pe 32 grade si a inceput usor sa scada ...dar nu sub 100....am ajuns acasa...la relanti ..statea undeva la 103-107...atat..nici mai sus nici mai jos...din nou ma uitam la ventilatorul de pe radiator...nici o tentativa.....am pus mana pe furtunul dintr termostat si radiator...rece :|...termostat nou de cateva zile...am oprit motorul...si se aude in spatele lui,undeva sub filtrul de polen o bolboroseala....si picura foarte rar sub ea..dar numai cand este incalzita....ziceti si voi... :(
Link to comment
Share on other sites

Va rog sa-mi spuneti unde se afla mai exact pozitionat la tipul acesta de motor vestitul ''cot'' de apa din spatele motorului pt eu nu dau de el nicicum...si cum pot sa verific ventilatorul de pe radiaor daca functioneaza..multumesc !

 

Dupa cateva verificari amanuntite pe la mecanic am constatat ca nu scapa apa pe nicaieri facand testul cu presiune in instalatie ...(foarte dubios)....tind sa cred ca noul termostat e vina fierberii apei si neincalzirea furtunului dintre el si radiator si radiatorul rece bineinteles...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Revin...totul merge normal...nu mai fierbe apa e ok totul. Dar pierd pe undeva si nu se vede nimic sub masnia...si aceasta pierdere e numai in timpul mersului. Aveti vreo idee ? cum si ce ar trebui sa verific ? Pana sa ajung la mecanici sa dea repede vina pe garnitura de _chiulasa_... (Mentionez ca in timpul schimbarii unor piese gen vas de expansiune si termostat am avut si am si in momentul de fata antigel albastru cel mai ieftin...asta pentru proba ) Edited by SB25GAS
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat-o...curgea pe la imbinarea vasului de expansiune jos unde are cele 2 o-ringuri...pe la cel mic se prelingea deoarece nu statea vasul drept in locasul sau...am pus un colier de plastic si s-a rezolvat...eu intreb,eu raspund pe aici...cam inactiv forumul asta :|
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.