Jump to content

A montat cineva pe E38 soft-close la usi ?


Sherifu'

Recommended Posts

Salutare,

 

Ati auzit de cineva care sa fi montat sistem soft-close pe usile de pe E38 ? Adaptat de pe alta masina...sau vreo metoda... Am cautat un topic despre asa ceva, pentru E38, dar nu am gasit...

La portbagaj am. Dar problema mea este cu usile. Pe bune ca e incredibil...toata masina merge lin si silentios...iar cand vrei sa inchizi usa...parca ai ARO 243 combinat cu Dacia 1300 cu broasca si cremaliera stricata. Chiar mai deschisesem eu un topic despre reglat usile... Am reglat usile in 5000 de feluri...ori le fac sa se inchida usor si sunt scoase in afara fata de caroserie, ori daca vin la linie cu caroseria se inchid groaznic de greu. Mai ales acum iarna...e jale. Ar fi ceva extraordinar un sistem soft-close. Mi s-ar parea mai tare decat orice alta optiune.

 

Stiti pe cineva sa fi facut asemenea modificare ?

Link to comment
Share on other sites

ce am auzit dela un prieten de al meu (nu bag mana in foc pt inf asta) ca 750 il din 99 ar avea soft close la portiere .Aceeasi prblema o am si eu dar i-am pus gand rau sa ma duc sa le reglez ca ma scot din sarite
Link to comment
Share on other sites

ce am auzit dela un prieten de al meu (nu bag mana in foc pt inf asta) ca 750 il din 99 ar avea soft close la portiere .Aceeasi prblema o am si eu dar i-am pus gand rau sa ma duc sa le reglez ca ma scot din sarite

Si mie imi spunea cineva ca, tot asa, un prieten de-al lui avea pe un 750 soft-close. Iar alt tip, mecanic, a spus ca ar exista E38 cu soft-close dar foarte putine. Insa restul cu care am vorbit...au spus ca nu a existat. Triunghiul bermudelor...acest soft-close :)

Cert este ca da, trebuie neaparat facut ceva. Si, cel putin la mine, nu s-a rezolvat doar din reglaj. Dupa cum spuneam...ori le fac sa se inchida mai usor dar sunt scoase in afara fata de caroserie, ori le fac la linie cu caroseria si se inchid greu. :bashwall:

 

Pe e38 nu s-a pus soft close la usi doar la portbagaj. Se poate adapta sistmul de pe e65 sau e60, dar o sa fie foarte mult de munca si destul de costisitor.

 

Link1

Link2

 

Esti sigur ca nu s-a montat niciodata de fabrica ? Nu te contrazic, doar intreb. Adica eu stiu ca lumea vorbeste si prostii in general, dar toti astia care spun ca ar exista sau ca au vazut...chiar asa sa vorbeasca prostii toti ?

Edited by Sherifu'
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca nu s-a montat niciodata de fabrica ?

Foarte sigur, cand am avut e38 am vrut sa fac aceeasi modificare si pe toate forumurile posibile se vorbea despre acest upgrade cu piese de la e65/e60 (unii ziceau chiar sa ia de pe w140). Daca exista iti dai seama ca ar fi fost mai usor de pus.

Link to comment
Share on other sites

Si atunci ce metoda as avea, daca reglajul nu aduce nimic ? Oare niste broaste noi alaturi de niste cremaliere noi ar rezolva problema ? S-ar inchide mai usor ? Nu pot sa cred ca atunci cand masina era noua...il puneau pe Âşeic sa traga usa tare pana se inchidea...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.