Jump to content

Xplod +subwoofer in E39 din 2002


Recommended Posts

nu cred ca scoate mai mult de 17-20W RMS deci de stiut poate o stii, de putut nu prea poate..

ca si dif-uri iti recomand astea daca zici ca ai pe 13cm fata-spate: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...le/Classic_225/

sunt mai mult decat suficiente pt ce se poate scoate din incintele standard, si au un pret realist pt performantele lor.. eu te sfatuiesc sa montezi statia aia care zici ca o ai 4 x 50W si sa legi cele 4 boxe la ea.. vei observa o diferenta enorma fata de cum se vor auzi boxele amplificate de casetofonul original..

daca esti din buc ne putem intalni sa vezi cum se aud niste DLS Classic 226 la mine in masina la nici macar 50% din potentialul maxim.. pt ca nu am amplificator si le amplific cu 20W RMS si pt ca nu se poate realiza o incinta corespunzatoare..

218942[/snapback]

 

ca sa fiu mai exact , am doua statii de amplificare, una este ....scrie pe ea 880W , are 4 intrari + 1 la sub-woofer , si 4 iesiri +sub-woofer, si una mai micuta care a costat de noua cam 3.5 mil , tot xplod cu 2 intrari, nu stie fader si alte chestii. statia aia mai mare am avut-o montata intr-un opel ...... in bmw, sunt sigur ca nu am nevoie de muzica care sa se auda asa de tare .... sunetul era chiar exagerat de puternic cu statia aia :blink:) , am sa leg probabil asta mica pe dif din spate. multumesc de sfat, da un PM cu nr tau de tel, ajung la bucuresti sapt care vine :)

Link to comment
Share on other sites

ai perfecta dreptate dar eu m-am bazat pe faptul ca nu mai vrea sa investeasca asa mult in schimbarea boxelor si i-am recomandat classic 225 pt ca sunt mai ieftine(cred ca la jumate din pretul Reference PS5A).. bineinteles ca sistem ar fii optim de montat in fata dar depinde si de bugetul omului...
Link to comment
Share on other sites

ai perfecta dreptate dar eu m-am bazat pe faptul ca nu mai vrea sa investeasca asa mult in schimbarea boxelor si i-am recomandat classic 225 pt ca sunt mai ieftine(cred ca la jumate din pretul Reference PS5A).. bineinteles ca sistem ar fii optim de montat in fata dar depinde si de bugetul omului...

219082[/snapback]

 

 

 

bugetul alocat, cat mai mic, deoarece am un proiect in desfasurare, care imi inghite fonduri serioase ..........

Link to comment
Share on other sites

Pentru amplificarea difuzoarelor ii trebuie o statie pe 4 canale, de cca 4 X 70, DLS-ul are un astfel de model, in jurul a 800 RON. Cu ea poate amplifica chiar si difuzoare mai puternice. Intrarile in statie le face cu doua adaptoare high-low, montate in spatele casetofonului masinii, care-i dau semnal RCA catre statie. Cei care se pricep (nu-i cazul la mine) recomanda difuzoare sistem pe fata, in spate fiind suficiente coaxialele.
Link to comment
Share on other sites

pai din cate stiu eu...pt boxe o statie...si pt subwoofer o alta statie...

asa am si eu pe masina...asa am cumparat-o deaia nu stiu ce sa zic...

219893[/snapback]

 

 

tocmai am zis ca am 2 statii, una care stie 4 dif + sub-woffer, adica are intrari si iesiri separate pt toate astea, si una care a costat de 10 ori mai putin cred ca , care stie doar sa amplifice difuri , si eventual legi sub-woofer cross-over sau cum se zice .

Link to comment
Share on other sites

Pentru amplificarea difuzoarelor ii trebuie o statie pe 4 canale, de cca 4 X 70, DLS-ul are un astfel de model, in jurul a 800 RON. Cu ea poate amplifica chiar si difuzoare mai puternice. Intrarile in statie le face cu doua adaptoare high-low, montate in spatele casetofonului masinii, care-i dau semnal RCA catre statie. Cei care se pricep (nu-i cazul la mine) recomanda difuzoare sistem pe fata, in spate fiind suficiente coaxialele.

219954[/snapback]

 

 

 

daca tot te "pricepi" zi-mi si mie ce inseamna dif coaxial si dif sistem ....ca sa am o imagine mai clara ....

Link to comment
Share on other sites

tocmai am zis ca am 2 statii, una care stie  4 dif + sub-woffer, adica are intrari si iesiri separate pt toate astea, si una care a costat de 10 ori mai putin cred ca , care stie doar sa amplifice difuri , si eventual legi sub-woofer cross-over sau cum se zice .

220002[/snapback]

scuze man...nu eram atent...ca ma uit si la meci... :blink:

Link to comment
Share on other sites

coaxialul are difuzorul de bass si tweeter-ul peste pe cand sistemul are difuzorul de bass si tweeterul mobil (il poti pune in locasul lui de langa oglinda laterala a masinii dar pe interior)

dif-urile sistem au un sunet mai clar, putere ceva mai mare si avantajul ca poti pune tweeter-ul in alta parte (gen locasul destinat lui). oricum la tine nu cred ca se va observa diferenta intre sistem si coaxial din mai multe motive.. le-am scris si mai sus..

avantajul principal al sistemului fata de coaxiale se desprinde din faptul ca difuzorul de bass-medii este liber (nu are tweeter peste, de aceea poate dezvolta o putere mai mare si un sunet mai clar) dar neamplificate corespunzator si fara incinta diferentele intre sistem si coaxial parerea mea este ca sunt prea mici ca sa justifice pretul dublu al sistemului fata de coaxial..

si inca ceva: sistemul are crossover(filtre) pe cand la coaxiale nu toate au.. cele pe care ti le-am recomandat eu de la DLS coaxiale au filtre :blink:

 

aici ai exemplu de sistem: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../Reference_R5A/

aici ai exemplu de coaxiale: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...le/Classic_225/

 

dupa cum observi sistemul are 80W RMS pe cand coaxialele au 50W RMS.. dar puterea asta tu nu o vei auzi niciodata in masina ta fara modificari majore asa ca nu renteaza dupa parerea mea sa le iei pe cele de 80W nici din punct de vedere al puterii.. (cu claritatea te-am lamurit mai sus ca iarasi nu renteaza) dar sunt banii tai si tu hotarasti :)

Link to comment
Share on other sites

coaxialul are difuzorul de bass si tweeter-ul peste pe cand sistemul are difuzorul de bass si tweeterul mobil (il poti pune in locasul lui de langa oglinda laterala a masinii dar pe interior)

dif-urile sistem au un sunet mai clar, putere ceva mai mare si avantajul ca poti pune tweeter-ul in alta parte (gen locasul destinat lui). oricum la tine nu cred ca se va observa diferenta intre sistem si coaxial din mai multe motive.. le-am scris si mai sus..

avantajul principal al sistemului fata de coaxiale se desprinde din faptul ca difuzorul de bass-medii este liber (nu are tweeter peste, de aceea poate dezvolta o putere mai mare si un sunet mai clar) dar neamplificate corespunzator si fara incinta diferentele intre sistem si coaxial parerea mea este ca sunt prea mici ca sa justifice pretul dublu al sistemului fata de coaxial..

si inca ceva: sistemul are crossover(filtre) pe cand la coaxiale nu toate au.. cele pe care ti le-am recomandat eu de la DLS coaxiale au filtre :blink:

 

aici ai exemplu de sistem: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../Reference_R5A/

aici ai exemplu de coaxiale: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...le/Classic_225/

 

dupa cum observi sistemul are 80W RMS pe cand coaxialele au 50W RMS.. dar puterea asta tu nu o vei auzi niciodata in masina ta fara modificari majore asa ca nu renteaza dupa parerea mea sa le iei pe cele de 80W nici din punct de vedere al puterii.. (cu claritatea te-am lamurit mai sus ca iarasi nu renteaza) dar sunt banii tai si tu hotarasti :)

220086[/snapback]

 

 

 

gata, acum sunt "luminat" merci .

modificari majore am zis ca nu vreau sa fac, si nici modificari scumpe. am sa ma limitez la varianta cea mai ieftina data , si sper intr-o imbunatatire a sunetului .

inca odata multumesc pentru raspunsurile documentate

Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a venit difuzorul de care vobeam mai inainte. atasez poze cu el, si va anunt daca e vre-o imbunatatire la sunetul masinii. apropo, l-am pus la locul lui acolo la cotiera.... intra PERFECT :blink:

 

PS. wish me luck

 

post-2582-1176404376_thumb.jpgpost-2582-1176404434_thumb.jpgpost-2582-1176404474_thumb.jpgpost-2582-1176404507_thumb.jpg

220463[/snapback]

 

 

arata f bine ...daca si scoate ceva sunet ...e un compromis f bun

Link to comment
Share on other sites

ia sa-mi spui si mie cum se aude...

PS: eu inca nu inteleg care este modelul.. ca il tot caut pe e-bay si nu-l gasesc.. mi-ai dat si un link mai demult dar nu mai gasesc nici topicul respectiv.. :blink:

220577[/snapback]

 

 

 

linkul de l-am aratat nu mai este valabil, pentru ca am cumparat.

am dat un google si a iesit altul, aici este un pret cam mare, insa ca referinta este OK.

 

http://www0.de.shopping.com/xPF-Blaupunkt_THb_200A

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

este gata montat demult, dar am avut ceva probleme de sanatate. acum poze finale. despre sunet...este MULT mai bun si in opinia mea este una din investitiile care trebuie facute. sunt multumit de alegerea mea si recomand oricui acelasi lucru "munca putina ,rezultate maxime " :blink:

 

 

post-2582-1178292522_thumb.jpgpost-2582-1178292582_thumb.jpgpost-2582-1178292615_thumb.jpgpost-2582-1178292644_thumb.jpg

Edited by eth0tty1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.