Jump to content

Sfat achizitie X5 2009-2010


sorin9308

Recommended Posts

Buna ziua,

 

 

La toamna am in vedere achizitionarea unui Bmw X5 an minim 2009 cu motor bi-turbo diesel fie 3.0sd sau 40d(cel de pe facelift), in functie de cum ma voi incadra in buget(30.000 euro). Am citit cam tot ce am gasit pe acest forum despre acest model, dar nu m-am lamurit foarte exact. Precizez ca aceasta este prima masina diesel si nu as vrea sa am surprize. Masina va fi second-hand luata din Romania sau tarile vestice(nu prea stiu cum sunt preturile acolo, unde ma pot uita in afara de mobile.de etc) si as vrea sa aiba mai putin de 90.000 km.

Intrebari ce as avea pentru posesori sau pentru cei care au interactionat cu aceasta masina: sunt fiabile? Reprezentanta din Bucuresti este ok?(nu am avut BMW pana acum) Exista anumite optiuni foarte importante ce trebuie sa le am in vedere?. Ca si consum nu mai intreb ma astept la un 11-13% in oras ceea ce este destul de decent. De asemenea orice alte aspecte pozitive sau negative ale masinii mi le puteti spune(sau alte propuneri desigur).

 

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

<90.000 km in buget de 30k pentru X5 LCI / nonLCI f f f f slabe sansele

 

oricum iti recomand sa te uiti pe mobile.de , pe autovit 95% sunt samsarite in cel mai grosolan mod , si atentie la modelul nonLCI care este euro4 , taxa pentru 3.0d sau 3.0sd ( biturbo ) se apropie de 6k euro , foarte multi au taxa recuperata si iti ofera "adeverinta ANAF" cu tot felul de stampile dubioase

 

exemplu concret

 

http://www.autovit.ro/bmw-x5-C32628935.html

 

masina a fost la vanzare in Cta cu 23.500 / 22.500 / 21.500 , s-a vandut , omul a ajuns cu ea in Bucuresti , si cand sa scoata adeverinta de la sectorul sau surpriza , taxa nema

 

foaia respectiva este valabila 60 de zile , si iti recomand daca cumperi o masina SH din Romania sa te duci frumos cu proprietarul de mana si sa iti scoata foaia pe numele tau , chiar daca tu trebuie sa o scoti din nou de la circa ta financiara de sector / judet

Edited by Acero99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

2. 11-13 doar afara, in oras minim 15, daca esti linistit.

 

11-13 afara? nu prea cred, eu am de 3.0d si nu-mi ia atata afara.Poate lua si 11-13 afara daca mergi tot 180 cu ea si kickdown-uri.....

in oras imi ia 13 , bine, depinde si de oras, daca stai in Bucuresti ii alta poveste, in Oradea 13..

 

Consum facut la pompa, nu pe BC

Edited by mdln
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu cred ca iti iei X5 LCI cu max 90k km la 30k euro, insa la 150k km cu siguranta.Pt o masina buna merita suplimentat bugetul, altfel te poti alege cu un sac fara fund.

 

Legat de fiabilitate ce pot sa iti zic, sa nu iti inchipui ca este o masina indestructibila insa nu are nici probleme de fiabilitate, putina atentie la cutie, in rest trebuie verificata ff bine, ca orice masina sh.

 

Legat de consum,eu la 4.0d am un consum mediu in Buc de aprox 14% cu varfuri de peste 17% si minime de sub 10%.La drum lung de la 8 in sus, mai mult de 14 nu am reusit.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sorin9308: Ambele motorizari sunt excelente, insa recomand calduros 40d - motorul este mai economic decat cel pe care-l gasesti pe versiunea 30sd. Diferenta la performante nu este foarte mare, in schimb este sesizabila pe reprize. Evident in favoarea lui 40d!

 

Legat de nr total de km, stii cum e... daca gasesti una si buna, fie ca are 90 fie ca are 120 mii la bord, sa stii ca poate fi acelasi lucru.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru ajutorul acordat. Legat de ce spunea un coleg mai sus nu ma astept la un consum de 10-11 dar nici de 16-17. Un prieten are un x5 3.0si pe care il foloseste doar iarna si ii consuma 16 in oras pe bc.

Legat de pret, sa vedem ce voi gasi. Daca vad ceva ce imi place foarte mult normal ca voi suplimenta bugetul.:))

Oricum trecerea va fi destul de...grea sa spun asa ca nu am avut niciodata masina diesel(vin de pe un hybrid de 300cp).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pana la toamna mai sunt cateva luni bune.

stai linistit , pretul pt x5 este in scadere. datorita noului model !

chiar acum poti sa gasesti in germania varianta cu motor euro5 ( taxa mica ) in bugetul tau.

exemplu :

http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=243033071&asrc=fa|sr

 

masina care este la dealer bmw. km 120.000 !!!

nu are piele totusi.

 

in octombrie ai sa vezi ca pretul o sa fie in jur de 27.000 euro !

 

iar daca " iti asumi riscul " sa faci achizitia de la noi , ai sa gasesti x5 uri facelift cu pret jub 25.000 euro datorita faptului ca samsarul pierde tva ul pe drum. doar ca trebuie sa ai mare atentie la km. in general fiind masini generatie nou , ai acces foarte usor la istoricul service .

chiar in acest moment se gasesc pe autovit cateva exemplare de x5 facelift sub 28.000 euro care sigur au pierdut tva ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.