Jump to content

SISTEM 4X4 LA BMW X1


Daxman

Recommended Posts

Salutare tuturor1

Am si eu cateva intrebari pentru cunoscatori:

 

1. ce fel de sistem de tractiune 4x4 are X1? este AWD sau 4WD?

2. Care este modulul de control electronic al tractiunii in conditii normale de mers? Se distribuie 50;50 intre cele doua punti motoare sau se merge mai mult pe tractiune spate?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor1

Am si eu cateva intrebari pentru cunoscatori:

 

1. ce fel de sistem de tractiune 4x4 are X1? este AWD sau 4WD?

2. Care este modulul de control electronic al tractiunii in conditii normale de mers? Se distribuie 50;50 intre cele doua punti motoare sau se merge mai mult pe tractiune spate?

 

Merci!

Awd=4wd

X1 are sistemul prezent pe toate bmwurile awd/4wd.

Se merge mai mult pe tractiune spate, dar in functie de necesitati se modifica raportul...

Link to comment
Share on other sites

Awd=4wd

 

 

fals

 

 

 

1. ce fel de sistem de tractiune 4x4 are X1? este AWD sau 4WD?

2. Care este modulul de control electronic al tractiunii in conditii normale de mers? Se distribuie 50;50 intre cele doua punti motoare sau se merge mai mult pe tractiune spate?

 

Merci!

 

1.awd

2. 40;60

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Domnilor nu am avut intentia sa creez polemici pe forum!!! Scuze! :pardon:

 

 

 

Iata cateva precizari in legatura cu sistemul de tractiune 4x4!

 

Asadar, sistemul de tractiune 4x4 este de 2 tipuri:

 

1. sistem de tractiune integrala permanenta AWD

 

2. sistem de tractiune integrala temporara 4WD adica 4x4 clasic

 

 

 

Diferența ĂŽntre ele este facuta de modul cum se controleazĂŁ transmiterea cuplului la roțile motoare.

 

 

 

AWD sunt cele la care controlul transmiterii puterii la toate roțile motoare se face electronic, de cĂŁtre un modul electronic de comandĂŁ. La aceste sisteme conducĂŁtorul auto nu decide dacĂŁ tracțiunea este doare pe o punte sau pe ambele. Sistemul de control electronic evalueazĂŁ starea automobilului ĂŽn funcție de anumiți parametrii (vitezĂŁ de deplasare, accelerații, patinarea roților, etc.) și decide sau nu activarea tracțiunii integrale.

 

 

 

FațĂŁ de automobilele cu sistem de tracțiune AWD, automobilele 4WD (4x4) sunt prevĂŁzute cu o cutie de transfer și un diferențial central. Mai mult, dacĂŁ este prevĂŁzut și mod de tracțiune 4LO (low), cutia de transfer conține și un reductor care amplificĂŁ suplimentar cuplul venit de la cutia de viteze. La aceste automobile conducĂŁtorul auto are la dispoziție butoane pentru:

 

modul 4x2 (2HI - high)

modul 4x4, fĂŁrĂŁ amplificarea cuplului la reductor (4HI - high)

modul 4x4, cu amplificarea cuplului la reductor(4LO - low)

 

Avantajul major al automobilelor cu tracțiune integralĂŁ 4WD, este utilizarea aderenței tuturor roților automobilului. Fiecare roatĂŁ motoare poate aplica o forțĂŁ de tracțiune limitatĂŁ de aderențĂŁ. AcestĂŁ limitĂŁ depinde de forța de apĂŁsare a roții pe calea de rulare și de coeficientul de frecare dintre roatĂŁ și cale.

 

Cam acestea ar fi diferentele majore ale celor 2 tipuri de tractiune!

 

Ma intereseaza sa achizitionez un SUV, cu tractiune integrala, si sunt in cautare de informatii pentru mai multe modele!

 

Multam pentru ajutor!

 

Multi km. in mijlocul naturii!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

x1 e util doar pentru sezonul de iarna....nu te gandi ca poti face off road cu el:))

 

si majoritate sunt 4X2

 

Si cu X3/X5 poti ? Nici unul dintre modele X nu sunt destinate off-road-ului. Sunt SAV = Sport Activity Vehicle. Daca chiar vrei, poti face off-road usor cu ele dar dimensiunea rotilor si garda la sol relativ scazuta (mai ales la X1) nu permit off-road in adevaratul sens al cuvantului (suspensie dura, nu ai reductor, nu poti cupla cum vrei tractiunea).

 

Dpdv al sistemului XDrive, el este foarte capabil. Am facut un test cu un prieten fan Subaru Forester si care initial a spus ca nu are cum sa faca un X1 ce face cu Subaru Forester. L-a surprins si pe el cat de bun e sistemul XDrive. Eu personal am facut mai facut ocazional off-road usor cu el, de genul forestiere de pe dealurile din jurul Clujului si se descurca uimitor, inclusiv pe mocirla (tinand cont ca are anvelope de strada). Coborarile sunt facilitate de sistemul HillDescent.

 

Sistemul XDrive e extraordinar de bun, limitarile vin din partea de garda la sol, suspensii, reductor, etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.