Jump to content

USB/BT/AUX input pt BMW Business CD


Recommended Posts

Hello,

Pe al mew E46 2001 am un business CD fara buton MODE, asta insemnand ca nu suporta mufa aux in, dar am descoperit din greseala ca exista pe piata niste interfete aux/usb/bt ce se monteaza pe mufa de magazie CD, care se regaseste pe toate unitatile audio business.

 

Pe ebay sunt multe modele, dar primul gasit in Romania a fost marca Connects2, 400 ron pret, dar pt mine n-a fost cu noroc. Desi la apasarea de 2 ori pe butonu CD ar fi trebui sa-mi treaca pe magazia CD, eu primeam mesajul NO DISC. Am incercat apoi la un prieten cu E46 din 2004 cu buton MODE si la el mergea, deci unitatea mea era de vina.

 

Dupa multe cautari pe net am gasit un nene cu aceeasi problema si a rezolvat cu un dispozitiv mai destept, Dension Lite BT, care e mai scump dar ofera in schimb si functionalitate de BT, adica play audio direct prin BT plus handsfree. Nu-mi pare rau acum pt diferenta de bani, merita cu varf si indesat. Exista si varianta fara BT tot la 400 ron, fiecare dupa buget si preferinte.

 

Ce e fain la jucariile astea e ca suporta control next/previous direct din unitatea CD, iar numele melodiilor apar pe ecran, dar numai pt redarea de pe stick USB. Pt jack si BT apare scris AUX pe ecran.

 

Montajul nu e complicat, se desfac ornamentele de langa HU, se scoate HU care e prins in 2 suruburi, se pune mufa noua la spate si apoi se duce cablul prin spate in bord catre torpedou. Trebuie scos si torpedoul ca sa puteti trage cablul si sa-l bagati apoi printr-o gaura din stanga direct in torpedou unde veti mufa dispozitivul.

Partea mai grea e sa bagati inapoi HU, pt ca ocupa mult mufa noua si cablurile aferente, trebuie impinse in stanga intr-un loc gol si incercat pana intra unitatea de tot inapoi.

 

Microfonul l-am scos pe langa HU in stanga, pe sub ornament si apoi l-am pus intre bord si volan, nici nu se vede de unde vine.

 

Va recomand cu caldura acest upgrade, dar verificati pe site-ul producatorului (Dension, Connects, Xcarlink) sa fie compatibil cu modelul dvs. :thumbsup:

post-2519-0-00831000-1415325008_thumb.jpg

post-2519-0-73718700-1415325016_thumb.jpg

Edited by Mups
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.