Jump to content

Navigatie X!


Recommended Posts

Salutare,

 

La sfarsitul lui 2013 mi-am achizitionat un X1 nou, direct de la dealer. Oferta a fost foarte buna la momentul respectiv, insa, din nefericire, masina nu a fost dotata din fabricatie cu sistem de navigatie (incluzand aici, display-ul, modulele aferente, preluare senzori parcare, radio, calculator de bord + bluetoooth pentru conectare telefon - vreau si asa ceva).

Acum ma gandesc ca as vrea sa-i fac un upgrade, insa nu prea am optiuni serioase:

1. Kitt retrofit OEM, am vorbit cu dealer-ul si costa ... 30.000 lei :frantics: (6000 euro+, bani din care pot sa-mi iau o masinuta decenta). Ok, inteleg ca aftermarket este mai scump, insa de doua ori si ceva pretul de lista (din configurator) mi se pare deja ridicol. Stiu ca par nebun, dar as fi fost dispus sa investesc pana la 4.000 euro. Intrebarea mea este daca in alta parte halatul (pardon, navigatia) este mai ieftin. Bineinteles sa fie OEM, safe, fara diverse riscuri si tepe.

2. Pus prietenul Google la cautat si returnat asa ceva. Nu stiu nimic despre calitatea acestor device-uri si daca montarea lor poate duce la pierderea garantiei.

3. Cautat solutii alternative de la BMW si gasit aceste strutocamile. Pentru a le monta se elimina cutia de depozitare fata si se monteaza chestia asta (detasabila) care arata ca o maimuta spanzurata. Plus, ca n-am de gand sa-mi adaug un magnet pentru hoti la vedere. Sint patit, acum mai multi ani mi-au spart masina fiindca au vazut ventuzele de la detectorul de radar lipite de parbriz. Macar daca ar fi putu fi incastrata cumva in cutia din fata, pentru a evita aerul cheap (sau the cheapest) pe care il inspira chestioara asta.

 

Deci cam astea sint optiunile disponibile. Poate stiti voi altele. Sau poate imi puteti da o sugestie sfat, recomandare, sistem de navigatie :thumbsup:, ceva care sa-mi rezolva problema.

 

Multumesc.

 

Best

Edited by bmw_x1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

La sfarsitul lui 2013 mi-am achizitionat un X1 nou, direct de la dealer. Oferta a fost foarte buna la momentul respectiv, insa, din nefericire, masina nu a fost dotata din fabricatie cu sistem de navigatie (incluzand aici, display-ul, modulele aferente, preluare senzori parcare, radio, calculator de bord + bluetoooth pentru conectare telefon - vreau si asa ceva).

Acum ma gandesc ca as vrea sa-i fac un upgrade, insa nu prea am optiuni serioase:

1. Kitt retrofit OEM, am vorbit cu dealer-ul si costa ... 30.000 lei :frantics: (6000 euro+, bani din care pot sa-mi iau o masinuta decenta). Ok, inteleg ca aftermarket este mai scump, insa de doua ori si ceva pretul de lista (din configurator) mi se pare deja ridicol. Stiu ca par nebun, dar as fi fost dispus sa investesc pana la 4.000 euro. Intrebarea mea este daca in alta parte halatul (pardon, navigatia) este mai ieftin. Bineinteles sa fie OEM, safe, fara diverse riscuri si tepe.

2. Pus prietenul Google la cautat si returnat asa ceva. Nu stiu nimic despre calitatea acestor device-uri si daca montarea lor poate duce la pierderea garantiei.

3. Cautat solutii alternative de la BMW si gasit aceste strutocamile. Pentru a le monta se elimina cutia de depozitare fata si se monteaza chestia asta (detasabila) care arata ca o maimuta spanzurata. Plus, ca n-am de gand sa-mi adaug un magnet pentru hoti la vedere. Sint patit, acum mai multi ani mi-au spart masina fiindca au vazut ventuzele de la detectorul de radar lipite de parbriz. Macar daca ar fi putu fi incastrata cumva in cutia din fata, pentru a evita aerul cheap (sau the cheapest) pe care il inspira chestioara asta.

 

Deci cam astea sint optiunile disponibile. Poate stiti voi altele. Sau poate imi puteti da o sugestie sfat, recomandare, sistem de navigatie :thumbsup:, ceva care sa-mi rezolva problema.

 

Multumesc.

 

Best

Buna seara,

 

Sunt in aceeasi situatie, am achizitionat un BMW X1 de la reprezentanta BMW Romania in 2014, fara navigatie. Atat timp cat masina este in garantie, trebuie sa instalezi doar ce recomanda reprezentanta, altfel pierzi garantia. Eu nu iau in calcul aceasta varianta deoarece pretul este astronomic. Eu analizez posibilitatea de a instala pe masina un sistem de navigatie Dynavin, dupa ce se termina garantia. Fata de sistemul original sistemul Dynavin are avantajul folosirii hartilor iGo. D.p.d.v. hardware nu am nici o rezerva, deoarece sistemul Dynavin se instaleaza perfect, in locul cutiei de depozitare din bord, iar conexiunile electrice se fac prin intermediul unor conectori, care exista deja in cablajul masinii. D.p.d.v. soft am rezerve, deoarece nu stiu daca trebuie modificat soft-ul masinii la instalarea Dynavin-ului. Pana se termina garantia am suficient timp sa-mi clarific toate problemele legate de sistemul Dynavin. Astept cu interes feedback de la colegii de forum, care si-au instalat acest sistem pe masini.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

La ce buget ai... e pacat sa nu faci un retrofit de idrive NBT ! vezi ca sunt destule persoane pe forum care vand si fac retrofituri de NBT incepand de la 1200 de euro ! eu as evita chinezariile sau in cel mai rau caz m as uita la acel dynavin ... dar nu se compara cu OEM ul ! Edited by DEVIL's Style
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu as merge tot pe retrofit OE.Un CIC cu tot cu montaj este vreo 1000 e,un NBT max 2000 e cu tot cu montaj( nu stiu daca se poate face pt. X1) iar un dynavin cu toate modulele si montaj este vreo 8-900 e.La ce buget ai,as alege varianta OE.
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri, o sa caut persoanele de pe forum care pot efectua aceasta lucrare in bugetul disponibil si fara a pierde garantia.

 

Totusi, cum este posibil ca cineva sa obtina componentele OEM la preturi mult mai mici decat cele oferite de dealer?

 

pt. ca e japca la reprezentante.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.