Jump to content

cotiera


Recommended Posts

Am cumparat o cotiera,care a fost imbracata forte nasol cu o imitatie de piele pe care eu am dat-o jos si acum vreau sa o imbrac cat mai aproape de original la cineva care se pricepe.A doua problema ar fi ca,consola are culoarea crem si eu vreau sa o fac neagra(interiorul masinii mele fiing negru cu gri).Cum fac asta dar sa imi tina vopseaua in timp(sa nu se decojeasca).Astept niste indicatii.Multumesc frumos.

post-2062-1176562481_thumb.jpg

post-2062-1176562553_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest poleposition

mai este un tapiter bun pe bd Ion Mihalache, mi-am facut la el acum 1 an si ceva burduful de la schimbator din piele neagra... m-a costat ceva de genul 50 RON (cu pielea lui). Foarte bine lucrat.

 

Daca vrei cand mai trec pe acolo (stau in zona) il intreb cat ti-ar lua. :blink:

Link to comment
Share on other sites

cand poti tu poleposition.multam

myxage,daca e vreo 50 ron e bine.merci de informatie

221348[/snapback]

auzi man?

da bucata de burete se da jos de pe suport...sunt vreo 3 surubele mici...rabatezi cotiera si se vad 3 gaurele care au dopuri... eu am desfacut-o mai demult...

Link to comment
Share on other sites

pentru vopsit consola: e cam nasol, deoarece plasticul are o oarecare structura, adica nu e fin. normal trebuie matuit bine, acest lucru fiind greu datorita suprafetei plasticului. (care nu e fin)

 

sunt 2 solutii:

 

1. se matuieste pana se ajunge la o suprafata fina, dupa care se da cu vopsea in care se introduce o pasta, "pasta de structura", care strange putin vopseaua, dand aspectul acela putin zgrumturos, dar nu recomand aceasta solutie, deoarece nu arata prea bine

 

2. se matuieste foarte putin, se da suprafata cu primer de plastic, si dupa aceea se vopseste cu culoarea dorita, negru in cazul de fata. vopseaua nemetalizata de obicei are lacul in ea. eu as baga in ea o pasta mata (care face vopseaua mata), sa nu aibe aspectul de bord dat cu silicon.

Link to comment
Share on other sites

manolica1-am scos cele 3 surubele ca sa dau jos pielea veche,dar nu intaleg de ce sa scot si buretele?

blue6-daca nu o sa mai aflu si alte variante o sa fac cum ai spus tu.merci

221444[/snapback]

pai in poza 2 se mai vede ceva astasat de burete..un suport ceva..

indradevar...buretele este lipit pe un plastic care dupa ce-l imbraci in piele se prinde cu cele 3 suroabe pe suportul din imaginea 2... la asta ma refeream...

raule... :blink:

Link to comment
Share on other sites

mai bine ia si da cotiera jos de pe suportul ei, ca o sa se chinuie tapiterul s-o imbrace si nu de alta dar sa nu iasa naspa...

 

vezi ca are pe laterale cate o gaura mare... acolo unde e punctul de prindere... cotiera sta pe suportul ala cu ajutorul a 2 chestii conice... e ciudat de scos dar nu e greu si merita.

 

daca te intereseaza s-o scoti anunta-ma si te indrum. :blink:

 

 

Este INTERZISA scrierea mesajelor folosind aberatii gramaticale de genul TZ, SH, K in loc de “ca” … etc. Daca doriti neaparat sa fiti foarte bine intelesi puteti folosi DIACRITICE.

Edited by Fake
Link to comment
Share on other sites

ASs-ai putea sa ma indrumi ca mi se pare cam complicat.astept,merci.

alexutzu-cum zice si ASs "e rare cotierele astea"::blink:.eu am avut noroc cu unu care a adus din italia o pisica pentru motor si avea cotiera pe ea,iti dai seama ca am pus mana pe ea imediat.iti urez bafta in cautari si daca aud ceva te anunt.

Link to comment
Share on other sites

ok... ti-am facut o schema... sper sa o intelegi... nu e greu.

 

ca sa tragi de clema aia care tine (aia albastra din schema) tre sa bagi ceva gen croset si sa faci parghie ca sa o poti ridica... mare grija ca-i plastic si n-ai vrea s-o rupi

 

repeta operatiune si partea cealalta si gata :blink:

 

 

128.bmp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.