Jump to content

Seria 1 - achizitie


Panzy

Recommended Posts

Buna,

 

Va rog daca se poate sfaturi/pareri despre achizitia unui BMW seria 1 hatchback - 1.6, benzina, an 2006.

Masina este SH,aprox 130.000 km, rulata in RO, pretul fiind 5000 euro, usor negociabil.

 

Sincer, nu ma pricep la masini, deocamdata am de ales intre seria 1 si golf variant 1.9 tdi....va rog daca se poate cateva sfaturi.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Intre Golf variant si Seria 1 eu aleg clar Seria 1.

 

Depinde acum si de ce asteptari/nevoi ai de la masina, sa fie incapatoare si economica (Golf) ori sportiva si fiabila (Seria 1). Golf-urile (5 Variant) presupun, sunt destul de pretentioase si problematice cele 1,9tdi cu 105cp, probabil si cu peste 200000km in bord. Seria 1 e mai inchegata, trenul de rulare mult mai sportiv si per ansamblu o masina mai agreabila pentru sofer, chiar si benzinara cu motor mic.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Golf-ul e mai inalt decat Seria 1, dar latimea interioara este putin mai mare la Seria 1. Ai dreptate, in interiorul Golfului ai senzatia ca este mai mare decat Seria 1 (din cauza intaltimii) dar te lovesti de pasagerul din dreapta mai rau decat in Seria 1.

La un moment dat, cand mi-am pus problema unei masini mici dar sprintene, am luat si eu in calcul Golf-ul 6. Dar m-am desumflat imediat dupa ce am facut un drive test ... nu iti ofera nici pe departe senzatia de putere si stabilitate pe care ti-o da BMW.

Pe de alta parte, motoarele 1.9 TDI de la VW sunt simple si fiabile, dar nici BMW-ul nu sta rau la acest capitol.

Pana la urma, decizia depinde de multi factori subiectivi dar si de noroc-ul pe care-l ai cand cumperi masina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Kilometrajul pare cam mic;

2. Are istoric service?

3. Cati proprietari a avut masina?

4. Poze sau un link catre masina respectiva?

5. Dotari optionale? Ai VIN-ul? Daca-l ai, verifica toate dotarile masinii aici: http://www.bmwarchive.org/vin/bmw-vin-decoder.html

 

 

Multumesc mult pentru raspuns, este unic proprietar in RO, are istoric service, are toate facturile si garantiile de la service la zi.

Am vazut masina ieri (nu singura, bineinteles), are pe capota urme de grindina, plus barele fata/sapte zapacite din cauza parcarilor si o indoire pe aripa dreapta spate. Seria 1 este a doua masina a familiei tipului si "banuiesc" ca asta e explicatia km putini. Doar ca eu am un buget limitat, mai trebuie platita taxa, plus aceste chituiri/vopsire...si depaseste bugetul.

 

Sunt "femeie la volan", asta este motivul pentru care sunt asa derutata si habar nu am ce sa aleg. De saptamani bune bat forumurile si avand in vedere ca nu ma pricep...acum si mai mult sunt in ceata....si daca e sa ma iau dupa toata lumea ajung sa-mi cumpar role :)))

 

Vreau o masina mai puternica decat Polo 1.2 benzinar,(mai mult de 20.000 km/an nu fac si din aia 70% in TM), cu un portbagaj mai mare.

 

De la servici nu pot da link de pe olx.ro, dar o sa-l dau cand ajung acasa.

 

P. S Va multumesc tuturor pentru timpul acordat! Zi buna si weekend placut!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa supar colegii forumisti insa ca masina de oras si fiabila si cat de cat ok de banii investiti de ce nu te orientezi spre o japoneza cu motor aspirat. Sunt peste europeni la fiabilitate. Ceva in genul Honda Civic 1.4 ori Toyota Auris/Corolla? Sunt f. ok si la consum. Edited by 23LKY
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca faci destul de multi km in regim urban, seria 1 cu motor benzina (cel putin modelele incluse in bugetul tau) nu ar fi cea mai buna alegere, deoarece consumul este destul de ridicat, si nici dpdv confort (suspensia mai tare).

 

In bugetul respectiv gasesti multe optiuni in clasa compacta, gen focus, golf, civic, auris, astra, etc.(cu un an de fabricatie mai recent decat 2005) , si dpdv al fiabilitatii si consum probabil un motor de 1.4-1.6 aspirat benzina ar fi o alegere buna( oricum trag mai bine ca polo 1.2 si consuma cam tot acolo.....avand in familie un exemplar il cunosc destul de bine).

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa supar colegii forumisti insa ca masina de oras si fiabila si cat de cat ok de banii investiti de ce nu te orientezi spre o japoneza cu motor aspirat. Sunt peste europeni la fiabilitate. Ceva in genul Honda Civic 1.4 ori Toyota Auris/Corolla? Sunt f. ok si la consum.

 

Multumesc mult, o sa ma uit si dupa ele sa vedem :)

 

Avand in vedere ca faci destul de multi km in regim urban, seria 1 cu motor benzina (cel putin modelele incluse in bugetul tau) nu ar fi cea mai buna alegere, deoarece consumul este destul de ridicat, si nici dpdv confort (suspensia mai tare).

 

In bugetul respectiv gasesti multe optiuni in clasa compacta, gen focus, golf, civic, auris, astra, etc.(cu un an de fabricatie mai recent decat 2005) , si dpdv al fiabilitatii si consum probabil un motor de 1.4-1.6 aspirat benzina ar fi o alegere buna( oricum trag mai bine ca polo 1.2 si consuma cam tot acolo.....avand in familie un exemplar il cunosc destul de bine).

 

:)

- focus - feedback negativ de la majoritatea - inclusiv tata fost posesor de Scorpio pana acum cativa ani, mie mi-a placut masina respectiva si daca as gasi una ok as cumpara-o cu drag

- golf - da, ma uitam la un variant 1.9 tdi

- civic, auris - nu zic nu dar am inteles ca e scumpa intretinerea cand incep sa pice

- asta - imi face cu ochiul un h 1.7 dar 2005 :(((

- m-a mai incantat un volvo s40, stare bunicica, dar ma sperie costul pieselor

 

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu suspensia tare da-mi voie sa am rezerve. Personal am condus cca 40.000 km o Seria 1, cu suspensie SPORT!!!, anvelope de 17"!!! si nu m-a deranjat cu nimic suspensia. Din contra, ii ofera o stabilitate deosebita in curbele abordate sportiv.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.