Jump to content

Sfat achizitionare BMW 730D e38


cry4me

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

De curand am decis sa imi vand coupe-ul si sa trec spre ceva mai mare.

In prezent am un e46 2.5 benzina, coupe, si tot navigand pe internet m-am hotarat sa fac pasul spre un e38.

 

De precizat este ca am avut un 725 tds de care am fost foarte multumit, pana mi-a picat cutia (vechiul proprietar cand a schimbat uleiul din cutie, in loc de ulei BMW a folosit ulei de VW, pentru cutii DSG cu dublu ambreiaj, si dupa o luna a inceput sa faca figuri).

 

In orice caz, sa nu ma abat, imi doresc un e38 725 tds sau 730D.

Am gasit pe cineva cu un e38 730D, plin de dotari, la un pret de 5000E. Pretul acesta mi se pare enorm avand in vedere ca masina este inmatriculata pe Bulgaria.

Singurul lucru asupra caruia sunt sceptic este practic inmatricularea asta pe Bulgaria.

Omul mi-a facut poze cu toate actele, am discutat mult si despre masina, dar nu stiu daca sa mai astept sau sa o iau pe Bulgaria.

Am cateva cunostiinte care au avut masina pe Bulgaria, si majoritatea mi-au recomandat sa stau pe curul meu.

Taxa de inmatricula este de 3000E la noi in tara + alte taxe.

 

Sunt multe de povestit pe tema Bulgaria, dar astept si o parere de la voi, care poate detineti un astfel de model.

 

Modelul in cauza, care este postat si pe internet, se gaseste pe urmatoarea cale:

http://olx.ro/oferta/bmw-e38-730d-facelift-2000-full-option-ID3bQ7R.html#931fd90e11

 

Va salut,

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt expert in cutii automate, dar chiar daca recomanda bmw sa nu schimbi filtrul + uleiul la cutia automata, tu tot ar fi indicat sa le schimbi?

 

Eu personal nu as cumpara o masina inmatriculata pe bulgaria, in special nu din 2000 cu pretul de 5000 euro. Sunt mare fan e38 dar zic sa mai cauti, si sa nu te grabesti.

Link to comment
Share on other sites

Vazusem anuntul dinainte si ma intrebam daca ar fi cineva interesat de masina, avand in vedere exprimarea :D

 

Eu as zice ca in primul rand sa clarifici de cand are masina, ce a schimbat la ea (are facturi, istoric, ceva?), cand si cu ce s-au facut reviziile si de ce o vinde. Din ce zice, a luat un cotet in 2014 (i-a retapitat plafonul, a vopsit-o integral) si s-a pus pe atras priviri pana cand in 2015 s-a hotarat sa vanda bolidul pt ca...?

Ah, si a schimbat "toata bucsaraia", mai exact ce, ce producator, cat a costat etc. Pt ca daca prin toata bucsaraia intelege 2 bucse Mapco de 100 lei si restul e de fabrica, va fi naspa pt tine cand vor trebui schimbate bratele, amortizoarele, discurile si placutele.. chestii pe care nu cred ca vrei sa le schimbi la o masina de 5mii pe BG.

Daca reiese ca s-a ocupat cat de cat de aspectul tehnic, poti sa treci la verificat chestiile care pot pica: injectoare, cutie, turbo.

 

Per total eu zic ca nu pierzi nici o afacere daca mai astepti dupa o masina inscrisa in RO sau iei una din vest si o inscrii tu in BG.

 

Legat de cutie: nu stiu daca e aceeasi porcarie de pe 530d e39, dar nu exista "ulei lifetime". Faptul ca producatorii auto isi bat joc de proprietari luandu-le ochii cu intervale de schimb din ce in ce mai mari sau chiar inexistente e irelevant, uitati-va sa vedeti ce recomanda producatorii cutiilor in privinta uleiului.

Edited by lowlife
Link to comment
Share on other sites

Numai citind descrierea masinii as renunta instantaneu ... in plus prea multe schimbari dubioase care pot ascunde defecte majore . Daca era inscrisa pe Romania poate pretul nu ar mai fi parut atat de mare dar pe Bulgaria exista un risc pe care ti-l asumi sau nu !!! Edited by ady_viteza
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.