Jump to content

X3 f25 pareri


cavaliere

Recommended Posts

Salut. Ma intereseaza de la posesori ce diferente sunt intre 2.0d si 3.0d?

Din specificatii pare ca pana in 120 km/h x3 cu 2.0d se misca decent insa ma gandesc ca daca il incarci o sa fie cal mort.

Totodata , m-ar interesa si diferentele de consum la mers urban mai ales si extraurban la viteze mari adica peste 140 150. Inca nu am facut drivetest cu 2.0 insa mi-e teama sa nu fie usor lenes.

Si pe langa aceste aspecte si fiabilitate la motorul de 3 litri. Ca la ala de 2 stiu ca e n47 si in principiu in afara de distributie e ok. Multam.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu F25 2.0d... Daca esti in D normal(am cutie automata), ajungi destul de bine la 140km/h as zice. Tine cont ca D iti tine masina la turatii joase, pt consum mic, poate si d-aia nu are forta prea mare. In DS e si mai bine la demaraj. Verifica si videoclipuri pe youtube. Ce multa lume nu stie e ca raportul de multiplicare la grupurile (diferential) fata-spate este mai mare la 2.0d automat( este de 3.08) decat la 3.0d (este de 2.8 ) ceea ce inseamna ca acesta din urma este mai de fuga, adica pentru a se invarti roata 1 data, cardanul trebuie sa se invarta doar de 2.8 ori. Alte calcule le poti face singur.
Link to comment
Share on other sites

Consumul..

Mers la Constanta 90km dus (cu 110-120km/h), plus oras vreo 40 km si apoi intors consumul este cam 6,6 %. Sunt si destule dealuri dar drumul este drept.

Mers la Bucuresti 400km dus intors si traversarea orasului de doua ori, consumul este de 6,2%.

Daca drumul este drept si mergi cu 80- 90-100km/h, merg cu 5,00% consum. Respectiv Slobozia dus intors 130km. Si am jante pe 19.

Pt o masina 4*4, de 1800kg, mai inalta, automata si cu jante pe 19 consumul e destul de bun.

Link to comment
Share on other sites

Daca merg constant cu 150-180 km/h (nu am vrut sa ii dau mai mult momentan), cons este cam de 7.5-8 %. Mie mi s-a parut ca trage mai bine si se aseaza mai frumos pe sosea la 150-180 km/h decat intre 120-150 km/h, asa parca spui ca e intre treptele de viteza...nu prea are vlaga, vrea ori mai tare ori mai incet.

Sau de exemplu, ca sa iti faci o idee, fata de fostul meu e90 320d din 2005(cu cip 200cp, le-am avut concomitent cateva luni), X3 accelereaza mai rapid pana pe la 110, dar de la 130 incolo e mai lenes un pic, cred ca si din cauza ratiei grupului (nu e de fuga), dar si a greutatii etc...

Nu te baga in scaun ca la seria 3 de la 130 incolo. Cel putin cum era al meu; cu e90 ajungeam imediat de la 130 la 200km/h.( maxim i-am dat 245/h). Asta e cea mai practica explicatie.

Link to comment
Share on other sites

Am mers azi cu x3 de 2 litri. Intr-adevar pana in 110 120 accelereaza decent. Dupa 120, oboseste repede.

Am mai testat glk si Touareg 3.0 tdi. La glk avea 220 cdi, la fel usor lent.

Touaregul in schimb se misca mult mai bine, cuplul mare se simte si trage bine de masina. Consumul insa cred ca e mai mare la Vw fiind masina mult mai grea, cca 2200 kg goala. Am testat 3.0tdi de 204 cai, pt ca varianta mai puternica de 260 nu o aveau. Banuiesc ca ala trebuie sa fie si mai vanjos.

Din pacate x3 cu 3.0 nu au la drivetest.

Link to comment
Share on other sites

Glk 250 cdi care e tot 2148 insa e biturbo si are 204 cai si 500nm.Din pacate alea sunt prea rare, de regula e plin de glk220 si glk200 .

In rest cam toate suv-urile medii cu 2 litri sunt similare ca si performante. Deci e discutia intre 2 litri si 3 litri.

X3 q5 glk, sau din clasa mai mare touaregul 3.0 tdi care e o masina subapreciata desi e foarte misto. Ah si mai e si Jeep Grand Cherokee 3.0 d care la fel e f misto.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt multumit de x3- f25 2.0 - 184cp .. O masina linistita, confortabila ( am edc ).... Consumul e bun pana in 100. Pe dn1 scot 5-6 ... Pe autostrada 130-140 depinde foaaarte tare cum bate vantul ( lumea face bancuri pe tema asta cand le zic ) poti atinge si 9... In general 7-8l/100

Performante de ...babuta...dar daca ii dai DS ... Isi revine asa pe la 40-45 de ani ...babutza :) ... Pt noi e o masina de iarna, un pic oras si anumite drumuri lungi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.