Jump to content

CUMPAR E46 FACELIFT


lovemye46

Recommended Posts

Cumpar:

e46 facelift 320d 150hp 6trepte

-sa aibe sub 200.000km (reali)

-fara accident

-sa arate decent exterior-interior (vopsea jante etc,sa nu fie rupte scaunele,volanul jupit,parbriz crapat etc...)

-scaune sport

-volan m cu comenzi

 

N-am un buget fix ...

Puneti oferta voastra aici...preferabil cu niste poze .

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa cumperi o masina, trebuie sa iei in calcul dupa 10 12 ani ca sansele s o gasesti sub 200 mii sunt minime sau imposibile. Am avut un e46 si acel istoric indica vreo 380 mii de km. Masina mergea ca in prima zi de rodaj, asa ca notiunea sub 200 mii e o utopie din pct meu de vedere.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

e aproape imposibil sa gasesti sub 200 000 km reali, ce vezi prin vitan cu 130 000 sunt abureli.

cand o aud pe aia cu "nu s-a schimbat nimic la masina domnle e perfecta" ma apuca rasul. Eu am ajuns la 1500 de euro pe putin cu un e46 318i facelift pe care il am de 3 ani aproape : FSR, termostat, brate si bucsi fata, 2 randuri de bielete, semeringuri supape, ambreiaj, suporti motor, suporti cutie viteze, 2 vanosuri, distributie, sonde lambda...

Si stea sunt probleme normale pe care le vei avea la un e46...

 

Si dupa toate astea mai urmeaza, ca deh are si masina niste ani !

 

Ai grija cu cele aduse din germania la doar 200 .000 km facuti "la ei", deoarece probabil in 5000 de km iti va cadea absolut toata articulatia datorita hartoapelor de la noi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am ajuns la 1500 de euro pe putin cu un e46 318i facelift pe care il am de 3 ani aproape : FSR, termostat, brate si bucsi fata, 2 randuri de bielete, semeringuri supape, ambreiaj, suporti motor, suporti cutie viteze, 2 vanosuri, distributie, sonde lambda...

 

Eu am cam 1000 euro pe an bĂŁgați ĂŽn piese de genul celor amintite de tine, deci sunt 100% de acord :D

Link to comment
Share on other sites

sunt piese "clasice" care cad la un e46 si care trebuie schimbate daca nu vrei sa mergi cu o troaca zgomotoasa. Orice posesor de e46 care a avut-o mai mult de 1 an si a mers efectiv cu ea, poate confirma.

 

Cat despre diesel se mai adauga la clasice : clapete, turbina, egr, intercoolerul de care trebuie sa ai grija ca este montat jos, poate un injector, bujii incandescente, furtunele vacuum, parca mai era si un tub flexibil la evacuare ...

 

Si la cheltuielile obligatorii pe care le/am facut evident ca microbul ne-a facut sa mai facem si de astea de frumusete: un plafon negru, modificat faruri cu morimoto, eibach pro kit + al doilea set de amortizoare fata si flanse, alte jante, 2 seturi de gume noi... mai un schimb de mansoane pe la frna si schimbator, mai o camera DVR , un detector, un angel eyes cu led, dupa ce schimbam drosere la ccfl ... and so on

 

Mi/am mai adus aminte: flansa cardan, bucsa diferential, diferential si planetare pentru a scapa de acel "poc" la plecarea de pe loc .

 

 

Grea boala asta cu bmw-ul.

 

Si garantez ca orice masina de pe autovit va avea cel putin cateva dintre problemele enuntate mai sus.

 

Eu mai am de facut geamurile, alta problema clasica, sunt clemele de plastic obosite.

Link to comment
Share on other sites

totul e in functie de buget.

daca vrei neaparat sub 200k trebuie sa platesti ca lumea. si la b6 e la fel.

daca nu ai atat (peste 5000) uita de nr de km, intereseaza-te doar de stare si eu cred ca de pe la un minim de 4200 poti sa iei un 320d 2004 sedan cu putine dotari in stare medie.. in 4200 am inclus si taxa, adica sa o iei neinmatriculata si sa ii platesti taxa.

daca cumva cauti break sunt mult mai ieftine decat calculul d mai sus.

Link to comment
Share on other sites

totul e in functie de buget.

daca vrei neaparat sub 200k trebuie sa platesti ca lumea. si la b6 e la fel.

daca nu ai atat (peste 5000) uita de nr de km, intereseaza-te doar de stare si eu cred ca de pe la un minim de 4200 poti sa iei un 320d 2004 sedan cu putine dotari in stare medie.. in 4200 am inclus si taxa, adica sa o iei neinmatriculata si sa ii platesti taxa.

daca cumva cauti break sunt mult mai ieftine decat calculul d mai sus.

adevarat...starea conteaza cel mai mult...dar am scris asa sub 200.000 ca ma indoiesc ca in romania sunt intretinute cum trebuie alea rulate...,am in jur de 5000.Vreau macar scaune sport si volan m...b6 am vazut cateva sub 200 000 nu aratau rau dar nu ma atrage deloc...e46 e visul meu.

Edited by lovemye46
Link to comment
Share on other sites

in jur de 5000 cu tot cu taxa ar trebui sa gasesti fara f mare efort unul mai chel (sau ma rog putine dotari comparativ cu cate poate avea un e46) dar in stare decenta. km f greu sa fie sub 200.000, dar asta e.

vbesc de 320d 2004 6 trepte berlina.

Bafta.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

in jur de 5000 cu tot cu taxa ar trebui sa gasesti fara f mare efort unul mai chel (sau ma rog putine dotari comparativ cu cate poate avea un e46) dar in stare decenta. km f greu sa fie sub 200.000, dar asta e.

vbesc de 320d 2004 6 trepte berlina.

Bafta.

vreau ceva mai special , nu ma grabesc sa caut...in final tot voi gasi eu unul sa ma multumeasca pe deplin:D Bafta si tie

Edited by lovemye46
Link to comment
Share on other sites

salut lasa mi un nr pe pm sa ti arata un e46 nu reusesc sa atasez pozele

 

masina este din 2004 luna a 3 euro 4 in jur de 240 xxx mii km si nu este inmatriculata deocamdata, dupa calculele mele pe taxa anaf si emisii co 153 pe alt sile cv bursa ar veni cam 340 euro

 

am si o poza dupa vin cu toate dotarile !!!

Edited by Jak88
Link to comment
Share on other sites

3a2acf4462edd0ca9d717a441ef24059.jpg5fcf66c19b7fd362c078e17e435ffcff.jpge8865663c4dd1f5903b43a348afafe3e.jpg5d11bee844e506e5941c0839edf788ee.jpga8dd208c6465b935fe621ffd1d568dc9.jpg

 

Sent from my D5803 using Tapatalk

 

Scuze ca iti raspund cu intarziere...arata bine masina dar eu vreau altceva...am buget intre 5000-6000 si vreau macar scaune sport si volan m ... niste jante frumoase si daca se poate niste km mai putini,poate ceva m exterior ... Bafta la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

cred ca aprox 4000 (pret real de vanzare, asa neinmatriculata)iei pe masina daca este in stare buna si nu sunt necesare investitii urgente si importante.

sa stii ca foarte dotata nu este, clar nu e cheala dar poate nici macar mediu la ce inseamna un e46.

Bafta la vanzare.

apropo taxa este 445 acum si de la 1 aprilie o sa fie 339. :)

 

apropo conform dotarilor masina a avut navigatie mare din fabrica. dar cu timpul a disparut. asa ai luat si tu masina sau ai vandut navi separat?

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

masina are si navigatia originala nu era f practica fiind cu caseta ,nu este mare daca cauti pe google "navigation system business e46" exact cum scrie la dotari pt e46 imi da exact modelul din poza

 

si pe mine ma tenteaza sa o fac stoc cu navigatia originala, deocamdata nu stiu exact ce model de navigatie are, masina nu se afla in tara urmeaza sa ajunga in martie si din cz asta am calculat taxa la 12-13 ani inclusiv urmand sa fie inmatriculata cel mai tarziu in martie sau aprilie

 

din ce stiu eu masina necesita doar consummabilele schimbate !!!

 

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160116/6f4e406eb07fdeaf59ec413f6ffbd46e.jpg

 

Sent from my D5803 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.