Jump to content

Recommended Posts

Salut.

Deschid acest topic pentru a ajuta si alti posesori de BMW sa diagnosticheze o problema destul de ciudata care apare la masinile trecute de prima tinerete.

Problema suna in felul urmator:

- intreruperi scurte ale acceleratiei, la viteze mici si accelerare constanta, fara nici un martor care sa se aprinda in bord

- la viteza mai mare (>70 km/h) marorul de derapare incepe sa palpaie intermitent iar masina nu mai accelereaza

- daca imi continui drumul cu martorul de derapare palpaind la un moment dat se aprinde DSC, ABS, "pana" si "atentie" apoi masina merge normal(evident fara sistemele, mentionate mai devreme, active

- foarte rar se aprinde doar martorul de "pana"

- fenomenul se intampla din ce in ce mai des pana va incepe sa taie acceleratia inca din viteza intai

- masina va putea fi condusa doar cu DSC-ul oprit

- pe diagnoza nu apare nici o eroare, in cel mai bun caz apare o eroare pe o roata spate

Investigatii:

- diagnoza

- inlocuirea rotilor de iarna cu cele de vara(aveam dimensiunile anvelopelor diferite fata/spate)

- inspectarea tuturor senzorilor si a conexiunilor lor

- inspactarea inelului ABS (prin gaura senzorului deci e destul de dificil)

Concluzie:

Dupa ce am constatat ca senzorii spate au urme de frecare pe ei, am inspectat inelele ABS. Acestea aveau rugina intre dinti si mizerie pe dinti. Cu un spray de contact(doar atata am avut la dispozitie) si o surubelnita am curatat o parte din rugina si din mizerie. Curatarea am facut-o prin gaura senzorului(o pozitie dificila). Inainte de curatare nu puteam sa circul cu DSC-ul activat iar in momentul de fata masina nu mai are problema semnalata (de cateva zile pe drumuri mai scurte de 5 km in oras). La drum lung problema a aparut din nou dupa 5km.

Urmatorul lucru va fi sa curat mai bine rugina si mizeria din zona inelului ABS cu un spray WD40 iar daca problema nu va disparea complet va trebui sa apelez la un mecanic care va da planetarele jos si va inlocui inelele ABS cu altele noi(am gasit pe un site in Anglia)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.