Jump to content

Priza bricheta nu functioneaza


Gova

Recommended Posts

Salutare!

 

Se da un 118d din 2014, fara pachet fumatori.

 

Masina are doua prize de bricheta - una dupa schimbatorul de viteze, si una pentru pasagerii din spate, pe consola centrala, in partea de jos.

 

Priza de bricheta din fata a venit doar cu un dop de plastic, nu are bricheta propriu-zisa, probabil pentru ca masina nu are pachet de fumatori (si deci nici scrumiera, in locul scrumierei fiind o tavita).

 

Problema mea este ca priza aceea din fata nu functioneaza, in vreme ce priza din spate merge fara probleme.

 

Am incercat cu mai multe adaptoare de la mai multe incarcatoare de telefon, GPS etc., nu primeste curent niciunul.

 

Ii lipseste vreo siguranta sau care sa fie problema? Eu am incercat sa ma uit la panoul de sigurante, dar mi se pare ca totul este in regula.

 

Vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu aceeasi problema la al meu 118d din 2006, la mine cand merge cand nu depinde cum vrea.

Nu incalzeste bricheta in schimb daca pun un incarcator pt telefon/GPS merge ok.

Sincer nu m-a interesat prea mult acest aspect pentru ca eu nu fumez :)

 

Ma gandesc ca e ceva pe la sigurante vezi la un electrician.

Link to comment
Share on other sites

Soclul prizei are niste lamele pe laterale jos, care ar trebui sa faca contact cu incarcatorul.

Poate au fost fortate si nu mai stau tensionate ca sa faca contact cu incarcatorul.

 

Mai depinde si de incarcator cum are dispuse contactele pe laterala. Daca are lamele separate atunci atunci ar trebui sa fi atent cum il bagi in soclul prizei astfel incat sa fie aliniate.

Deasemenea, in functie de pozitie poate nu iti intra incarcatorul pana in "fundul" prizei.

Ce ti-ar recomanda este un voltmetru si sa incerci sa masori daca ai tensiune 12V intre "fundul" prizei si una dintre lamelele de pe laterala. Atentie sa nu faci scurt.

 

NERECOMANDAT: Ar mai exista si varianta brute-force. Sa faci scurt in priza eventual cu un fir de cupru foarte subtire. Daca se arde, atunci priza are curent si problema este fie una din cele de mai sus. Daca nu face scurt, atunci te poti indrepta catre bornele de la sigurante. Daca ai un voltmetru cu functie de continuitate atunci suni firul de + ca sa verifici daca nu este intrerup si ca ajunge intre siguranta si priza.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am rezolvat, era de la siguranta, mai exact siguranta nr. 66.

 

Dar am dat in alta chestie. Nestiind exact unde este panoul de sigurante si citind pe diverse forumuri ca ar fi in spatele torpedoului, m-am apucat sa demontez torpedoul (ca sa constat ulterior ca panoul de sigurante este sub capota, in fine).

 

Toate bune si frumoase, am demontat partea din dreapta si am pus-o la loc fara probleme si fara incidente.

 

DAR

 

In cursul demontatului a fost nevoie sa deconectez mufa de la comutatorul de airbag pentru pasager - cel in care bagi cheia si opresti airbag-ul pasager, pentru transport copii etc.

 

Cand am scos mufa, masina (desi oprita) mi-a afisat pe ecran "Passenger restraint system fault". M-am gandit ca e normal, si ca o sa-si revina dupa ce reconectez comutatorul. Am reconectat comutatorul, dar nu si-a mai revenit, imi da aceeasi eroare si sta aprins in bord martorul de airbag pasager oprit.

 

Banuiesc ca odata inregistrata eroarea asta la airbag pasager, ramane eroarea pana nu e stearsa din calculator, chiar daca problema nu mai subzista.

 

Totusi, aveti vreo idee despre ce as putea sa fac sa nu fie nevoie sa merg pana la service? Sa scot si sa reintroduc o anume siguranta? Sa scot o borna la baterie? Sau eroarea s-a inregistrat in calculator si pana nu intervin cei de la service n-am ce sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.