Jump to content

Sfat achizitie BMW e87


CaralinM

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Sunt nou pe acest forum si am nevoie de putin ajutor. Vreau sa imi achizitionez un BMW seria 1 e87 in scurt timp, preferintele mele fiind : motor diesel, cutie manuala, dupa 2008, maxim 160 000 km. Bugetul maxim este de 9000 de euro. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi referitoare la achizitie? ( probleme intalnite, ce trebuie verificat etc.)

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Sunt nou pe acest forum si am nevoie de putin ajutor. Vreau sa imi achizitionez un BMW seria 1 e87 in scurt timp, preferintele mele fiind : motor diesel, cutie manuala, dupa 2008, maxim 160 000 km. Bugetul maxim este de 9000 de euro. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi referitoare la achizitie? ( probleme intalnite, ce trebuie verificat etc.)

 

Va multumesc anticipat!

Salut,

 

Fiind intr-o situatie similara cu a ta, am ajuns la concluzia ca voi achizitiona masina din Germania (asta in primul rand). Nu stiu ce sa spun despre E87 din 2008-2010. Am vorbit cu posesori de acest model, erau multumiti per total, considerau ca masina e rezistenta, vorbeau insa de probleme la distributie pe care ar putea sa le aiba din fabrica (aici eu nu pot avea o opinie). Mai mult, atrageau atentia la partea de electrice.

 

Ce iti recomand sa verifici: exista un Vehicle Identification Number: VIN. Cere-l de la vanzator si introdu-l intr-un VIN "look-up". Da-i un serach pe google si te descurci. Asta ca nu poti crede pe cuvant tot ce spune vanzatorul despre masina.

 

Succes!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

De aproximativ 2 ani detin un 120D din 2008 , varianta N47 - 2.0, 177cp, 108000km si sunt foarte multumita de el. Nu am avut pana acum nici o problema pe partea electrica, am schimbat doar furtunul de la intercooler + cureaua de la alternator, urmata de distributie, pe care am schimbat-o mai mult de teama.

Referitor la achizitie, pe langa faptul ca e o vorba romaneasca "te mai uiti si la om", trebuie in primul rand sa verifici sa nu fi fost lovita (excluzand accidentele usoare care se pot intampla la orice pas), sa fie cu un istoric real, soliciti factura de achizitie (daca este provenienta Germania apar si nr de km in factura), test drive + un test la BMW (soft + mecanic)...Si..de evitat samsarii :rolleyes:

 

Multa bafta la cautat!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri. M-am gandit deja si am pus de o parte o suna de bani pentru schimbarea lantului de distributie si pentru montarea unor doape la admisie. Mentionez ca as vrea sa ii fac si un soft dupa achizitie.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri. M-am gandit deja si am pus de o parte o suna de bani pentru schimbarea lantului de distributie si pentru montarea unor doape la admisie. Mentionez ca as vrea sa ii fac si un soft dupa achizitie.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Recomandat este sa schimbi tot kitul de distributie, nu doar lantul. Ca si costuri: 3000 ron si stai linistit. Daca vrei sa citesti pareri/sfaturi pe aceasta tema, exista o multime de pagini legate de schimbul distributiei: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/162470-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/page__pid__2348848__st__4360#entry2348848

Problemele legate de distributie nu sunt doar la seria 1.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu te mai lua dupa toti habarnistii + o femeie . n o sa ai probleme cu distributia niciodata . dintre toti care si dau cu parerea niciunuia nu i s a rupt ! cand iti mai spune cate unul intreaba l daca i s a intamplat lui ... cauta pe forum mercedes , se rup si acolo la fel. sunt la al 4 lea n47 - 0 probleme
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

nu te mai lua dupa toti habarnistii + o femeie . n o sa ai probleme cu distributia niciodata . dintre toti care si dau cu parerea niciunuia nu i s a rupt ! cand iti mai spune cate unul intreaba l daca i s a intamplat lui ... cauta pe forum mercedes , se rup si acolo la fel. sunt la al 4 lea n47 - 0 probleme

 

Draga domnule lavi4175,

Iti reamintesc faptul ca suntem pe un forum public, unde ne putem exprima liber parerile/opiniile despre masini, insa ar fi dragut sa lasam la o parte frustrarile, misoginismul si jignirile adresale altor colegi care nu ne impartasesc punctele de vedere :)

Ne bucuram cu totii nespus sa aflam faptul ca esti posesorul celui de-al 4-lea N47, insa lasa de dorit mentalitatea tipica a romanului *las-o, ba, ca merge asa*, mai ales cand vine vorba de o marca premium. Vremurile in care asteptai sa cada ceva la batrana Dacie, pentru a-ti dovedi talentul de mester si a o *incropi* in parcarea blocului, au apus :)

De asemenea, iti intelegem si respectam opiniile, insa nu este nevoie sa te frustreze faptul ca niste *habarnisti+o femeie* au schimbat preventiv distributiile (poate din prostie, poate din lipsa de cunostinte, poate din cauza faptului ca isi permit sa aibe grija de masinile lor asa cum se cuvine sau poate ca acei habarnisti au luat in serios aceste probleme recunoscute pana si de cei de la BMW Grup.

Dar cum majoritatea posesorilor de BMW din Romania fac reviziile la colt de strada si schimbul de roti in parcare si in momentul in care ceva nu mai functioneaza regasim masinile pe autovit/olx etc, tind sa iti dau dreptate!

 

Cu drag,

Habarnistii + o femeie

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

NU as umbla niciodatĂŁ la distribuție fĂŁrĂŁ anumite simptome, doar asa preventiv. Cred ca "problema" distribuției de la motorul N47 este amplificata foarte mult doar de cei care nu au avut probleme cu motorul. E ca si cum as face RMN la genunchi, doar doar nu o sa am ceva la menisc or etc.

Hai sa mai folosim mașina si fĂŁrĂŁ sa umblam preventiv la ea. Si sa nu ii mai facem reclama negativĂŁ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.