Jump to content

dilema cu un Z4


razvanTZT

Recommended Posts

Salut sunt posesorul unui e60 535 xD si doresc sa imi adaug la colectie un Z4 din 2004-2006 (cam pe acolo se invarte bugetul ) .

Am gasit ceva masini prin germania frumusele , dar am o dilema ce motorizare sa aleg si daca se merita cutia automata pe ea .

Am condus doar un z3 si am ramas super impresionat , tocmai de aceea doresc un z4

Ceva sfaturi , probleme care le are masina si daca se merita .

Link to comment
Share on other sites

Z3 si Z4 sunt mult diferite, mie Z4 mi s-a parut mai greoi si mai putin agil fata de Z3, si eu am fost in cautarea lor. Oricum nu-ti lua automata, eu am vrut un Z4 3.0Si cu automata si a fost o dezamagire cutia, cauta-l manual si cu un minim 2.5 ca motor iti va placea. Z3 cu 2.2 si facelift e o bijuterie masina, evident cel de 3.0 e de dorit dar sunt rare, insa eu prefer Z3-ul, e mult mai fun decat Z4.
Link to comment
Share on other sites

m-am uitat pe net pe pagini din america-UK si multi erau pro cutiei automate chiar spuneau ca in modul sport e bestie , sunt constient ca nu e la fel ca manuala dar am vazut si opinii pro si contra

nu imi doresc un motor de 3.0 , e prea mare la ce doresc eu sa o folosesc

am vazut 2.5 si parca 2.2 daca nu ma insel .

Link to comment
Share on other sites

depinde cu ce o compari, eu aveam un GTi MK6 cu DSG cand am fost sa testez cateva Z4, crede-ma ca mi s-a parut inceata cutia si nici pe modul sport nu era prea dornica de retrogradari, chiar nu e bestie, mai ales pe modelul cautat de tine, primele Z4 au avut vechea generatie de automata cu 5 rapoarte, cel mai bine e s-o conduci si ai sa vezi...
Link to comment
Share on other sites

chestai e ca nu gasesc unde sa conduc modelul cautat de mine de z4

doresc doar sa fie o masinuta competitiva ,nu caut performante enorme

am un 535 x d softat care ma satisface in materie de performante

vreau doar o masina de duminica cu care sa ma dau seara , de aceea caut un model nu tocmai scump in care sa bag niste bani in jante niste faruri cu xenon o vopsea dip etc

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum am fost la un test drive cu un boxter ,masina foarte frumoasa si sportiva dupa mine .Acum ĂŽncepe dilema , banii pe care i-as da pe un z4 se compara cu cei pe care ii pot da pe un boxter

Voi ce ați alege?ce costuri ar avea un boxter de ĂŽntreținere fata de un z4?ma gandesc ca la boxter sunt mai mari,dar mult mai mari?

Link to comment
Share on other sites

Acum am fost la un test drive cu un boxter ,masina foarte frumoasa si sportiva dupa mine .Acum ĂŽncepe dilema , banii pe care i-as da pe un z4 se compara cu cei pe care ii pot da pe un boxter

Voi ce ați alege?ce costuri ar avea un boxter de ĂŽntreținere fata de un z4?ma gandesc ca la boxter sunt mai mari,dar mult mai mari?

 

Eu as merge pe Boxster, e mid-engine si nu se compara cu Z-urile :D

 

Legat de intretinere, banuiesc ca e cu 15-20% mai scumpa decat la BMW.

 

 

Tine-ne la curent cu alegerea facuta :D

Link to comment
Share on other sites

Tot studiez z4 si boxsterul , pe net am vazut pĂŁreri cum ca z4 e mai ok altele ca boxsterul e peste.....pĂŁreri si pĂŁreri

Cat de curand voi achiziționa una ,sa treacĂŁ sesiunea asta de restante si dau o fuga in Germania dupa una din ele

Țin sa specific ca nu doresc un motor de 3.0 benzina pentru ca nu doresc sa umblu din PECO in PECO

Ce pĂŁrere aveti de motoarele sub 3.0 de la Porsche ?sunt destoinice sau nu?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

chestai e ca nu gasesc unde sa conduc modelul cautat de mine de z4

doresc doar sa fie o masinuta competitiva ,nu caut performante enorme

am un 535 x d softat care ma satisface in materie de performante

vreau doar o masina de duminica cu care sa ma dau seara , de aceea caut un model nu tocmai scump in care sa bag niste bani in jante niste faruri cu xenon o vopsea dip etc

 

z18i/z20i.

cu soft stage 1 merge pana pe la 280 cp/400nm.

e plin netul de tuneri care fac treaba asta, practic e acelasi motor ca pe 28i

masina care pare lesinata cu 156/184 cp, devine o mica fiara.

cutia automata , ZF8, e aceesi pe care (probabil) o ai pe 535, care schimba foarte repede, dar e gandita pentru puteri mari, iar softarea nu o face decat sa "intre in paine"..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.