Jump to content

control temperatura panou frontal 640d


Recommended Posts

Salutari!

 

Va rog sa ma ajutati cu o parere legata de schimbarea unitatii/panou de control clima pentru un f12 640d.

 

Problema se manifesta la modul urmator:

 

Butoanele pentru zonele de temperatura din panoul frontal nu functioneaza decat daca afara sunt mai putin de 6 grade. De la locurile din spate functioneaza corect indiferent de temperatura mediului.

Unitatea produce aer rece/cald insa daca se incalzeste afara nu mai pot modifica temperatura din butoanele panoului frontal.

 

Cei din service recomanda inlocuirea unitatii de control clima folosind codul 61319386653 (valoarea ~ 1000euro).

http://www.ebay.de/itm/Genuine-BMW-Dash-Control-Unit-61-31-9-386-653-/282439133208?hash=item41c2af2818:g:PLEAAOSw5UZY97lg

 

Am observat ca pe ebay exista si pn 9389047 (valoare ~200 euro).

http://www.ebay.com/itm/BMW-6-series-F06-F12-F13-Control-Clima-Unit-Climatic-panel-A-C-Radio-9389047-/172543895868?hash=item282c6ae93c:g:1doAAOSw9GhYZQ~~&vxp=mtr

 

Intrebarile mele sunt:

1. Exista diferente tehnice intre cele 2 pn (din ce vad in poze este doar un front panel (teoretic ma pot uita pe cel existent sa vad exact ce pn are) ?

2. Avand in vedere ca temperatura functioneaza ok pentru cele 2 scaune din spate tind sa cred ca este o pb legata efectiv de panoul din fata.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pare panoul sa fie influentat de in sensor de temperature exterioara, nu cred ca are ceva panoul, atata timp cat functioneaza daca temperature exterioara este sub 6 grade ... Cu ce testar au facut diagnoza ?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multi senzori de temperatura la sistemul de climatizare. In "aeroterama" de sub bord sunt cel putin doi senzori(eu am avut o problema asemanatoare ce a necesitat scimbarea lor). In interiorul grilei centrale de aerisire ar mai trebui sa fie un senzor de temp. Inclusiv in vaporizator ar trebui sa ia un senzor de temperatura.

Mai sunt si motorasele pas cu pas care deschid/inchid clapetele de aerisire...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.