Jump to content

Instalare bluetooth si schimbare boxe


Recommended Posts

Salutare,

 

Masina din dotare, BMW E70 2008 nu are bluetooth, as vrea sa instalez unul. Pe masina am ecarnul mic, fara navigatie, seria WBAFF41000L119693.

 

Intrebarea mea este daca pot instala un modul de bluetooth MULF 2 care are si posibilitatea de instalare usb sau pot instala doar modulul simplu. Presupun ca masina nu are microfon instalat, daca nu are bluetooth, nu?

 

De asemenea, masina are sistemul de boxe standard. Daca schimb boxele de sub scaune cu unele de la sistemul professional sau logic si cele din usa, fara amplificator, doar boxele, sunetul se imbunatateste sau este nevoie obligatoriu de amplificator si cablaje?

 

Va multumesc!

Edited by Joe_p
Link to comment
Share on other sites

Mersi de raspuns!

Am vazut cateva alternative pentru usb, ceva mai ieftine, care inlocuiesc cd changerul si poti introduce usb.

 

Legat de boxe, ce ma deranjeaza este ca daca dau un pic mai tare volumul, bass-ul distorsioneaza, ma gandeam sa schimb doar boxele de bass de sub scaune. Era ceva pe olx, totusi amplificatorul din fabrica nu duce? Ma gandesc ca sunetul se imbunatateste...

Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa pun un link pt colegul cu problema cu difuzoarele , dar cand postez linkul , este inlocuit cu un altul - ceva despre intalnirea bmw-urilor . Ce se intampla ?

 

@Joe_p - da, poti sa inlocuiesti difuzoarele , sa adaugi tweetere si cu ceva codari pt sistemul de sunet o sa obtii un sunet mult imbunatatit .

Aveam un link despre ceva asemanator pe F10, ca sa iti faci o idee , dar se pare ca nu pot posta link-ul .

Cauta bavsound .

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cat despre modul bluetooth, eu am in curs de dezvoltare ceva foarte asemanator.

Daca dai o cautare rapida pe forum "bluetooth handsfree" primul rezultat o sa fie topicul deschis de mine.

 

Ca alternative poti sa cauti ceva de la yatour, dension, parrot, alternative sunt destule.

 

Cat despre sistemul audio, daca cei de la BMW au folosit acelasi integrat de amplificare ca pe E46(care e de tot rasul-35w/canal cu 10% distorsiuni armonice totale parca) atunci varianta cea mai buna in cazul in care vrei un sunet de calitate e sa treci pe aftermarket.

 

Problema e alta insa: Daca, sa presupunem ca reusesti cumva sa scoti semnal audio din navigatie, si il bagi intr-un amplificator serios pe 4 canale cu cu tweeterele si filtrele necesare plus un subwoofer iti pui problema calitatii semnalului. Din nou, aici o sa te lovesti de alta bariera pentru ca procesorul de semnal nu cred sa fie ceva foarte calitativ si o sa scoata un sunet mediocru in cel mai bun caz.

 

Deci, upgrade-ul maxim pe care ai putea sa il faci in cazul asta ar fi un set de boxe+un amplificator si sa pastrezi look-ul OEM.

 

Ca alternativa, BMW a facut si ceva cu sunet de calitate cu codul 65129166075.

 

Eu as zice pentru inceput sa faci upgrade la difuzoare si sa vezi daca te multumeste apoi sunetul.

 

Cat pentru bluetooth, daca masina nu a fost precablata din fabrica pentru modulul respectiv atunci cu siguranta o sa trebuiasca sa-ti tragi tu firele la microfon

Edited by XanderZ
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Masina din dotare, BMW E70 2008 nu are bluetooth, as vrea sa instalez unul. Pe masina am ecarnul mic, fara navigatie, seria WBAFF41000L119693.

 

Intrebarea mea este daca pot instala un modul de bluetooth MULF 2 care are si posibilitatea de instalare usb sau pot instala doar modulul simplu. Presupun ca masina nu are microfon instalat, daca nu are bluetooth, nu?

 

De asemenea, masina are sistemul de boxe standard. Daca schimb boxele de sub scaune cu unele de la sistemul professional sau logic si cele din usa, fara amplificator, doar boxele, sunetul se imbunatateste sau este nevoie obligatoriu de amplificator si cablaje?

 

Va multumesc!

 

daca vrei sa ramana bmw pui L7 si mulf2 high, daca vrei sa o transformi in geely/changfeng etc...pui yatour, dension etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.