Jump to content

Interuperi la turatii mici, BMW E70 3.0SD


Recommended Posts

Al meu BMW E70, 2009, 3.0sd - 175.000km a inceput sa imi dea batai de cap. Dupa ce se incalzeste motorul, incepe sa aiba niste mici intreruperi in primele trepte, undeva intre 1800-2000rpm, lucru foarte enervant mai ales in traficul bucurestean... Fara zgomot, ceva asemanator cu trecerea peste mici denivelari. De fiecare data aproximativ in aceeasi zona de turatie/ load. Initial m-am speriat crezand ca este cutia de viteze, mai ales ca masina a avut soft modificat. Schimbat rapid uleiul din cutie si filtrul, pus softul original. Comportamentul este identic. Totusi, nu se manifesta si cand o turez, cutia schimba perfect si fara smucituri. Cu exceptia acestei probleme, masina merge foarte bine, accelereaza liniar si sta perfect la relanti. Nicio eroare pe bord. La diagnoza apare doar o eroare de filtru de particule, 4667, si nimic altceva. Testerul Carly for BMW imi da la DPF ash mass 50g, ceea ce, dupa cum indica tot el, este inca in parametri. Soot mass se duce pe la 40-45g, regenereaza, ajunge pe la 15g si creste iar. Are cineva idee despre ce poate sa fie vorba? Nu prea as vrea sa o duc la service cu capul inainte si sa imi schimbe jumatate de masina.
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am patit ceva similar la E70-ul meu. Doar pana in 40 km/ora avem usoare trepidatii, ca si cum ceva ar agata. La inceput nu am avut nicio eroare pe bord, insa dupa vreo saptamana a aparut martorul de check engine, insa dupa cateva minute s-a stins singur. Am facut diagnoza, eroare a ramas inregistrata, era de la debitmetru de aer, undeva la 300 lei original. Incearca asa, din ce explici tu pare sa fie similar.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Acelasi symptom cu mersul pe denivelari la viteza/turatie mica mai apare cand este pe duca convertizorul (nu apare eroare la cutie doar dupa ce se agraveaza situatia) ... Dar eu zic sa lasi testarele astea mediocre si sa ii faci o diagnoza cu un testar dedicate BMW (ISTA) sau ceva mai professional. Dupa symptom mai poate sa fie de la EGR si/sau admisia ... trebuie sa le cureti de calamine/depuneri.
Link to comment
Share on other sites

Acelasi symptom cu mersul pe denivelari la viteza/turatie mica mai apare cand este pe duca convertizorul (nu apare eroare la cutie doar dupa ce se agraveaza situatia) ... Dar eu zic sa lasi testarele astea mediocre si sa ii faci o diagnoza cu un testar dedicate BMW (ISTA) sau ceva mai professional. Dupa symptom mai poate sa fie de la EGR si/sau admisia ... trebuie sa le cureti de calamine/depuneri.

 

Multumesc petru raspuns. Cam pe la astea ma oprisem si eu - convertorul de cuplu (presupun ca la asta te referi) sau EGR. Dupa revenirea la softul original si, presupun, re-adaptarea cutiei dupa cca 200km, nu prea se mai simt... Dar as vrea sa trec de la "nu prea" la "nu". O recomandare pentru un service bun care sa faca verificarile eventual curatarile astea? In afara de Bavaria si Dormag nu am servit altele..

 

PS - cam asta a dat la ultima diagnoza, inainte de re-softare/ revenirea la softul de fabrica.

post-10119-0-86039000-1509706205_thumb.jpg

Edited by mihaipg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Incredibil... am dus masina la Service Faur (cica reprezentanta ZF), nenic cu halat albastru facut diagnoza. Rezultatul - cica cutia este perfecta :frantics: . Si ea, in continuare, da suturi dupa ce se incalzeste motorul, prin viteza a 3-a. Nu mai stiu ce naiba sa-i fac. Stie cineva un service bun? Nu de alta, dar pe net gasesc doar "noi suntem cei mai buni". La toti :p:P:P

 

PS - schimbat ulei, filtru, reinitializat adaptarile la cutie ...schimbat DPF...mie chiar imi place masina asta

Edited by mihaipg
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.