Jump to content

Sfat achizitionare X6.


IonutL

Recommended Posts

spun si eu o parere, ca posesor de x5 e70 30dx, si care a condus un x6 2012 aprox 1 luna de zile cat a fost x5ul la service

 

1. este o masina mai greu de intretinut fara de un e90 (dar consider ca nu cu mult, poate un 25% in plus, pentru ca orice este mai sofisticat la ea fata de cele sedan/break/non4x4)

2. consumul este mai mare ca la un 20d dar nu cu mult, mie in oras combinat cu centura, imi consuma fix 11 (ca idee, un mini cooper s countryman imi consuma 12 pe aceleasi drumuri)

3. ca si service, evident ca piesele costa mai mult ca e mai mare (bujii are 6 in loc de 4 cat ai pe 2.0d)

 

sfat pentru achizitie

 

1. nu iti lua mai veche de 2012-2013 daca nu ai un buget de cateva mii de euro bune sa bagi in ea din primele saptamani

2. cel mai probabil iti vei lua cu peste 150 de mii de km.... daca nu aproape de 200 de mii (cine stie daca reali) asa ca sfatul meu este, nu iti lua asa ceva... decat daca ai un foarte mare noroc, sau ai macar jumate din valoarea masinni sa o bagi in ea

 

LE

 

x5 si x6 (cel putin seria e) sunt foarte similare, difera doar caroseria, e mai greu de parcat in oras da, dar nu cu mult fata de un break sa zicem

Edited by andreisaioc
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

spun si eu o parere, ca posesor de x5 e70 30dx, si care a condus un x6 2012 aprox 1 luna de zile cat a fost x5ul la service

 

1. este o masina mai greu de intretinut fara de un e90 (dar consider ca nu cu mult, poate un 25% in plus, pentru ca orice este mai sofisticat la ea fata de cele sedan/break/non4x4)

2. consumul este mai mare ca la un 20d dar nu cu mult, mie in oras combinat cu centura, imi consuma fix 11 (ca idee, un mini cooper s countryman imi consuma 12 pe aceleasi drumuri)

3. ca si service, evident ca piesele costa mai mult ca e mai mare (bujii are 6 in loc de 4 cat ai pe 2.0d)

 

sfat pentru achizitie

 

1. nu iti lua mai veche de 2012-2013 daca nu ai un buget de cateva mii de euro bune sa bagi in ea din primele saptamani

2. cel mai probabil iti vei lua cu peste 150 de mii de km.... daca nu aproape de 200 de mii (cine stie daca reali) asa ca sfatul meu este, nu iti lua asa ceva... decat daca ai un foarte mare noroc, sau ai macar jumate din valoarea masinni sa o bagi in ea

 

LE

 

x5 si x6 (cel putin seria e) sunt foarte similare, difera doar caroseria, e mai greu de parcat in oras da, dar nu cu mult fata de un break sa zicem

 

Salut, mai jos de 2012 nu vreau, ma pot duce si spre un 2013 , la consum stiam nu prea m-a interesat eram doar curios sa vad si pe altcineva cat a scos cu el.

In general, m-am mai informat despre masina/piese etc. Nici nu ma gandest sa iau ceva cu peste 150 de mii km..

 

Mersi frumos de raspuns

Link to comment
Share on other sites

poti lua si cu 150-200 de mii de km daca esti absolut sigur ca masina aia a fost ingrijita cum trebuie. Eventual de la o cunostinta in care ai cat de cat incredere.

Un alt sfat, cand o iei du-o la un service specializat sa se uite la ea: erori ascunse, starea franelor, motor, diferite subansamble, eventual accidente si daca a fost reparata cum trebuie. Sa stii de la inceput cat exact mai bagi in ea sa o faci buna de drum

Link to comment
Share on other sites

Salut, mai jos de 2012 nu vreau, ma pot duce si spre un 2013 , la consum stiam nu prea m-a interesat eram doar curios sa vad si pe altcineva cat a scos cu el.

In general, m-am mai informat despre masina/piese etc. Nici nu ma gandest sa iau ceva cu peste 150 de mii km..

 

Mersi frumos de raspuns

 

Bugetul tau de 27k este cam la limita pentru ce vrei tu...

Link to comment
Share on other sites

Bugetul tau de 27k este cam la limita pentru ce vrei tu...

 

Am un buget mult mai mare, dar nu vreau sa bag 45-50 de mii sa-mi iau un 2016 iar peste 4-5 ani sa ajung 25-30 de mii. Am spus ca din aceasta cauza imi plac modelele putin mai vechi, sunt customizabile, le poti aduce oricand la 2014-15-16. 27 de mii Euro ii aveam pentru un 2010-2011, si cat mai imi ramanea 4-5 mii de euro sa o schimb tot ce este la ea in primele saptamani

Link to comment
Share on other sites

Am un buget mult mai mare, dar nu vreau sa bag 45-50 de mii sa-mi iau un 2016 iar peste 4-5 ani sa ajung 25-30 de mii. Am spus ca din aceasta cauza imi plac modelele putin mai vechi, sunt customizabile, le poti aduce oricand la 2014-15-16. 27 de mii Euro ii aveam pentru un 2010-2011, si cat mai imi ramanea 4-5 mii de euro sa o schimb tot ce este la ea in primele saptamani

 

mai bine iei una la 32-33 de mii

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

313 hp,xdrive, 8 trepte, 2 tone si ceva= 8.5-9.0(trafic intens-bara la bara)

 

640d, fara xdrive, 1.8t, 10-11% in trafic, pe distante scurte si cu motorul rece ajunge si la 13%.

 

 

1. este o masina mai greu de intretinut fara de un e90 (dar consider ca nu cu mult, poate un 25% in plus, pentru ca orice este mai sofisticat la ea fata de cele sedan/break/non4x4)

 

 

X6-le este considerabil mai scum de intretinut decat un e90, gandeste-te doar la anvelope, minim 205 55r16 vs minim 255 50 r19. sa nu mai zic ca la X6 se duc mai repede.

 

 

Am un buget mult mai mare, dar nu vreau sa bag 45-50 de mii sa-mi iau un 2016 iar peste 4-5 ani sa ajung 25-30 de mii. Am spus ca din aceasta cauza imi plac modelele putin mai vechi, sunt customizabile, le poti aduce oricand la 2014-15-16. 27 de mii Euro ii aveam pentru un 2010-2011, si cat mai imi ramanea 4-5 mii de euro sa o schimb tot ce este la ea in primele saptamani

 

Ai buget de F16 dar totusi preferi e71 ? Pai cum vine asta ?

 

Sincer, decat e71 mai bine un X5 F15.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

clar x6 mai greu de intretinut, dar nu cu foarte mult. Daca iei un e90 330d, sau 335d ( ca sa vorbim de masini mai apropiate sa nu comparam 2.0 cu 3.0)

eu am x5 acelasi motor, si am avut si 330d, acelasi motor de 3 litri. Diferenta la intretinere nu era mare. La x5/x6 franele costa cu putin mai mult, si are o suspensie mai sofisticata, deci inlocuirea pieselor va fi mai scumpa.

 

si eu recomand o generatie mai noua, f15, sau uita-te la seria 5, generatiile f,g

Edited by andreisaioc
Link to comment
Share on other sites

 

Ai buget de F16 dar totusi preferi e71 ? Pai cum vine asta ?

 

Sincer, decat e71 mai bine un X5 F15.

 

Prefer un e71, niciodata nu poti investii intr-o masina in orice zi pretul scade, cum am mai spus peste 2-3 ani F16 vor ajunge poate nu la valoarea unui E71, dar pe acolo. Daca iau un F16, si daca se strica ceva o sa fie mult mai costisitor decat un e71, nu vreau sa ma trezesc cu ceva stricat si dupa sa stau 2-3 saptamani pana o pot duce la service.. Cam asta ar fii motivul pentru care as prefera un E71, o pot intretine mult mai bine decat un F16.

Merci de parere.

 

clar x6 mai greu de intretinut, dar nu cu foarte mult. Daca iei un e90 330d, sau 335d ( ca sa vorbim de masini mai apropiate sa nu comparam 2.0 cu 3.0)

eu am x5 acelasi motor, si am avut si 330d, acelasi motor de 3 litri. Diferenta la intretinere nu era mare. La x5/x6 franele costa cu putin mai mult, si are o suspensie mai sofisticata, deci inlocuirea pieselor va fi mai scumpa.

 

si eu recomand o generatie mai noua, f15, sau uita-te la seria 5, generatiile f,g

 

Chiar ma gandeam la un seria 5, acum cateva zile m-am plimbat si e destul de confortabil, nu mai stiu ce an era 2014-2015

Edited by IonutL
Link to comment
Share on other sites

man cumpara ce masina iti place, dar gandestete ca ai sa ai gaura in buget de 27000 de euro. exemplu: cumpara in cl 600 dai vreo 7000 pe el si iti raman 20000 de gaz:). dar vorba aia v12 coane nu tractorase.

 

Nu mai vreau motoare chiar asa exagerat de mari, am avut, m-am distrat cu ele cat le-am avut dar sunt mult prea costisitoare (mai ales o masina destul de veche).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.