Jump to content

Accident si asigurare City Insurance


Remus330

Recommended Posts

Buna ziua!

La trei zile dupa ce am cumparat o masina de la un proprietar din RO am avut un accident (a intrat unu in spatele meu la semafor).

Problemele sunt mai multe, dar o sa enumar doar doua din ele:

1. O sa-mi mai repare cei de la city masina?

Am deschis dosar de dauna in aceeasi zi, in doua maxim trei zile am reusit sa adun cam tot ce a fost nevoie pentru a duce masina in serivce (reprezentanta fiat, nu ma intereseaza decat sa imi repare masina si fara sa alerg eu dupa piese, nu sa iau mai multi bani decat face reparaia in sine). La service mi s-a facut o reconstatare in care cei de acolo mi-au zis ca o sa incerce sa ceara piesele pe original (dupa insistentele mele) si fix in aceeasi zi primesc un telefon de la ei in care mi se spune ca din toate piesele (portpagaj, bara spate, ornament evacuare finala si un scut micut) toate v-or fi originale mai putin bara (dupa ce au vazut ca nu prea sunt de acord cu acea bara mi-au precizat ca este de buna calitate chiar daca e ceva aftermarket, dubios...), dupa cateva zile in care am alergat la mai multe service-uri si toate celelalte mi-au recomantat sa merg pe varianta pe care am plecat deja ce e cea mai buna si sa accept acea bara ca una pe original nu o sa primesc am revenit cu un telefon la ei si mi-am dat acordul pentru reparatie. In momentul de fata, dupa 3 saptamani, revin cu un telefon la service si mi se spune ca dosarul inca nu a fost aprobat "ce?!". Sun la cel cu care am deschis dosarul, cer informatii, de aici aflu ca "cei de la bcururesti" trebuie sa aprobe acum solicitarea facuta de service, oferta pentru care deja am batut palma (sau cel putin asa am crezut eu) se pare ca inca nu a fost aprobata de ei, ei care nu raspund la telefon (sunt 5 numere de telefon pe site-ul oficial, din 5 nu se raspunde la nici unu). Cum vine asta, nu inteleg? Cat trebuie sa mai merg cu masina busita pana mi-o repara cu ce piese vor ei sau mi-o mai repara?!

 

2. Cand am deschis dosarul de dauna cei de la asigurare mi-au cerut ca contractul de vanzare cumparare sa fie stampilat de primarie (sa fie luata in evidenta pe numele meu). Daca vand acum masina (pe numele unui parinte) pentru a o putea inscrie si la politie si sa-i fac toate demersurile este posibil sa aiba alte motive de comentat si sa ma puna sa alerg dupa "x" documente, poate unele pe care nu o sa am de unde sa le mai scot? Nu m-as mira sa primesc o replica de tipul "Nu mai respectati conditiile pentru a putea fi despagubit"

 

Multumesc!

 

P.S. in tot acest timp pot lasa masina mea in service pana vin piesele si mi-o repara pentru alta de la ei, sa le umfle putin factura poate asa se misca mai repede (masina este functionala)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.