Jump to content

Upgrade firmware CIC


Recommended Posts

Salutare tuturor!
   A gasit cineva resursele necesare pentru a putea face upgrade la CIC? Detin un x3 f25 din 2012 si as fi curios daca se poate face si ce imbunatatiri ar putea fi aduse in urma upgradeului. Ma intereseaza acest aspect si din cauza ca are momente cand are ceva bug la bluetooth daca primesc notificari de la waze in timpul condusului. Multumesc anticipat si drumuri bune 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rdragos96 said:

Salutare tuturor!
   A gasit cineva resursele necesare pentru a putea face upgrade la CIC? Detin un x3 f25 din 2012 si as fi curios daca se poate face si ce imbunatatiri ar putea fi aduse in urma upgradeului. Ma intereseaza acest aspect si din cauza ca are momente cand are ceva bug la bluetooth daca primesc notificari de la waze in timpul condusului. Multumesc anticipat si drumuri bune 

Incearca sa bagi ViN-ul aici https://www.bmw.com/en/footer/software-updates.html si sa vezi daca ai ceva update-uri valabile pt masina ta. Copiezi fisierul pe usb si faci update in masina.

Daca nu este update pe site, poti face un update de iLevel la intreaga masina. Ca si imbunatatiri, prin update-uri se rezolva compatibilitatea cu anumite telefoane si cu sistemele de operare aparute dupa 2012 la telefoane.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

In cazul acesta, doar un update de iLevel la toata masina ramane ca singura optiune. Daca este automata, este chiar indicat sa faci update deoarece au aparut ceva imbunatatiri pt cutia de viteza, update-uri pe DDE, senzori de parcare, VTG si altele.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai retrofituri pe masina, e totul de fabrica, riscurile nu sunt asa mari daca faci updateul la reprezentanta. Defapt, doar in reprezentanta ti-as sugera sa mergi pt update.

https://www.bmw.ro/ro/footer/quick-link/bmw-vehicle-recalls.html

Verifica mai sus VIN-ul… s-ar putea sa ai recall pt racitor si update de soft. Daca ai, atunci nu e nevoie sa platesti nimic pentru update. 

 

Edited by DJ Allexinno
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut pana de curand doua coduri pentru rechemare. Unul era ceva legat de centurile din spate - ceva legat de ISO Fix, iar pentru al doilea nu aveau inca informatii de la producator spunandu-mi sa revin in vreo luna. La o noua verificare de curand mi-au disparut ambele coduri. Am atasat si poze pentru verificare de acum si de pe data de 8 iunie. Iar legat de retrofituri nu am nici unul facut pe masina...inca. Vazusem ca upgradeul iLevel nu ar fi greu teoretic daca este facut cu ista+

db7a844b-1c32-4d17-8939-80faa2feabd1.jpeg

Capture.PNG

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rdragos96 said:

Am avut pana de curand doua coduri pentru rechemare. Unul era ceva legat de centurile din spate - ceva legat de ISO Fix, iar pentru al doilea nu aveau inca informatii de la producator spunandu-mi sa revin in vreo luna. La o noua verificare de curand mi-au disparut ambele coduri. Am atasat si poze pentru verificare de acum si de pe data de 8 iunie. Iar legat de retrofituri nu am nici unul facut pe masina...inca. Vazusem ca upgradeul iLevel nu ar fi greu teoretic daca este facut cu ista+

db7a844b-1c32-4d17-8939-80faa2feabd1.jpeg

Capture.PNG

E problema cu site-ul bmw Romania la sectiunea de rechemari. Verifica inca o data aici si cred ca o sa-ti apara https://www.bmw.co.uk/en/footer/quick-links/bmw-vehicle-recalls.html

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rdragos96 said:

Am rezolvat pe ultimul link. Merci mult. Stii despre ce este vorba?
image.png.441202e1bda0dacc31bb449ee4fd18b1.png

BMW AG a decis lansarea unei operatiuni tehnice in reteaua sa, codificata: 0041760100. - repararea consolelor de fixare ISOFIX

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/21/2023 at 11:15 AM, rdragos96 said:

Am avut pana de curand doua coduri pentru rechemare. Unul era ceva legat de centurile din spate - ceva legat de ISO Fix, iar pentru al doilea nu aveau inca informatii de la producator spunandu-mi sa revin in vreo luna. 

cel de-al doilea "recall" este "Enhancement code 0064060200" - Optimizing the water drain (only on vehicles prior to July 2013 production).

deci si pentru masina ta.

pe scurt, ai rezolvarea in pdf-ul atasat. 

spor 

MC-10169471-9999.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.