Jump to content

refill amortizoare


lucian

Recommended Posts

salutare,

ma bate gandul sa-mi repar amortizoarele.

am cautat pe net si am gasit niste baieti care faceau treaba asta, dar intre timp au renuntat. vroiam sa stiu daca a facut cineva treaba asta, daca e multumit si unde se pot "reumple" amortizoare (pe ulei) in Bucuresti?

 

merci.

Link to comment
Share on other sites

Da, eu am facut de 2 ori. E in spatele petromului de la diham, iti recomand sa NU. Si mai era, nush daca mai e, in militari, mergi pe Timisoara si la semaforul pana in OMV sau ce peco e , faci dreapta, Moinesti parca ii spune, si unde se face o straduta la stanga, in unghi ascutit, e un atelier de asa ceva. LE-am facut acolo acum vreo 2 ani, au iesit PERFECT, si pe gaz. Am dat 3 mil pe vremea aia pe 2 amortiz.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

problema nu e numai sa le reumple cu lichid-trebue semeringuri,au niste supape,plus ca trebue sa stii exact cantitatea de ulei si tipul acestuia care il pui-mai bine iti comanzi unele noi care nu sant de firma decat sa te duci sa repari-au un rol prea important in tinuta de drum si a spatiului de franare,incat nu se merita.
Link to comment
Share on other sites

cu 8 mi le-am luat si eu pt e36, toate 4 noi, bilstein. Inca nu le-am montat ca am alte probleme la masina, dar nu se merita. Cum am spus mai sus, si nu am mentionat tot, cand le-am rectificat pe fata, cand au iesit foarte bine, dupa 2-3 luni aveam un joc mare in tija unui amortizor si a trebuit sa le schimb, iar cea de-a doua solutie, cand nu au iesit, a fost din cauza ca au folosit valvolina, care da amortizoarelor rigiditate foarte mare, iar cand se incalzeste vlavolina (un sfert de ora de mers), devin foarte moi. Asta e clar o pierdere de bani. Deci cumpara-ti noi, nu mai fa calcule si ganduri
Link to comment
Share on other sites

cu 8 mi le-am luat si eu pt e36, toate 4 noi, bilstein. Inca nu le-am montat ca am alte probleme la masina, dar nu se merita. Cum am spus mai sus, si nu am mentionat tot, cand le-am rectificat pe fata, cand au iesit foarte bine, dupa 2-3 luni aveam un joc mare in tija unui amortizor si a trebuit sa le schimb, iar cea de-a doua solutie, cand nu au iesit, a fost din cauza ca au folosit valvolina, care da amortizoarelor rigiditate foarte mare, iar cand se incalzeste vlavolina (un sfert de ora de mers), devin foarte moi. Asta e clar o pierdere de bani. Deci cumpara-ti noi, nu mai fa calcule si ganduri

298906[/snapback]

o sa merg pe noi, si asa am mai avut experiente cu second-uri...vascocupla!!

de unde ai luat bilstein? cred ca e o optine mai buna decat monroe?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.