Jump to content

probleme cu bordul


Recommended Posts

salutari la toata lumea si la multi ani

deci cred ca e nebun bordul meu am doua probleme

1 vitezometrul face figuri cade la zero iar isi revine si tot asa

la fel si indicatorul de combustibil

dativa si voi cu parerea dar eu cred ca pina la urma am sa schimb bordul cu unu de e34 diesel,ca si asa motorul este disel

2 undeva in bord exista ceva acumulatori(sau nu sunt in bord)pt ca la afisajul unde numara km rulati (nu la cel cu nr total de km)daca iau contactul revine singur la zero fara sa il resetez eu,parerea mea este ca e din cauza acumulatorilor din bord

astpet sfaturi

Link to comment
Share on other sites

multumesc pt link

sincer si eu m-am gandit ca pot fi acei condensatori,ca ceva acumulatori nu am vazut,dar nu stiu ce sa fac in primul rand am sa caut un alt bord de pe un e 34 disel ca sa imi indice corect si turometrul,iar dupa am de gand sa schimb acei condensatori doar din curiozitate pt ca am un prieten doxa de electronica

sper sa mai vina unele sfaturi si cu functionarea ceasurilo aiurea

merci

Link to comment
Share on other sites

Failure syndromes:

• Temperature, fuel gauges and LCD indicator not working when cold.

• Erratic functioning of the dashboard gauges and lights.

 

Astea sunt problemele tale? Eu unul nu cred ca este de la acei condensatori, mai gandeste-te inainte sa cumperi un alt bord!

Link to comment
Share on other sites

Sint condensatori intr-adevar. Doar ca majoritatea le spune acumulatori. Pina la urama, functional, fac acelesi lucru. Ei sint responsabili si de functionarea defectuoasa a indicatoarelor.

Mai demult, totla un E32, am avut aceeasi manifestare a indicatoarelor si resetarea km. Si am rezolvat problema schimbind TOTI acei condensatori.

Edited by gp6722
Link to comment
Share on other sites

deci concret care sunt problemele

indicatorul vitezei(vitezometrul)isi face de cap cand este 0 cand isi revine

indicatorul de combustibil la fel dar asta nu numai cand este frig

apoi display-ul care indica nr de km pina cand il resetezi tu(nu cel cu nr total de km)nu tine minte,cand iau contactul se reseteaza singur(nu tot timpul)

Link to comment
Share on other sites

deci concret care sunt problemele

indicatorul vitezei(vitezometrul)isi face de cap cand este 0 cand isi revine

indicatorul de combustibil la fel dar asta nu numai cand este frig

apoi display-ul care indica nr de km pina cand il resetezi tu(nu cel cu nr total de km)nu tine minte,cand iau contactul se reseteaza singur(nu tot timpul)

Gaseste un electronist si roaga-l sa-ti schimbe acei condensatori. El se pricepe sa citesca specificatiile fiecaruia si sa-i schimbe. Condensatorii nu costa mult din cite imi amintesc. Mai greu / migalos sint de schimbat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

 

Ai rezolvat ceva? Si eu am aceiasi problema cu un e 32. Se reseteaza kilometrajul "mic", indicatorii de temp apei si fuel nu functioneaza, nici afisajul de sub turometru/kilometraj. Nu se rezolva decat daca turez motorul. Cand e cald il turez mai putin, cand e frig mai mult. Daca ai reusit ceva mai da un semn.

P.S. Tiuie groaznic daca nu fac faza cu turatul motorului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut,

 

Ai rezolvat ceva? Si eu am aceiasi problema cu un e 32. Se reseteaza kilometrajul "mic", indicatorii de temp apei si fuel nu functioneaza, nici afisajul de sub turometru/kilometraj. Nu se rezolva decat daca turez motorul. Cand e cald il turez mai putin, cand e frig mai mult. Daca ai reusit ceva mai da un semn.

P.S. Tiuie groaznic daca nu fac faza cu turatul motorului.

am ceasuri e32 in stare perfecta 0723515609

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.