Jump to content

Instalare de amplificatoare audio si difuzoare la bmw 320d e46


Recommended Posts

Cer ajutorul tuturor ce au habar de ce inseamna partea electronica si audio la modelul 320d e46 2003

vreau sa montez un amplificator JBL pe un astfel de model. Cer eventual scheme sau wiring diagrams pt acest model

 

Va multumesc anticipat

Edited by MareleALB
Link to comment
Share on other sites

am navigator original pe masina si din cate am inteles de pe alte forum/uri o solutie de ati pune amplificator este achizitionarea de un modul tv ce are prevazut iesiri si intrari audio dar mi se pare cam costisitoare si deea aceea intreb navigatorul nu are iesiri audio si cam care ar fi schema sincer nu vreau sa demontez din bordul masini pt a afla unde sunt legate boxele ca o paranteza multi asa zisi cunoscatori de bmw serie3 spun ca boxele sunt legate in portbagaj in partea stanga in spatele tapiteriei unde se afla dvd-ul navigatorului
Link to comment
Share on other sites

Pai nu trebuie sa demontezi in bord nimic

Semnalul il iei de pe boxele spate si cu un high-low ai iesiri RCA pt. statie. Foarte simplu, cum a zis si Duxter, e cea mai buna solutie.

Oricum in spatele monitorului nu ai nici o mufa audio sau video, il desfaci degeaba.

 

 

LE: modulul video n-are nici o iesire RCA, il cumperi degeaba, eventual pt. functia TV

Tu ai nevoie de o interfata, ia legatura cu 3expert

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, sunt cam nou pe aici dar am si eu cateva intrebari de pus.... Am un 530d 2006 si as vrea sa imi schimb boxele, dar am fost la cateva serviceuri unde mi'au zis ca nu se baga la ea ca este posibil sa se auda si mai prost... eu am ceva probleme la boxe... cred...! Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, unde sa ma duc sau ce sa fac as fi recunoscator.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

LucianZTH: nu se prea baga nimeni pentru ca incintele la difuzoare sunt toate ermetice si nu se obtine o imbunatatire semnificanta a sunetului, dar daca ai probleme poti sa le inlocuiesti linistit suna la fel de bine daca nu putin putin mai bine ca originalele. Daca mergi pe difuzoare DLS nu ai cum sa dai in bara, cam peste tot se recomanda difuzoarele DLS ca upgrade pentru sistemele de pe BMW pentru ca sunt foarte bune si dimensiunile coincid cu cele de pe BMW :twoup:

 

Marele ALB: daca ai navigatie, intr-adevar ai modulul radio in portbagaj si de acolo merg firele catre difuzoare, poti lua de acolo semnal, sunt pe net diagrame in care ai prezentate culorile la fire pentru fiecare difuzor in parte vezi in topicul "cumpar subwoofer OEM" dupa pagina 7 :twoup: pe acolo am postat 2 linkuri in care sunt prezentate culorile firelor ptr fiecare difuzor

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

salut! vin cu o intrebare celor care s-e pricep al ce inseamna sistem audio la 320d 2002.

stie cineva ce dimensiuni au difuzoarele fata, spate , ca as vrea sa le schimb cu unele DLS.

Mi-as dori sa am acea senzatie de concert (la muzica clasica ma refer), nu a livingroom asa cum se aud difuzoarele de fabrica....

orice parere sau sfat e binevenit :)

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Am o intrebare.Cu un adaptor high-low,trebuie sa iau semnal de la amandoua boxele dupa spate?am un 320D Touring din 2004 si nu stiu pe unde sunt firele care duc la boxele dupa spate.vreau sa imi montez un amplificator si un subwoofer.

Da, de la ambele. Firele le gasesti sccotand difuzorul din incinta sau prin portbagaj scoti dopurile de sub difuzoare

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Da. Iti cumperi un kit de instalare pentru statie si vei avea control direct la subwoofer.

2 cai inseamna sunet separat pentru bass si medii iar acele doua cutiute cred ca te referi la difuzoarele de inalte care le conectezi separat ca cele din usa de la oglinda.

Sau poti sa mergi direct la baietii de la be-loud, am vazut ca ai dat link de la ei si iti monteaza ei tot.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.