Jump to content

e39 520d debitmetru


Recommended Posts

cum functioneaza el exact? ma refer la detalii tehnice. stim cu totii ca el masoara debitul de aer. dar care e principiul de functionare? am observat ca are niste lamele fine prin vibratia carora se determina debirul de aer. bun... cum este interpretat acest semnal mai departe? debitmetrul are la iesire semnal unificat sau... daca scot debitmetrul de tot ce se poate intampla rau?
Link to comment
Share on other sites

cum functioneaza el exact? ma refer la detalii tehnice. stim cu totii ca el masoara debitul de aer. dar care e principiul de functionare? am observat ca are niste lamele fine prin vibratia carora se determina debirul de aer. bun... cum este interpretat acest semnal mai departe? debitmetrul are la iesire semnal unificat sau... daca scot debitmetrul de tot ce se poate intampla rau?

56395[/snapback]

 

La debitmetrele moderne principiul este urmatorul : sa masoara curentul necesar mentinerii la temperatura constanta a unei resistente electrice.

Aceasta este racita de aerul ce intra in motor. Cu cat mai mult aer, cu atit mai tare se raceste rezistenta si cu atit e mai mare curentul necesar mentinerii temperaturii.

Bineinteles se aplica o corectie in functie de temperatura aerului.

Lamele acelea pe care le-ai vazut nu fac decit sa asigure o circulatie uniforma a aerului in jurul rezistentei.

Rezistenta este de fapt un film metalic, iar semnalul este prelucrat astfel incit debitmetru calculeaza masa aerului care intra in motor.

 

Dca scoti debitmetru e destul de grav. Nu se strica nimic dar e ca si cind ai merge legat la ochi!

Calculatorul nu mai stie cat aer intra si deci nu mai poate asigura un amestec carburant corect.

Va trece in "limp mode" unde dozeaza amestecul dupa o curba predefinita. In acest mod performantele scad extrem de mult, dar motorul merge totusi :)

 

Dar care e scopul intrebarii ? Vrei sa renunti la debitmetru ? :blink:

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

am inteles, dar rezistenta aceasta are un conector de iesire care se leaga intr-o borna pe undeva? sau daca montez debitmetru se cupleaza automat?

eu am debitmetrul defect, am scos debitmetru si masina are perf mai bune, bineinteles ca am sa cumpar unul nou, dar acum intreb pentru a avea o imagine cat mai buna asupra modului de functionare.

Link to comment
Share on other sites

salut dragos

zi mi te rog ce simptome avea masina cu debitmetrul bulit?

de ex la mine cand accelerez brusc nu o ia cum trebuie si tre sa accelerez treptat ca sa aiba demaraj, poate sa fie debitmetrul de vina?

 

ce parere aveti de service-ul bavaria din iasi - trado motors, lucreaza bine baietii? sunt seriosi?

aveti alte alternative pt bmw in iasi?

 

dantim

Link to comment
Share on other sites

dantim,

 

vezi ca sunt n discutii despre "motorul nu trage", "debitmetru", etc. eu am fost de 3 ori la trado motors iasi si a treia oara (ca-n povesti) am descoperit defectul. era ceea e banuiam de la inceput, debitmetrul. baietii sunt ok de la service, darnu cred ca sunt stimulati financiar suficient pentru a fi mai interesati. sunt anumite lucruri care, deocamdata, numai la reprezentanta le poti face - diagnoza, schimbare meniu in engleza, garantie pt lucrare, etc...

Link to comment
Share on other sites

dantim,

 

vezi ca sunt n discutii despre "motorul nu trage", "debitmetru", etc. eu am fost de 3 ori la trado motors iasi si a treia oara (ca-n povesti) am descoperit defectul. era ceea e banuiam de la inceput, debitmetrul. baietii sunt ok de la service, darnu cred ca sunt stimulati financiar suficient pentru a fi mai interesati. sunt anumite lucruri care, deocamdata, numai la reprezentanta le poti face - diagnoza, schimbare meniu in engleza, garantie pt lucrare, etc...

56415[/snapback]

 

 

pai i-am intrebat pe aia si au cam dat o cotita cu testul la debitmetru

se poate testa daca e bun sau nu?

sa mi zica de ex, ca functioneaza la 60% fata de normal?

cat costa un debitmetru ?

sunt free_your_mindy de pe mess

Link to comment
Share on other sites

am inteles, dar rezistenta aceasta are un conector de iesire care se leaga intr-o borna pe undeva? sau daca montez debitmetru se cupleaza automat?

56462[/snapback]

Semnalul furnizat de rezistenta ( senzor ) este prelucrat de un mic modul electronic aflat chiar pe debitmetru.

Acesta ofera un semnal unificat la iesire, ceva intre 0 si 5v, in functie de debitul de aer masurat.

Acest semnal este preluat mai departe de ECU.

ECU are niste algoritmi ( printre care si unul de plauzibilitate ) care-i permit sa determine daca debitmetru functioneaza sau nu. Din punctul lui de vedere debitmetru deconectat = debitmetru defect.

In acest caz trece intr-un regim special de functionare - limp mode. Se reduc mult performantele motorului, dar poti ajunge cu masina pe roti in service.

 

Daca ECU determina ca debitmetru si-a reluat functionarea isi reia functionarea corecta. Va ramine insa un eveniment in log.

 

pai i-am intrebat pe aia si au cam dat o cotita cu testul la debitmetru

se poate testa daca e bun sau nu?

sa mi zica de ex, ca functioneaza la 60% fata de normal?

cat costa un debitmetru ?

56462[/snapback]

Debitmetru nu are piese mecanice in miscare. El ori functioneaza ori nu functioneaza. Nu are cum functiona partial sau ceva in genul asta.

 

Pretul - orientativ - este cam 400 Euro. Da telefon la AB si afli exact. Iti spun pe loc.

 

Testarea debitmetrului este relativ simpla la AB, cu testerul lor.

Mergi la ei si iti vor identifica rapid problema.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.