Jump to content

Recommended Posts

Am pe masina un Casetofon Business si displayul aferent. Am cumparat de la cineva un Business CD + Display. Cand am ajuns la masina sa le montez, problema este urmatoarea:

 

-Mufa mea de pe masina are pini rotunzi, mufa de pe cd player ii are dreptunghiulari

-Mufa mea de pe masina de la display este neagra si are o buza in plus, cea de pe displayul care l-am cumparat are mufa alba si fara acea buza....

 

 

Ce pot face sa le montez pe masina?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Exact. Cel de sus e al meu, cel de jos e cel care l-am cumparat... Normal pe mufa aia ar trebui sa fie boxele, informatii de la BC, firele de la telefon alimentare si cam atat. Daca as face papuci la firele din mufa din masina si le-as conecta la cel nou teoretic si practic ar trebui sa mearga, nu? Dar pentru asta mi-ar trebui niste scheme de la ambele variante....
Link to comment
Share on other sites

Am si dat comanda la Bmw este 182 de ron, ajunge in 3 zile.

 

Piesa cu numarul 2 nu o fi raspunsul la intrebarea noastra?

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=07

mai degraba piesa 1...

 

 

Da scuze, piesa cu nr 1. Am gresit cand am scris. Am si intrebat la Bmw si mi-au spus ca intr-adevar, face conversia de la standardul vechi la cel nou.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Problema e ca am montat adaptorul pentru antena, adaptorul pentru mufa si cdplayerul functioneaza. Am gasit la Tornado un adaptor care se monteaza pe una dintre cele doua mufe din spate si iti transofrma mufa cu 10 pini in 2 rca-uri pentru a putea baga ceva gen ipod sau un mp3player. Problema este: Stie cineva cum pot folosi aceasta functie? Desi am pus adaptorul si un mp3-player conectat la el, nu se aude nimic, mai rau, imi merge cdplayerul normal....
Link to comment
Share on other sites

"iti transofrma mufa cu 10 pini in 2 rca-uri pentru a putea baga ceva gen i-pod sau mp3 player".

 

Pai, daca inteleg eu bine, odata cu adaptorul asta, iti permiti sa iei semnal RCA pentru un AMPLIFICATOR (dedicat difuzoarelor sau subwooferului). Un mp3 sau I-pod nu se va conecta la RCA, ca sa ma exprim...neacademic, prin RCA iese curent (semnal), nu intra de la alea aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

"iti transofrma mufa cu 10 pini in 2 rca-uri pentru a putea baga ceva gen i-pod sau mp3 player".

 

Pai, daca inteleg eu bine, odata cu adaptorul asta, iti permiti sa iei semnal RCA pentru un AMPLIFICATOR (dedicat difuzoarelor sau subwooferului). Un mp3 sau I-pod nu se va conecta la RCA, ca sa ma exprim...neacademic, prin RCA iese curent (semnal), nu intra de la alea aftermarket.

 

In catalogul Dietz e specificat foarte clar ca adaptorul are rol de intrare RCA anuland cdplayerul.....

Link to comment
Share on other sites

Intrare? :) De unde? Si ce iese din adaptorul ala, si catre ce? Curios, mie-mi spusese cineva odata ca nu e marea cu sarea sa-mi scoata din casetofonul original semnal cu voltaj redus (RCA) pentru eventualele amplificatoare care voiam sa le montez...De asta intreb, ca n-am inteles exact rolul adaptorului ce l-ai cumparat.
Link to comment
Share on other sites

Daca RCA-urile alea sunt "mama" atunci prin ele intra semnal care merge in sistemul audio al masinii. Asa am inteles eu. Caut si eu sa imi fac asa ceva la E39-le meu. O sa dau jos in curand cass-ul sa vad cum s-ar putea face intrarea aia de AUX.

Am un link de pe net cum si-a facut unul un cablu AUX in loc sa dea nu stiu cate zeci de Euro pe unul original. O sa pun maine link-ul ca il am la servici.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca am gasit link-ul. E pentru un E46 dar din cate vad e acelasi lucru.

http://forum.e46fanatics.com/showthread.ph...ighlight=aux+in

Schema pentru mufa ar fi cea de mai jos deci ceea ce a facut baiatul ala chiar are sens.

 

post-11870-1227854473_thumb.jpg

 

O sa incerc si eu cat de carand. Probabil ca in momentul in care apare semnal pe intrarea aia se comuta automat.

Edited by tore
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
daca ascult la volumul cat sa te mai intelegi in masina poate merge ore in sir....dar daca dau "putin" mai tare..adica pe la max nu se mai aude nimic in boxe desi radioul merge. nu prea as crede ca e de la vreun fir....daca era asta poate ca nu mergeau toate...dar 2-3 tot trebuia sa se auda
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.