Jump to content

Tv Tuner si DVD montat pe Navi 16:9 oem


Recommended Posts

si pe mine m-ar interesa...

 

 

din cate stiu eu navi 16:9 nu are tv de fabrica pe e46, numai pe e39 (daca gresesc contraziceti-ma). iar montarea unui tv tuner necesita existenta unei interfete, in care poate fi montat de altfel si dvd-ul.

chiar nu este nimeni care poate sa ne ajute cu un sfat, o parere?

Link to comment
Share on other sites

si pe mine m-ar interesa...

 

 

din cate stiu eu navi 16:9 nu are tv de fabrica pe e46, numai pe e39 (daca gresesc contraziceti-ma). iar montarea unui tv tuner necesita existenta unei interfete, in care poate fi montat de altfel si dvd-ul.

chiar nu este nimeni care poate sa ne ajute cu un sfat, o parere?

 

 

sunt cativa care au facut asta ...se poate sigur ..ia legatura cu 3xpert sau dereglatu

Link to comment
Share on other sites

azi am fost si mam interesat pentru masina mea E60 , ce inseamna sa am tv si dvd pe ecranul de la idrive, toata treaba consta in:

-interfata multimedia 1800ron

-tv tuner 600ron

-antena cu amplificator 430ron

-dvd player 900ron

(pe interfata se mai poate monta inca ceva optionale, cum ar fi camera pentru mers inapoi, ipod, chiar si un sistem de navigatie separat decat cel al masini, unde poti sa pui harta romaniei mai buna decat cea care este pe ultimul cd de navi de la bmw)

era sa uit 150ron montajul

Link to comment
Share on other sites

azi am fost si mam interesat pentru masina mea E60 , ce inseamna sa am tv si dvd pe ecranul de la idrive, toata treaba consta in:

-interfata multimedia 1800ron

-tv tuner 600ron

-antena cu amplificator 430ron

-dvd player 900ron

(pe interfata se mai poate monta inca ceva optionale, cum ar fi camera pentru mers inapoi, ipod, chiar si un sistem de navigatie separat decat cel al masini, unde poti sa pui harta romaniei mai buna decat cea care este pe ultimul cd de navi de la bmw)

era sa uit 150ron montajul

 

 

auciii doare rau, mi-e si frica sa fac un calcul

oricum nu cred sa existe diferente intre e46 si e60 pentru aceste componente

Link to comment
Share on other sites

azi am fost si mam interesat pentru masina mea E60 , ce inseamna sa am tv si dvd pe ecranul de la idrive, toata treaba consta in:

-interfata multimedia 1800ron

-tv tuner 600ron

-antena cu amplificator 430ron

-dvd player 900ron

(pe interfata se mai poate monta inca ceva optionale, cum ar fi camera pentru mers inapoi, ipod, chiar si un sistem de navigatie separat decat cel al masini, unde poti sa pui harta romaniei mai buna decat cea care este pe ultimul cd de navi de la bmw)

era sa uit 150ron montajul

 

 

auciii doare rau, mi-e si frica sa fac un calcul

oricum nu cred sa existe diferente intre e46 si e60 pentru aceste componente

 

da ii cam scump, dar oricum ii ok pretul, gandestete ca pe original ar costa cel putin dublu, astea sunt marci gen pioneer, eu cred ca ma arunc la investitia asta, trebuie sa aleg intre asta sau pachet M

Link to comment
Share on other sites

azi am fost si mam interesat pentru masina mea E60 , ce inseamna sa am tv si dvd pe ecranul de la idrive, toata treaba consta in:

-interfata multimedia 1800ron

-tv tuner 600ron

-antena cu amplificator 430ron

-dvd player 900ron

(pe interfata se mai poate monta inca ceva optionale, cum ar fi camera pentru mers inapoi, ipod, chiar si un sistem de navigatie separat decat cel al masini, unde poti sa pui harta romaniei mai buna decat cea care este pe ultimul cd de navi de la bmw)

era sa uit 150ron montajul

 

 

auciii doare rau, mi-e si frica sa fac un calcul

oricum nu cred sa existe diferente intre e46 si e60 pentru aceste componente

 

da ii cam scump, dar oricum ii ok pretul, gandestete ca pe original ar costa cel putin dublu, astea sunt marci gen pioneer, eu cred ca ma arunc la investitia asta, trebuie sa aleg intre asta sau pachet M

 

 

nu vad de ce mai trebuie antena cu amplificator cand un tv tuner digital, contine deja antena( sunt unele modele chiar cu 2 antene)

Link to comment
Share on other sites

si pe mine m-ar interesa...

 

 

din cate stiu eu navi 16:9 nu are tv de fabrica pe e46, numai pe e39 (daca gresesc contraziceti-ma). iar montarea unui tv tuner necesita existenta unei interfete, in care poate fi montat de altfel si dvd-ul.

chiar nu este nimeni care poate sa ne ajute cu un sfat, o parere?

 

Am eu navi 16:9 cu modul tv de fabrica pe e46 .

 

@myxage - te rog sa nu te superi pe mine dar de fiecare data cand vine vorba de ceva legat de navi sau interfata pt dvd toata lumea da sfatul "ia legatura cu 3xpert sau dereglatu". legatura asta se face mai greu ... la cate intrebari sau pus pe tema asta cu siguranta unul dintre cei doi sau cineva care a primit sfatul lor ar fi furnizat informatiile cerute. daca tot suntem pe un forum al pasionatilor acestei marci, haideti sa incercam sa prezentam aici ceva concret cu ajutorul colegilor de forum ceva mai experimentati decat noi.

ca o prima idee m-am interesat si se pare ca a aparut de ceva timp interfata de la Navteq (pentru montare dvd player, ipod,etc.) iar pretul ar fi undeva la 420 Euro fara TVA.

Link to comment
Share on other sites

e prea scumpa..............ce altceva face in afara de aia traditionala de costa vo 50 euro?

 

si gandeste-te ca este doar interfata. pe langa ea clar te mai costa ceva si un dvd player (ipod, etc.,orice alta sursa de redare video) ... deci ajungem totusi la o suma frumusica, si dupa parerea mea sincer nu prea merita investitia daca luam in calcul ca totusi redam pe un display cu mai putine culori decat un DVD player auto.

 

Am tot cautat pe cineva care sa imi furnizeze mai multe informatii despre o solutie cat mai viabila pentru realizarea unei astfel de interfete. cred ca tu si mai este Bogdan_DSF care si-au dat silinta sa posteze informatii cat mai complete legate de orice problema legat in general de navi.

 

o sa apelez tot la bunavointa voastra ... daca este ok aici daca nu deschidem un nou topic. dupa ce am toate informatiile necesare ma ofer "cobai" si facem si un DIY cu tot ce trebuie pentru montaj ! deci ... am navi mk4 cu display 16:9 si magazie CD + modul TV (deci are si intrare AV), as avea nevoie de cea mai buna solutie pentru redare video pe display-ul navigatiei, eventual si montarea unui spliter pe traseul interfetei pentru montarea altor 2 display-uri. multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Am avut montat DVD prin TV tuner, acum am DVD prin interfata, cu emulare de butoane, aux-in, camera spate.

O sa incerc sa fac eu un DIY pana in ianuarie. cu toate variantele posibile si poze.

 

Ar fi minunat un astfel de DIY si cred ca ar fi raspunsul multor intrebari (fara un raspuns final) pe aceasta tema! Care dintre cele doua variante ti s-a parut cea mai buna si pe care ai recomanda-o ? Din punct de vedere financiar care este mai costisitoare, si bineinteles daca pretul nu afecteaza ca sa zic asa "calitatea". de obicei chiar daca ceva este mai scump prefer sa pun pret pe calitate ... multumesc de raspuns si multa bafta in ceea ce faceti (valabil si pt. Tom) !

Link to comment
Share on other sites

e prea scumpa..............ce altceva face in afara de aia traditionala de costa vo 50 euro?

 

si gandeste-te ca este doar interfata. pe langa ea clar te mai costa ceva si un dvd player (ipod, etc.,orice alta sursa de redare video) ... deci ajungem totusi la o suma frumusica, si dupa parerea mea sincer nu prea merita investitia daca luam in calcul ca totusi redam pe un display cu mai putine culori decat un DVD player auto.

 

Am tot cautat pe cineva care sa imi furnizeze mai multe informatii despre o solutie cat mai viabila pentru realizarea unei astfel de interfete. cred ca tu si mai este Bogdan_DSF care si-au dat silinta sa posteze informatii cat mai complete legate de orice problema legat in general de navi.

 

o sa apelez tot la bunavointa voastra ... daca este ok aici daca nu deschidem un nou topic. dupa ce am toate informatiile necesare ma ofer "cobai" si facem si un DIY cu tot ce trebuie pentru montaj ! deci ... am navi mk4 cu display 16:9 si magazie CD + modul TV (deci are si intrare AV), as avea nevoie de cea mai buna solutie pentru redare video pe display-ul navigatiei, eventual si montarea unui spliter pe traseul interfetei pentru montarea altor 2 display-uri. multumesc !

 

 

bine ar fi sa faci referire si la cei care nu au tv tuner, sunt destul de rare cazurile in care exista tv pe e46c x

Link to comment
Share on other sites

@myxage - te rog sa nu te superi pe mine dar de fiecare data cand vine vorba de ceva legat de navi sau interfata pt dvd toata lumea da sfatul "ia legatura cu 3xpert sau dereglatu". legatura asta se face mai greu .

 

nU am de ce sa ma supar ..din ce stiu interfata o poate confectiona el ..si ai nevoie de un dvd cu remote pe cablu ..sunt genul de playere care au un cablu remote conectat prin jack ...

Link to comment
Share on other sites

@myxage - te rog sa nu te superi pe mine dar de fiecare data cand vine vorba de ceva legat de navi sau interfata pt dvd toata lumea da sfatul "ia legatura cu 3xpert sau dereglatu". legatura asta se face mai greu .

 

nU am de ce sa ma supar ..din ce stiu interfata o poate confectiona el ..si ai nevoie de un dvd cu remote pe cablu ..sunt genul de playere care au un cablu remote conectat prin jack ...

 

 

Ne pot da si noua mai multe detalii ? Ma refer cu ceva explicatii aici pentru toata lumea ... oricum astept DIY lui BogdanDSF, cu siguranta va lamuri multe aspecte !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.