Jump to content

Zgomot Metalic Sub Scut


Recommended Posts

Azi am dat scutul jos ( dupa multe surubele ) si am gasit buba de unde se auzea dar nam idee cum se numeste , poate aveti voi idee ( sunetul se aude doar la relatii mai exact la 830 turatii ...... daca sta turata la 900 nu se mai aude in mers la fel nu se aude , doar la relantii ) , asta este piesa , care e treaba cu racordul acesta sau ce mama naibii e ? zgomotul se aude din interior :

http://i228.photobucket.com/albums/ee299/Kocss/P1080580.jpg

http://i228.photobucket.com/albums/ee299/Kocss/P1080578.jpg

Link to comment
Share on other sites

Piesa aceea este un racord flexibil protejat de o carcasa de tabla. Necazul este ca vine din fabrica cu tot cu partea superioara in care este catalizatorul. Piesa originala costa in jur de 2000-2500 RON. Solutia pe care eu am adoptat-o este de a taia acel racord si a-l inlocui cu un altul nou de aceeasi dimensiune care se gaseste de cumparat la furnizorii de piese auto. Costul racordului este de aprox. 100-150 RON, sudura 30-50, montat si demontat 100-150 RON. Succes.

 

P.S. nu ne-ai spus dar masina ta pare a fi un 318-320d facelift din cate imi dau seama

Edited by valichelu
Link to comment
Share on other sites

da am uitat sa precizez masina este un 320d facelift ..... destul de mult piesa noua , numai de asa ceva am avut parte nu mia cazut si mie ceva mai acceptabil ca pretz numai turbina , injectoare si tot asa <_< , se pare ca tot la mecanic voi ajunge si apoi vad ce voi face eu as prefera acceasi metoda ca si tine , ms
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu ai de ce sa schimbi catalizatorul pentru un amarat de burduf de sarma. Toata reparatia trebuie sa te coste max 3 milioane si nu cred ca este o gaura asa mare in buget. Eu am acum un 525d care are doua tevi de evacuare dedesupt si am gasit tuning-ul gata facut cand am cumparat-o. Ba mai mult dupa 4 zile m-a lasat turbina(s-a rupt axul), cu toate ca la teste nu a aratat nici un semn de oboseala.Asa ca nu sta pe ganduri, conditia este sa iti sudeze un sudor priceput, ca sa nu existe sansa sa nu se potriveasca. In principiu este treaba simpla. Cred ca am si poze de la 320d-ul la care am modificat.
Link to comment
Share on other sites

gata am inteles multumesc , maine dupa examen ma duc si la macanic sa ii explic ce si cum poate chiar imi recomanda un sudor si pana sapt viitoare sa rezolv

 

am gasit tuning-ul gata facut cand am cumparat-o. Ba mai mult dupa 4 zile m-a lasat turbina(s-a rupt axul), cu toate ca la teste nu a aratat nici un semn de oboseala.

"tunning`ul " sa fi afectat turbina ? ca ai pus`o in acceasi idee si d`aia intreb , noroc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.