Jump to content

Culoare Perlata


aurelminune

Recommended Posts

Va salut . De foarte putin timp m-am hotarat sa vopsesc integral masina , culoarea ei originala este negru metalizat dar mie imi place foarte mult culoarea din poza 2 . Ma poate ajuta cineva ? ce culoare e ? si cum se obtine ? este cumva baza neagra cu perla mov ? V-as fi recunoscator daca ati putea sa ma ajutati . Astept parerile voastre . Daca nu am postat unde trebuie rog un administrator sa mute topicul . post-15679-1238498753_thumb.jpgpost-15679-1238498767_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
culoarea perlata o obtii din cate mam informat si eu, prin lacuirea masinii cu un strat de lac cu perla, asta dupa ce o vopsesti, si ajungi la faza cu lacu, si perla respectiva se poate pune dupa cum vrei, mai mult mai putin, am auzit niste preturi si nu mi se pare scumpa, pentru ca nu trebuie pus mult pentru un efect vizibil, oricum e bine sa intrebi un vopsitor unde sati dea detalii mai multe. bafta <_< Edited by tupeu
Link to comment
Share on other sites

sper sa te pot lamuri asta dupa ce am asistat la vopsirea masini mele alb cu perla albastra.

 

intai se da un strat de vopsea culoarea normala la tine respectiv negru dupa care se usuca la cuptor si abia apoi se mai da un strat de vopsea in care se pune perla pe care o doresti si iar se usuca ....apoi lac si asta e.

 

deci perla se pune in vopsea 100%. nu in lac.

Link to comment
Share on other sites

sper sa te pot lamuri asta dupa ce am asistat la vopsirea masini mele alb cu perla albastra.

 

intai se da un strat de vopsea culoarea normala la tine respectiv negru dupa care se usuca la cuptor si abia apoi se mai da un strat de vopsea in care se pune perla pe care o doresti si iar se usuca ....apoi lac si asta e.

 

deci perla se pune in vopsea 100%. nu in lac.

 

da, ms pt lamurire :)

 

ce am vrut sa mai spun, posibil e46 din poza2 sa fie chiar culoare mov <_< , nu? fara perla

Link to comment
Share on other sites

sper sa te pot lamuri asta dupa ce am asistat la vopsirea masini mele alb cu perla albastra.

 

intai se da un strat de vopsea culoarea normala la tine respectiv negru dupa care se usuca la cuptor si abia apoi se mai da un strat de vopsea in care se pune perla pe care o doresti si iar se usuca ....apoi lac si asta e.

 

deci perla se pune in vopsea 100%. nu in lac.

 

da, ms pt lamurire :)

 

ce am vrut sa mai spun, posibil e46 din poza2 sa fie chiar culoare mov <_< , nu? fara perla

 

 

eu zic , ca e mov 100%, nu negru cu perla.

Link to comment
Share on other sites

poate reusesc eu sa va lamuresc,e vorba de un cod de culoare de la bmw,te duci la un magazin de vopsele si ceri paletarul dde culori,sa obtii culoarea pe care o vrei,nu trebuie sa dai nici o perla nmic,si ddaca chiar vrei sa dai o perla anume atunci o bagi in lacul pe care il dai cand vopsesti masina

 

sper sa te pot lamuri asta dupa ce am asistat la vopsirea masini mele alb cu perla albastra.

 

intai se da un strat de vopsea culoarea normala la tine respectiv negru dupa care se usuca la cuptor si abia apoi se mai da un strat de vopsea in care se pune perla pe care o doresti si iar se usuca ....apoi lac si asta e.

 

deci perla se pune in vopsea 100%. nu in lac.

 

da, ms pt lamurire :)

 

ce am vrut sa mai spun, posibil e46 din poza2 sa fie chiar culoare mov <_< , nu? fara perla

 

 

eu zic , ca e mov 100%, nu negru cu perla.

 

 

 

 

asa zic si eu ca sigur e mov vopseaua

Edited by gil
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma unde se pune perla in vopsea sau in lac ?

Eu voroiam sa nu mai schimb culoarea in talon si de accea vreu baza neagra si perla mov ,

Are cineva vero poza cu o masina vopsita cu baza neagra si perla mov , as fi recunoscator daca ar posta o poza ca sa vad si eu diferenta intre mov metalizat simplu si negru cu perla mov .

P S Multumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

culoarea perlata o obtii din cate mam informat si eu, prin lacuirea masinii cu un strat de lac cu perla, asta dupa ce o vopsesti, si ajungi la faza cu lacu, si perla respectiva se poate pune dupa cum vrei, mai mult mai putin, am auzit niste preturi si nu mi se pare scumpa, pentru ca nu trebuie pus mult pentru un efect vizibil, oricum e bine sa intrebi un vopsitor unde sati dea detalii mai multe. bafta <_<

asta e prostia in romania ,se pune 100g de vopsea in lac si o face toata ,in loc sa dea culoare si dupa lacul(ieftineala)

Link to comment
Share on other sites

culoarea perlata o obtii din cate mam informat si eu, prin lacuirea masinii cu un strat de lac cu perla, asta dupa ce o vopsesti, si ajungi la faza cu lacu, si perla respectiva se poate pune dupa cum vrei, mai mult mai putin, am auzit niste preturi si nu mi se pare scumpa, pentru ca nu trebuie pus mult pentru un efect vizibil, oricum e bine sa intrebi un vopsitor unde sati dea detalii mai multe. bafta <_<

asta e prostia in romania ,se pune 100g de vopsea in lac si o face toata ,in loc sa dea culoare si dupa lacul(ieftineala)

 

cam fara sens post-ul tau, fara suparare, sunt vopsitori care folosesc varianta asta si nu sunt de la noi din tara

Link to comment
Share on other sites

culoarea perlata o obtii din cate mam informat si eu, prin lacuirea masinii cu un strat de lac cu perla, asta dupa ce o vopsesti, si ajungi la faza cu lacu, si perla respectiva se poate pune dupa cum vrei, mai mult mai putin, am auzit niste preturi si nu mi se pare scumpa, pentru ca nu trebuie pus mult pentru un efect vizibil, oricum e bine sa intrebi un vopsitor unde sati dea detalii mai multe. bafta :)

asta e prostia in romania ,se pune 100g de vopsea in lac si o face toata ,in loc sa dea culoare si dupa lacul(ieftineala)

 

cam fara sens post-ul tau, fara suparare, sunt vopsitori care folosesc varianta asta si nu sunt de la noi din tara

eu sunt vopsitor si nu am facut asa ceva .in ro se face ca inca mai exista vopsea pe baza de diluanti.in alte tari nu se mai foloseste.

iar vopseaua pe baza de apa nu ai cum sa o amesteci cu lacul,asa ca mai gandestete

eu vopsesc in italia si nu se face asa ceva

iti zic aceste lucruri pentru a fi mai in tema cu vopselele.multumesc

<_<

Link to comment
Share on other sites

mersi pt lamurire oricum, sincer ma deranjeaza ideea asta ca la romani orice se face prost, ceea ce nu cred ca e asa, nu numai legat de vopsit, vorbesc si de tuning, paintjob-uri, desene si in orice alt domeniu

 

eu va urez sarbatori fericite si numai bine

Link to comment
Share on other sites

mersi pt lamurire oricum, sincer ma deranjeaza ideea asta ca la romani orice se face prost, ceea ce nu cred ca e asa, nu numai legat de vopsit, vorbesc si de tuning, paintjob-uri, desene si in orice alt domeniu

 

eu va urez sarbatori fericite si numai bine

 

Referitor la ideea ca la romani orice se face prost - sunt si eu de acord cu tine dar daca comparam preturie din romania cu cele din occident ( germania , spania, franta etc ) , o sa vezi ca raportul calitate pret este foarte echlibrat pt Romanina , si la noi daca platesti bine ai parte de servicii de calitate ( cu unele mici exceptii care in occident sunt c-am rare ) . Stima .

 

Va urez sa aveti parte de un Pste Fericit.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut.am si eu un 325xi sedan negru achizitionat recent din germania si am vrut sa-l fac portocaliu perlat ,avand in vedere k s-a umplut de bmw-uri albe si negre si m-ar fi costat in germania aprox. 8000e si trebuia sa o las aproape 10 zile ,oamenii erau ocupati si eu nu puteam sa mai raman atata timp acolo,dar am vazut masini vopsite acolo ,niste culori bengoase rua de tot.

daca stii vreun vopsitor bun aici ,da-mi si mie un pm ,dar cu preturi mai de romania asa <_<))

 

bafta multa!!

Link to comment
Share on other sites

salut.am si eu un 325xi sedan negru achizitionat recent din germania si am vrut sa-l fac portocaliu perlat ,avand in vedere k s-a umplut de bmw-uri albe si negre si m-ar fi costat in germania aprox. 8000e si trebuia sa o las aproape 10 zile ,oamenii erau ocupati si eu nu puteam sa mai raman atata timp acolo,dar am vazut masini vopsite acolo ,niste culori bengoase rua de tot.

daca stii vreun vopsitor bun aici ,da-mi si mie un pm ,dar cu preturi mai de romania asa :)))

 

bafta multa!!

daca vrei posrtocaliu..incerca mat..ia asta k pe un sfat prietenesc...look at this she.... http://img145.imageshack.us/img145/4460/0902091u314.th.jpg <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.