Jump to content

pt cei cu e60


Recommended Posts

Din nou, sunt un lenes si nu am citit topicul dar am o intrebare la voi. Cum sistemul standard este destul de slab si m-ar interesa ceva mai puternic dar nu pentru un audiofil ci pentru un om normal, ma tenteaza sa schimb difuzoarele din masina (cele din portierele fata si de pe haion) cu niste groundzero mai puternice si mai calitative.

 

Intrebarea mea este: Amplificatorul standard reuseste sa impinga cat de cat 60W RMS pe canalele respective sau nu? (vreau sa simt o diferenta daca tot le schimb)

Sau sa folosesc o statie in 4 canale care sa le ajute?

Link to comment
Share on other sites

l7 e altceva intradevar. si sigur l7 are fibra ca am avut pe celalat e60 si si pe e90 si aveau fibra pana in dintzi. cat despre modificari pe instalatia electrica a unui e 60 nu sfatuiesc pe nimeni. pe mine o alarma pusa de cei dinaintea mea pe vechiul e60 m-a costat piese de 1000 e.mi-a zapacit printre altele ibs,releu incarcare,droser xenonadaptiv,senzor impact lateral stg.

deci am retineri mari in a ma baga in instalatia unui e60.

multa bafta daca o faceti careva.

Link to comment
Share on other sites

ceva o sa se simta la bas...cu siguranta...

da

mi-am schimbat parerea

se simte bine de tot diferenta si la inalta si la bass cu boxele ,tweeterele si bass-urile de hifi !!

Altceva acuma....ce ziceti, la CCC se poate monta DVD si sus ? Sa fie DVD jos si DVD si sus ? Am doua CCC-uri ,as putea lua dvd-ul de pe unul din ele sa-l pun sus la celalalt ?

Link to comment
Share on other sites

ce ziceti, la CCC se poate monta DVD si sus ? Sa fie DVD jos si DVD si sus ? Am doua CCC-uri ,as putea lua dvd-ul de pe unul din ele sa-l pun sus la celalalt ?

Exista pe E60 headunit cu magazie de cd-uri incorporata ? sau cum sa zic ....la care se incarca mai multe cd-uri pe sus ,unul dupa altul ?spre exemplu ,sa poti introduce in CCC pe sus mai multe cd-uri ?

Link to comment
Share on other sites

da

mi-am schimbat parerea

se simte bine de tot diferenta si la inalta si la bass cu boxele ,tweeterele si bass-urile de hifi !!

Altceva acuma....ce ziceti, la CCC se poate monta DVD si sus ? Sa fie DVD jos si DVD si sus ? Am doua CCC-uri ,as putea lua dvd-ul de pe unul din ele sa-l pun sus la celalalt ?

 

nu - si nici dvd changer pentru video

Link to comment
Share on other sites

Toate E60-urile au comunicatia pentru audio pe fibra optica.

 

si la E90 cum este ? eu de ex am L7 pe display, dar daca numar boxele imi ies 11 nu 13 cum am citit mai sus :D in spate langa luneta sunt decat 2 (cel putin vizibile la exterior) si mai sus scria 4. nu am vazut eu bine sau ?

 

Cu epava?

 

:) :blink:

 

:hyper:

Link to comment
Share on other sites

si la E90 cum este ? eu de ex am L7 pe display, dar daca numar boxele imi ies 11 nu 13 cum am citit mai sus :D in spate langa luneta sunt decat 2 (cel putin vizibile la exterior) si mai sus scria 4. nu am vazut eu bine sau ?

 

usi fata = 2M + 2T = 4

usi spate = 2M = 2

planseu spate = 2M + 2T = 4

bord = 1M = 1

scaune (subw) = 1 + 1 = 2

 

4 + 2 + 4 + 1 + 2 = 13 tadaaa :)

Link to comment
Share on other sites

usi fata = 2M + 2T = 4

usi spate = 2M = 2

planseu spate = 2M + 2T = 4

bord = 1M = 1

scaune (subw) = 1 + 1 = 2

 

4 + 2 + 4 + 1 + 2 = 13 tadaaa :)

 

merci pt detalii :frantics:nu stiu cum se aude sistemul de sunet standard dar cel de pe masina mea se aude chiar bine cu L7 activat din iDrive :thumbsup: iti da senzatia ca te aflii intr-o sala de concert live :yahoo: merita fiecare banut in plus pt cei care sunt impatimiti de muzica :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Deci in concluzie dragi mei colegi de forum pt E60 LCI 2009 cu CIC

 

de la HIFI sistem:

usi fata = 2M + 2T = 4

usi spate = 0

planseu spate = 2M = 2

bord = 1M = 1

scaune (subw) = 1 + 1 = 2

Total = 9 buc

 

la L7 sau individual cat costa material + manopera

 

Va rog sa ma majutati cu un raspuns caci am creieri varza dupa 2 zile de citit forum si net. (trebuie si amplificare nu trebuie?)

 

Va multumesc.

Edited by dobrobertus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

 

 

Si masina mea a venit cu sistem standard asa ca am procedat astfel:

 

faza 1: inlocuit difuzoarele standard cu difuzoare L7 (2 fata + 2 spate)

adaugat tweetere L7: 2x fata si 2x spate

Inlocuit subwoofere standard cu subwoofere L7

 

faza 2 recablam toata masina:

 

Sistemul standard audio este cablat cam asa :

 

HU (semnal 1)--> semnal stanga fata --canal spart in: ---- difuzor medie + Tweeter stanga

---- seubwoofer stanga

 

(semnal 2)--> semnal dreapta fata --canal spart in: ---- difuzor medie + Tweeter dreapta

---- seubwoofer dreapta

 

(semnal 3)--> semnal stanga spate ----> difuzor medie + Tweeter stanga spate

 

(semnal 3)--> semnal dreapta spate ----> difuzor medie + Tweeter dreapta spate

 

Atentie pentru semnalul 1 si 2 astfel:

 

Aferent fiecarui semnal de intrare in difuzoare (sau isire din casetofon) se duce o linie audio pana in portbagaj. Linia urmeaza a fi folosita ca si input in amplificatorul auxiliar.

 

Pentru semnal 1 si 2 puteti folosi ca sursa firele ce merg in usi SAU in subwoofere (este aceeasi linie pusa in paralel).

 

Procedand asemanator pentru ficeare canal o sa avem in final 4 cabluri de semnal duse in spate.(sf,df,ss,ds),

Din portbagaj tragem cabluri pentru trimiterea semnalului amplificat, dar o sa avem o mica modificare fata de original, pentru partea din fata:

 

Fata stanga - 1 fir pentru medie + tw

- 1 fir pentru sub stanga

 

Fata dreapta - 1 fir pentru medie + tw

- 1 fir pentru sub dreapta

 

Spate Stanga - un fir pentru medie + tw stanga

 

Spate dreaptaa - un fir pentru medie + tw dreapta

 

 

Total general: 4 fire semnal intrare si 6 fire semnal amplificat

 

Totul se monteaza la un amplificator de 5 canale ATENTIE ... Stabil in 2 OHMI!

 

Se apeleaza la colegii de pe forum pentru recodarea HU din Standard in HI-Fi, pentru deblocarea frecventelor ce nu puteau fi reproduse cu dufuzoarele standard.

Dupa recodare semnalul de la boxe o sa treaca din High Input in semnal de linie

 

 

Final stage: Enjoy your music

 

Sistemul L7 intra in masine direct pe prinderi fara a fi necesare decupaje sau improvizatii ieftine.

Difuzorul central nu a fost montat deoarece chiar nu am avut chef sa dau tot bordul jos iar amplificatorul meu este 4.1 nu 5.1

Difuzoarele din usile spate, nu au fost montate deoarece necesita decuparea feteleor de usi si nu m-a incantat ideea.

 

Aspectul masinii a ramas neschimbat. Nu se vede nici un fir, iar diferenta este colosala.

 

Difuzoarele L7 sunt luate sh si la un pret bun de la noi de pe forum.

 

Timp de lucru .. aproximativ 8 ore

 

Succes!

Edited by jbl
Link to comment
Share on other sites

Tu tot amintesti de sunet L7 dar sistemul descris nu e L7.

Ai 4 mid-uri, 4 tweetere si 2 subwoofere L7. Alimentate dintr-un amplificator aftermarket care... tot n-am inteles... are amplificarea fata de masa (daca tot spui ca pleaca un singur fir la difuzoarele fata)? Ce putere poti scoate dintr-un astfel de amplificator?

Era mai bine sa faci o schema, sa intelegem ce-i acolo.

Si cine ti-a spus ca trebuie demontat bordul pentru montarea difuzorului central? :blink:

 

Sistemul asta e CEL MULT un Hi-fi mai potent.

Si tot n-ai spus cat te-a costat toata distractia asta. Ca sa stie omul, cum e comparativ cu un retrofit de L7 (sau Hifi).

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate. M-am exprimat gresit. Cand am spus un fir ma refeream la un cablu cu 2 fire.

Difuzorul central nu are cablaj si de aceea am spus ca nu vreau sa dau bordul jos. Probabil ca se poate trage cablul si altfel dar oricum ai nevoie de un amplificator logic7 pentru a folosi corect acel difuzor.

 

M-am referit la difuzoare ca fiind L7 deoarece sunt difuzoarele HarmanKardon de pe sistemul Logic 7.

 

In final este cum ai spus si tu un sistem HiFi mai potent.

Costul final a fost de ~1500 lei(cat pretul amplificatorului logic7 de la bmw).Ca si putere folosesc un amplificator Magnat Black core 5 de 900w rms, ce este setat undeva la 75% din putere.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate. M-am exprimat gresit. Cand am spus un fir ma refeream la un cablu cu 2 fire.

Difuzorul central nu are cablaj si de aceea am spus ca nu vreau sa dau bordul jos. Probabil ca se poate trage cablul si altfel dar oricum ai nevoie de un amplificator logic7 pentru a folosi corect acel difuzor.

 

M-am referit la difuzoare ca fiind L7 deoarece sunt difuzoarele HarmanKardon de pe sistemul Logic 7.

 

In final este cum ai spus si tu un sistem HiFi mai potent.

Costul final a fost de ~1500 lei(cat pretul amplificatorului logic7 de la bmw).Ca si putere folosesc un amplificator Magnat Black core 5 de 900w rms, ce este setat undeva la 75% din putere.

 

 

Am reusit sa fac si o schema in paint :) pentru cablarea standard ce vine pe masina.

http://i38.photobucket.com/albums/e129/jbl200w/SchemaBMW_zps3203b5c3.jpg

Edited by jbl
Link to comment
Share on other sites

Asa da.

Nu e o suma mare pentru un sunet decent.

Insa... filtre pe fata... canci? Ca in configuratia aia, ai la distorsiuni de nu-i adevarat. Plus sunet murdar, nefiind alocate frecventele potrivite fiecarui difuzor (in afara de tweeter, care are condensatorul lui).

Link to comment
Share on other sites

Shema de mai sus reprezinta cablajul initial al masinii.

 

Dupa amplificare aftermarket difuzoare cu tweeterele aferente sunt legate individual la cele 4 canale ale amplificatorulului, ias subwooferele sunt puse in paralael (subfooferele sunt de 4 OHMi) si legate pe canalul de sub din aplificator.

 

 

Difuzoarele din usi trec prin High pass filter (sincer am uitat la ce frecventa l-am setat) iar subwooferele sunt trecute prin filtrul low pass.

Edited by jbl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.