Jump to content

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Saulut. Cine este interesat sa aiba si aux la (Navi mare )

Masina iese din fabrica cu mufa AUX <_< numai trebuie prelungit cablul si pus 2 rezistente, +condenstoare ca sa apara pe ecran meniul aux.

am si eu o intrebare cum ai reusit sa scoti monitorul 16:9

Link to comment
Share on other sites

Merge sa faci sa ai AUX si la navi mare, dar si la cd-player!

 

Trebuie doar sa ai versiunea soft minima la cd-player : SW XX-XX-43 (trebuie sa fie minim 43, altfel nu merge).

 

Apoi cumperi din US de pe ebay cablul #82-11-0-149-389 (daca nu ai navi) sau #82-11-0-149-391 (daca ai navi). Pe ebay.com, se da cautare la

BMW Auxiliary Audio Input Cable E46 si se gaseste f usor.

 

Apoi se folosesc instructiunile de pe :

 

http://www.my330i.com/mod26.php#D

 

Si asta e tot.

 

P.S.: nu merge la cei care au casetofon, sau navi+casetofon. Merge la cei care au HU cu SW cu minim 43 sa sfarsit (masinile produse dupa septembrie '02)

 

Asta era un viitor proiect al meu, dar nu pot sa il realizez pt ca am navi mic.

Edited by EL_LOCO
Link to comment
Share on other sites

Merge sa faci sa ai AUX si la navi mare, dar si la cd-player!

 

Trebuie doar sa ai versiunea soft minima la cd-player : SW XX-XX-43 (trebuie sa fie minim 43, altfel nu merge).

 

Apoi cumperi din US de pe ebay cablul #82-11-0-149-389 (daca nu ai navi) sau #82-11-0-149-391 (daca ai navi). Pe ebay.com, se da cautare la

BMW Auxiliary Audio Input Cable E46 si se gaseste f usor.

 

Apoi se folosesc instructiunile de pe :

 

http://www.my330i.com/mod26.php#D

 

Si asta e tot.

 

P.S.: nu merge la cei care au casetofon, sau navi+casetofon. Merge la cei care au HU cu SW cu minim 43 sa sfarsit (masinile produse dupa septembrie '02)

 

Asta era un viitor proiect al meu, dar nu pot sa il realizez pt ca am navi mic.

 

 

 

 

 

Se poate face si la casetofon dar intr-un mod mai artizanal. Eu mi-am facut intrare AUX dar trebuie sa faci cateva modificari minore. Am suspendat preamplificatorul capului de redare, si am conectat mufa de AUX la iesirile acestui preamplificator. Deci casetofonul nu mai poate folosi caseta in schimb am MP3-uri la greu <_<. Cine doreste detalii suplimentare sa ma contacteze.

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma interesa ceva usor de realizat, ceva plug&play... ce spui tu acolo e deja cam complicat si artizanal <_<

 

 

Asta a fost singura varianta la mine. AM casetofon, masina e din 2000 si interesant, desi are intrare aux in spate nu este activa. Metoda care am practicat-o eu a dat rezultate foarte bune, zgomot de fond foarte redus. In fine, cine stie face, cine nu se documenteaza :)

Edited by primaru
Link to comment
Share on other sites

Saulut. Cine este interesat sa aiba si aux la (Navi mare )

Masina iese din fabrica cu mufa AUX <_< numai trebuie prelungit cablul si pus 2 rezistente, +condenstoare ca sa apara pe ecran meniul aux.

am si eu o intrebare cum ai reusit sa scoti monitorul 16:9

 

 

Se trage mai tare de ornamentul acela si iese? Este in cleme? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva la Aux deja montat pe E90 cel din cotiera ..daca exista vreun buton ceva care sa afiseze melodiile de pe ipod pe masina ?

 

din cate stiu, ca sa afisezi melodiile de la ipod pe monitorul de navi, ai nevoie de un adaptor pentru ipod gen connects2, dension, bluebird, etc. - valabil si la navi cu/fara idrive

Link to comment
Share on other sites

Saulut. Cine este interesat sa aiba si aux la (Navi mare )

Masina iese din fabrica cu mufa AUX <_< numai trebuie prelungit cablul si pus 2 rezistente, +condenstoare ca sa apara pe ecran meniul aux.

am si eu o intrebare cum ai reusit sa scoti monitorul 16:9

 

 

Se trage mai tare de ornamentul acela si iese? Este in cleme? Multumesc.

m-am chinuit destul si eu

cum se face: desfaci cele 4 suruburi, scoti masca de la clima ( atentie se trage in sus usor si in acelasi timp se scoate), pentru scoaterea monitorului se actioneaza glisarea displayului si se baga o surubelnita subtire in interioarul monitorului stanga si dreapta jos, astfel se anuleaza clemele --> se trage usor si va iesi monitorul

 

se poate face aux si la cei cu cass si magazie de cd. eu asa am facut la a mea. practic am renuntat la magazie, si am legat pe pinii de audio o iesire cu mufa jack. e foarte practic si toata tarasenia e simpla

poti sa descrii mai mult, ce fel de mufa ai legat?, eu am vrut sa-mi mut interfata dension in fata si toti au zis ca nu se poate

stie cineva daca pot s-o leg in auxiliarul mentionat

am dension 300

Link to comment
Share on other sites

se poate face aux si la cei cu cass si magazie de cd. eu asa am facut la a mea. practic am renuntat la magazie, si am legat pe pinii de audio o iesire cu mufa jack. e foarte practic si toata tarasenia e simpla

 

 

detaliaza te rog cum ai facut, eventual pune link daca ai vazut undeva pe net ca s-a facut treaba asta, sunt f. interesat!

Link to comment
Share on other sites

Saulut. Cine este interesat sa aiba si aux la (Navi mare )

Masina iese din fabrica cu mufa AUX <_< numai trebuie prelungit cablul si pus 2 rezistente, +condenstoare ca sa apara pe ecran meniul aux.

am si eu o intrebare cum ai reusit sa scoti monitorul 16:9

 

 

Se trage mai tare de ornamentul acela si iese? Este in cleme? Multumesc.

m-am chinuit destul si eu

cum se face: desfaci cele 4 suruburi, scoti masca de la clima ( atentie se trage in sus usor si in acelasi timp se scoate), pentru scoaterea monitorului se actioneaza glisarea displayului si se baga o surubelnita subtire in interioarul monitorului stanga si dreapta jos, astfel se anuleaza clemele --> se trage usor si va iesi monitorul

 

se poate face aux si la cei cu cass si magazie de cd. eu asa am facut la a mea. practic am renuntat la magazie, si am legat pe pinii de audio o iesire cu mufa jack. e foarte practic si toata tarasenia e simpla

poti sa descrii mai mult, ce fel de mufa ai legat?, eu am vrut sa-mi mut interfata dension in fata si toti au zis ca nu se poate

stie cineva daca pot s-o leg in auxiliarul mentionat

am dension 300

 

 

nu ai nici o treaba cu panoul de clima. bagi o surubelnita sub ornamentul de pe bord din partea dreapta si va iesi afara dupa care tot asa la trimul de deasupra la ecran si ai sa vezi 2 suruburi cu surobelnita stea ,le desfaci si tragi ecranul afara. bafta

 

 

Multumesc frumos. O sa incerc maine.

Link to comment
Share on other sites

se poate face aux si la cei cu cass si magazie de cd. eu asa am facut la a mea. practic am renuntat la magazie, si am legat pe pinii de audio o iesire cu mufa jack. e foarte practic si toata tarasenia e simpla

[/quote

dezvolta te rog... am cass business, iesire ptr magazie cd, in mode nu-mi recunoaste 'magazia'. Ce pini se leaga si unde? merci

Link to comment
Share on other sites

eu vreau sa-mi pun un amplificator bose pe systemul masini (16:9 cu bm 24), pot folosi cablajul masini ? nu vreau sa mai desfac pragurile pentru alte cabluri de difuzoare

 

in principiu da, ai nevoie de un adaptor hi/low, te poti interconecta pe mufa patrata a bm-ului - tai fire (nu recomand) sau cumperi mufe patrate cu toti pinii tata + mama si faci acolo interconectarea, alimentarea amplificatorului o faci separat - partea de putere cu cabluri direct de pe baterie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asta a fost singura varianta la mine. AM casetofon, masina e din 2000 si interesant, desi are intrare aux in spate nu este activa. Metoda care am practicat-o eu a dat rezultate foarte bune, zgomot de fond foarte redus. In fine, cine stie face, cine nu se documenteaza :)

 

 

salut

aceeasi problema ca la tine am si eu. am desfacut casetofonul si nu am mufa aux in. am vazut in pozele pe care le-ai atasat ca te-ai legat direct la mufa din spate cu 3 fire pe care ai montat 2 condensatori de 0.22 F si o rezistenta de 300 kohmi. firele le-ai sectionat definitiv sau pur si simplu te-ai legat la ele?

multumesc

 

Saulut. Cine este interesat sa aiba si aux la (Navi mare )

Masina iese din fabrica cu mufa AUX <_< numai trebuie prelungit cablul si pus 2 rezistente, +condenstoare ca sa apara pe ecran meniul aux.

 

salut

am un cass cu navi mare si tv si vreau sa pun un amplificator in masina si nu stiu de unde sa iau semnalul. acum l-am luat din portbagaj de la unitul de acolo dar cred ca mai este amplificat undeva pana acolo (probabil in casetofon)pentru ca se aude tare si distorsionat. am vazut ca ai schema mufei din spate a casetofonului. poti sa imi spui si ceilalti pini ce reprezinta? mai e o mufa in spate cred ca trimite semnalele pt calculator (consumuri, distante , etc). m-ar interesa si acea mufa daca sti ce puni sunt.

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Saulut. Cine este interesat sa aiba si aux la (Navi mare )

Masina iese din fabrica cu mufa AUX <_< numai trebuie prelungit cablul si pus 2 rezistente, +condenstoare ca sa apara pe ecran meniul aux.

 

 

salut

 

am incercat sa fac si eu montajul asta dar nu mi-a iesit. am pus doi condensatori de 0.22 farazi si o rezistenta de 300 kohmi si l-am conectat la modulul radio din portbagaj. nici un rezultat. de fapt mufa le care m-am legat eu are decat 10 pini in loc de 12. acum m-am uitat la poza ta si am vazut ca la tine e legata direct in spatele casetofonului la mufa albastra. oare asta sa fie problema? da-mi si mie un sfat pt ca nu ii dau deloc de cap.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

se poate face aux si la cei cu cass si magazie de cd. eu asa am facut la a mea. practic am renuntat la magazie, si am legat pe pinii de audio o iesire cu mufa jack. e foarte practic si toata tarasenia e simpla

 

salut

 

as vrea sa fac si eu ceva de genul asta dar nu prea stiu cum.

am incercat sa fac dupa schema de la mategellert @ dar nu prea merge.

spune-mi si mie cum ai facut tu, poate asa reusesc

multumesc

Edited by Gymmy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.