Jump to content

Recommended Posts

din cate stiu aux in este functional doar dupa 09.2003(data de fabricatie hu/bm54, nu neaparat a masinii), in rest nu

 

salutare

 

vad ca la Primaru a functionat in conditiile in care ca masina e din 2000.dupa mine unu daca masina e din 2000, nu cred ca avea HU din 2003, cu conditia sa nu o fi pus el mai tarziu. nu stiu deci nu te contrazic, dar ma agat de orice posibilitate.

nu te supara dar sper sa te inseli si sa mearga si la mine. <_<)

multumesc pentru raspuns.

salutare

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

iti doresc sa-ti mearga, la bm54 sigur nu merge daca nu e dupa 09.2003, la hu...nu stiu sigur <_<

 

In pozele pe care le-am vazut legaturile erau facute in spatele HU nu in portbagaj cum am incercat eu. cred ca ai dreptate atat timp cat eu am incercat sa o leg in portbagaj si nu am reusit. o sa incerc sa o leg direct la HU sa vedem daca imi iese ceva.

am luat de pe forum tot felul de scheme ale mufelor sa vedem ce iese.

merci pentru urari :)

salutare

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu mufele din pobagaj nu sunt conectate la casetofon sau la navi ! Dar nu sunt sigur 100%. Eu am conectat direct la navi asa mere cum este in poya. Trebuie apasat de doua ori MODE si o sa apara AUX !

 

 

salutare

pe mufa mare din portbagaj sunt iesirile catre boxe si alimentarea modulului, iar pe mufa mica sunt intrarile de la tape, navi, telefon, etc. cam asa stiu eu ca sunt, de fapt le-am luat pe dibuite si pe masurate <_<)

o sa incerc sa pun montajul in spate la HU sa vedem daca merge. daca la tine a mers poate o sa mearga si la mine avand in vedere ca masinile sunt din acelasi an si aproximativ cu aceleasi dotari.

multumesc pentru raspuns. daca o sa mearga te anunt.

salutare

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
merci mult mategelert...am dat jos monitorul 16.9 si am gasit mufa aux cu 3pini : :) am legat direct un mp3 player.am dat mode si a aparut AUX <_< pot spune ca s-a schimbat radical sunetul in masina,sunt supermultumit,chiar si cu difuzoarele stock se aude bine.mentionez ca am un mp3 player cat de cat performant.philips go gear vibe clear sound si are ceva reglaje.pt ca din head unitul masinii nu prea ai ce regla pt o fidelitate a sunetului marita.multumesc inca o data initiatorilor acestui forum.sunteti tari.
Link to comment
Share on other sites

merci mult mategelert...am dat jos monitorul 16.9 si am gasit mufa aux cu 3pini : :) am legat direct un mp3 player.am dat mode si a aparut AUX :rolleyes: pot spune ca s-a schimbat radical sunetul in masina,sunt supermultumit,chiar si cu difuzoarele stock se aude bine.mentionez ca am un mp3 player cat de cat performant.philips go gear vibe clear sound si are ceva reglaje.pt ca din head unitul masinii nu prea ai ce regla pt o fidelitate a sunetului marita.multumesc inca o data initiatorilor acestui forum.sunteti tari.

 

Cu cea mai mare placere !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
apropo de modificari, am vazut pe un forum o modificare la ecran 16:9 cu caseta, tipul a scos mecanismul de caseta si a pus in loc un dvd 1/2 din cu convertor vc in rgb si comutator rgb

 

pune si tu un linck sa vad si eu cum a facut

interesant

ne poate ajuta cineva

detalii

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
din cate stiu aux in este functional doar dupa 09.2003(data de fabricatie hu/bm54, nu neaparat a masinii), in rest nu

 

Salut.Am un BMW E46 din 2002...iar la partea audio (sistem hk) cd player bmw business profesional (luat de pe un alt E46 fab. 2003-2004 ,cel care il aveam inainte s'a stricat)...nu stiu versiunea de soft ca nu mai are eticheta pe el... spune'mi te rog daca se poate face iesire AUX la acest CD Player...nu imi dau seama din cele relatate pe forum ,ce conteaza pana la urma anul masini sau a cd player (sau amandoua) ?...Ms mult si scz de deranj.

Edited by razvany
Link to comment
Share on other sites

se poate pronuntza cineva,sau nu stie nimeni ?

 

In principiu se poate. trebuie sa te uiti in spatele Cd-ului sa vezi ce fel de mufa are si daca ai firele deja trasa si trbuie doar prelungite. sau s-ar putea sa ai in mufa 3 locasuri goale unde teoretic trebuie legat auxiliarul. Uita-te in spate si spune-mi si mie ce ai pe acolo. Bafta

Link to comment
Share on other sites

se poate pronuntza cineva,sau nu stie nimeni ?

 

In principiu se poate. trebuie sa te uiti in spatele Cd-ului sa vezi ce fel de mufa are si daca ai firele deja trasa si trbuie doar prelungite. sau s-ar putea sa ai in mufa 3 locasuri goale unde teoretic trebuie legat auxiliarul. Uita-te in spate si spune-mi si mie ce ai pe acolo. Bafta

 

Iti atasez niste poze ca sa iti dai seama despre ce este vorba.Daca se poate face iesire aux poate ma ajuti sa fac si cablu pt el ca nu prea ma pricep,iar de gasit nu am gait nicaieri in RO...ms mult,astept raspuns:)...scz ca am pus pozele invers dar asa au iesit:)

post-1082-1251473949_thumb.jpg

post-1082-1251473960_thumb.jpg

post-1082-1251473986_thumb.jpg

post-1082-1251473993_thumb.jpg

post-1082-1251474005_thumb.jpg

post-1082-1251474039_thumb.jpg

Edited by razvany
Link to comment
Share on other sites

se poate pronuntza cineva,sau nu stie nimeni ?

 

In principiu se poate. trebuie sa te uiti in spatele Cd-ului sa vezi ce fel de mufa are si daca ai firele deja trasa si trbuie doar prelungite. sau s-ar putea sa ai in mufa 3 locasuri goale unde teoretic trebuie legat auxiliarul. Uita-te in spate si spune-mi si mie ce ai pe acolo. Bafta

 

Iti atasez niste poze ca sa iti dai seama despre ce este vorba.Daca se poate face iesire aux poate ma ajuti sa fac si cablu pt el ca nu prea ma pricep,iar de gasit nu am gait nicaieri in RO...ms mult,astept raspuns:)...scz ca am pus pozele invers dar asa au iesit:)

 

Salut

iti pun niste scheme cu mufa de E46 sa vezi cam cum vin pinii poate te ajuta. am un pic de treaba acum dar revin mai tarziu si te lamuresc cum sta treaba ok?

Legaturile trebuie facute la mufa "sistem sunet" dat trebuie sa ma lamuresc care sunt pinii corespondenti.

salutare

Link to comment
Share on other sites

Merge sa faci sa ai AUX si la navi mare, dar si la cd-player!

 

Trebuie doar sa ai versiunea soft minima la cd-player : SW XX-XX-43 (trebuie sa fie minim 43, altfel nu merge).

 

Apoi cumperi din US de pe ebay cablul #82-11-0-149-389 (daca nu ai navi) sau #82-11-0-149-391 (daca ai navi). Pe ebay.com, se da cautare la

BMW Auxiliary Audio Input Cable E46 si se gaseste f usor.

 

Apoi se folosesc instructiunile de pe :

 

http://www.my330i.com/mod26.php#D

 

Si asta e tot.

 

P.S.: nu merge la cei care au casetofon, sau navi+casetofon. Merge la cei care au HU cu SW cu minim 43 sa sfarsit (masinile produse dupa septembrie '02)

 

Asta era un viitor proiect al meu, dar nu pot sa il realizez pt ca am navi mic.

 

Salut

poti sa imi dai si mie mai multe detalii despre lucrare?

ma intereseaza si pe mine ca am navi mare si are caseta. nu am reusit sa ii fac aux in si ce spui tu ar fi o varianta buna.

multumesc

 

 

 

 

 

 

Se poate face si la casetofon dar intr-un mod mai artizanal. Eu mi-am facut intrare AUX dar trebuie sa faci cateva modificari minore. Am suspendat preamplificatorul capului de redare, si am conectat mufa de AUX la iesirile acestui preamplificator. Deci casetofonul nu mai poate folosi caseta in schimb am MP3-uri la greu :). Cine doreste detalii suplimentare sa ma contacteze.

Link to comment
Share on other sites

se poate pronuntza cineva,sau nu stie nimeni ?

 

In principiu se poate. trebuie sa te uiti in spatele Cd-ului sa vezi ce fel de mufa are si daca ai firele deja trasa si trbuie doar prelungite. sau s-ar putea sa ai in mufa 3 locasuri goale unde teoretic trebuie legat auxiliarul. Uita-te in spate si spune-mi si mie ce ai pe acolo. Bafta

 

Iti atasez niste poze ca sa iti dai seama despre ce este vorba.Daca se poate face iesire aux poate ma ajuti sa fac si cablu pt el ca nu prea ma pricep,iar de gasit nu am gait nicaieri in RO...ms mult,astept raspuns:)...scz ca am pus pozele invers dar asa au iesit:)

 

Salut

iti pun niste scheme cu mufa de E46 sa vezi cam cum vin pinii poate te ajuta. am un pic de treaba acum dar revin mai tarziu si te lamuresc cum sta treaba ok?

Legaturile trebuie facute la mufa "sistem sunet" dat trebuie sa ma lamuresc care sunt pinii corespondenti.

salutare

 

Salut.Pff deja mai bagat in ceatza :)...pai eu pana acuma (ma refer de 2-3 ani incoace) credeam ca mufa aia mica din dreapta pozei unde scrie "sistem sunet" este pentru comenzile pentru volan si telefon,iar cea din stanga pozei intradevar este pentru magazie cd,si din ce am inteles eu de pe forum ca la a cea mufa de magazie cd trebuie sa ies cu iesire aux...ori ceva este in neregula la schemele astea x is batut eu in cap si nu mai inteleg nimica:))...astept raspunsul tau, si scz ca te zapacesc si pe tine de cap:).

Link to comment
Share on other sites

se poate pronuntza cineva,sau nu stie nimeni ?

 

In principiu se poate. trebuie sa te uiti in spatele Cd-ului sa vezi ce fel de mufa are si daca ai firele deja trasa si trbuie doar prelungite. sau s-ar putea sa ai in mufa 3 locasuri goale unde teoretic trebuie legat auxiliarul. Uita-te in spate si spune-mi si mie ce ai pe acolo. Bafta

 

Iti atasez niste poze ca sa iti dai seama despre ce este vorba.Daca se poate face iesire aux poate ma ajuti sa fac si cablu pt el ca nu prea ma pricep,iar de gasit nu am gait nicaieri in RO...ms mult,astept raspuns:)...scz ca am pus pozele invers dar asa au iesit:)

 

Salut

iti pun niste scheme cu mufa de E46 sa vezi cam cum vin pinii poate te ajuta. am un pic de treaba acum dar revin mai tarziu si te lamuresc cum sta treaba ok?

Legaturile trebuie facute la mufa "sistem sunet" dat trebuie sa ma lamuresc care sunt pinii corespondenti.

salutare

 

Salut.Pff deja mai bagat in ceatza :)...pai eu pana acuma (ma refer de 2-3 ani incoace) credeam ca mufa aia mica din dreapta pozei unde scrie "sistem sunet" este pentru comenzile pentru volan si telefon,iar cea din stanga pozei intradevar este pentru magazie cd,si din ce am inteles eu de pe forum ca la a cea mufa de magazie cd trebuie sa ies cu iesire aux...ori ceva este in neregula la schemele astea x is batut eu in cap si nu mai inteleg nimica:))...astept raspunsul tau, si scz ca te zapacesc si pe tine de cap:).

 

 

Salut

Nu ma zapacesti stai linistit. Din cate stiu eu si dupa cum arata si schema mufa "sistem sunet" aici trebuie sa fie legaturile de AUX IN, respectiv pinii 4, 8, 9. Eu am facut montajul ala pentru AUX IN si am incercat sa il leg dar nu merge. Acum sunt 2 variante. Ori nu am facut eu montajul bine, ori la BM 24 nu merge. Din ce am mai citit pe forum nu ar merge decat de la BM 54 incolo. Nu stiu ce sa zic de mufa "magazie CD". Acolo vad ca sunt decat intrarile de le magazie si telefon. Pe cealalta sunt intrari de caseta navi, auxiliar si navbus. O sa incerc si altceva. O sa scot intrarile TAPE RIGHT + si -(pinii 1 si 2)si TAPE LEFT + si - (pinii 6 si 7) si o sa leg iesirile de la un MP3 ceva. In momentul in care ii bagi o caseta ar trebui sa redea BM-ul ca scoate MP3-ul. Am citit pe forum ceva de genul asta dar cu legaturile facute la capul de redare al casetofonului la etajul de preamplificare cred. E un pic mai complicat. Eu as incerca varianta mea. Pare un pic mai simpla iar daca nu merge bagi pinii la loc si totul e ca inainte. Cand o sa ma apuc si daca va da rezultate te anunt si te ajut si pe tine. Asta cred ca se va intampla undeva sambata pentru ca in timpul saptamanii sunt foarte ocupat. Dar nu se stie niciodata. Pe mine ma apuca asa dintr-o data si desfac tot ce e pe acolo sa ma conving eu daca merge.

Salutare

Link to comment
Share on other sites

Salut

Am sa astept sa vad ce rezolvi ca tare is curios :)...poate imi spui si mie unde trebuie sa ma uit sa vad ce fel de BM am (cred ca te referi la acel modul din portbagaj, ascuns sub tapiteria masini, partea stanga, si care scrie pe el harman/kardon)...iti urez mult noroc si astept noi amanunte de la tine.

Edited by razvany
Link to comment
Share on other sites

...ori la BM 24 nu merge. Din ce am mai citit pe forum nu ar merge decat de la BM 54 incolo. Nu stiu ce sa zic de mufa "magazie CD". Acolo vad ca sunt decat intrarile de le magazie si telefon. Pe cealalta sunt intrari de caseta navi, auxiliar si navbus. O sa incerc si altceva. O sa scot intrarile TAPE RIGHT + si -(pinii 1 si 2)si TAPE LEFT + si - (pinii 6 si 7) si o sa leg iesirile de la un MP3 ceva. In momentul in care ii bagi o caseta ar trebui sa redea BM-ul ca scoate MP3-ul. Am citit pe forum ceva de genul asta dar cu legaturile facute la capul de redare al casetofonului la etajul de preamplificare cred. E un pic mai complicat. Eu as incerca varianta mea. Pare un pic mai simpla iar daca nu merge bagi pinii la loc si totul e ca inainte. Cand o sa ma apuc si daca va da rezultate te anunt si te ajut si pe tine. Asta cred ca se va intampla undeva sambata pentru ca in timpul saptamanii sunt foarte ocupat. Dar nu se stie niciodata. Pe mine ma apuca asa dintr-o data si desfac tot ce e pe acolo sa ma conving eu daca merge.

Salutare

 

aux in la bm este la bm54 fabricatie dupa 09 2003 din cate stiu, la bm24 nu e sigur, poti folosi tape in doar ca trebuie sa pacalesti casetofonul din monitor cu o caseta fara sfarsit

 

 

Salut

Am sa astept sa vad ce rezolvi ca tare is curios :)...poate imi spui si mie unde trebuie sa ma uit sa vad ce fel de BM am (cred ca te referi la acel modul din portbagaj, ascuns sub tapiteria masini, partea stanga, si care scrie pe el harman/kardon)...iti urez mult noroc si astept noi amanunte de la tine.

 

ala e amplificatorul audio, modulul bm24/54 e o cutie din aliminiu cu perforatii cu o eticheta pe ea

Link to comment
Share on other sites

SALUT!

 

ca sa nu mai deschid un nou topic am sa expun aici urmatoarea intrebare: e46 2005 nav mare 16:9 cu caseta, modul radio bm54.

 

Ce dispozitive audio se pot monta pe acest sistem care sa fie afisate pe display-ul masinii si comenzile sa se faca de pe butoanele navigatiei sau de pe volan fara a trebui sa ma trag cine stie ce cabluri din bordul masinii in porbagaj?

Link to comment
Share on other sites

SALUT!

 

ca sa nu mai deschid un nou topic am sa expun aici urmatoarea intrebare: e46 2005 nav mare 16:9 cu caseta, modul radio bm54.

 

Ce dispozitive audio se pot monta pe acest sistem care sa fie afisate pe display-ul masinii si comenzile sa se faca de pe butoanele navigatiei sau de pe volan fara a trebui sa ma trag cine stie ce cabluri din bordul masinii in porbagaj?

 

Salut.

Pai cred ca ai 2 optiuni:

1) CD changer (recomand OEM) care se conecteaza la BM si ai toate comenzile si afisajul asa cum vrei tu;

2)Exista un dispozitiv, DIMENSION 500 parca se numeste, care se conecteaza tot la BM pe acelasi slot ca si CD changerul si am inteles ca are aceleasi functii numai ca merge cu stick, card de memorie...etc

 

Uitate si aici ca e o problema asemanatoare:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;hl=dimension

 

Daca rezolvi ceva anunta-ma si pe mine.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.