Jump to content

Recommended Posts

pentru tine ai nevoie de dimension 300, dimension 500 este pentru e90

http://www.autobay.ro/sisteme-audio-dension/gateway-300/

merg comenzile de la volan, dar mie cel putin nu-mi afiseaza pe display melodia, arata doar numarul - ca si cum ai avea magazie cu CD

montajul este simplu, se leaga la mufa de la radio din portbagaj

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

SALUT!

 

ca sa nu mai deschid un nou topic am sa expun aici urmatoarea intrebare: e46 2005 nav mare 16:9 cu caseta, modul radio bm54.

 

Ce dispozitive audio se pot monta pe acest sistem care sa fie afisate pe display-ul masinii si comenzile sa se faca de pe butoanele navigatiei sau de pe volan fara a trebui sa ma trag cine stie ce cabluri din bordul masinii in porbagaj?

 

Salut.

Pai cred ca ai 2 optiuni:

1) CD changer (recomand OEM) care se conecteaza la BM si ai toate comenzile si afisajul asa cum vrei tu;

2)Exista un dispozitiv, DIMENSION 500 parca se numeste, care se conecteaza tot la BM pe acelasi slot ca si CD changerul si am inteles ca are aceleasi functii numai ca merge cu stick, card de memorie...etc

 

Uitate si aici ca e o problema asemanatoare:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;hl=dimension

 

Daca rezolvi ceva anunta-ma si pe mine.

Bafta

 

 

merci pt raspunsuri!

 

initial la mag CD OEM m-am gandit si eu dar dupa o discutie cu un electrician de la Bavaria C-ta in care imi spunea ca mai trebuie sa cumpar vre-o 3 cabluri (cablu adaptor : 61126913954 - 73 ron, conecting line : 61120137313 - 119 ron, electric power cable : 61129410959 - 49 ron) am abandonat proiectul. O sa desfac iar capitonajul si o sa postez si cateva poze cu mufa poate o sa primesc mai multe detalii pentru montarea magaziei

Link to comment
Share on other sites

acestea sunt pozele cu modulul radio bm54, deci reformulez : se poate pune magazie cd oem direct pe modulul radio bm54 fara a mai fi nevoie de cablu acela lung din bord pana in porbagaj?

merci!

 

Salut

Nu stiu despre ce cablu mai e vorba. Cred ca se poate pune magazia direct in spate si se conecteaza la BM. Repet nu este o afirmatie, este doar o presupunere. Eu nu am magazie CD si nu stiu. Ma gandesc ca astea cu casetofon au pregatire pentru magazie din fabrica. Zic si eu

Salutare

Link to comment
Share on other sites

Degeaba ma chinui eu sa fac iesire aux ,pur si simplu nu merge,cu toate ca montajul l'am facut bine...totusi unitatea mea cd este din 2003 (doar masina este din 2002/01)... creca conteaza si anul masini pana la urma nu doar anul cd player'lui...am un prieten care masina lui este (E46) din 2004 ,la fel si unitatea cd si merge perfect cu acest montaj,offf....am vrut sa incerc metoda asta simpla ca de altele nu prea am chef (gen interfata nu mai stiu ce... sau dension)...creca ma las pagubas...poate pune'ti o poza sau explicati mai bine unde se afla (in ce loc) modulu asta BM :)..Va urez mult noroc ! Edited by razvany
Link to comment
Share on other sites

Degeaba ma chinui eu sa fac iesire aux ,pur si simplu nu merge,cu toate ca montajul l'am facut bine...totusi unitatea mea cd este din 2003 (doar masina este din 2002/01)... creca conteaza si anul masini pana la urma nu doar anul cd player'lui...am un prieten care masina lui este (E46) din 2004 ,la fel si unitatea cd si merge perfect cu acest montaj,offf....am vrut sa incerc metoda asta simpla ca de altele nu prea am chef (gen interfata nu mai stiu ce... sau dension)...creca ma las pagubas...poate pune'ti o poza sau explicati mai bine unde se afla (in ce loc) modulu asta BM :)..Va urez mult noroc !

 

Te-ai suparat pe ea? :lol: Poate nu ai nimerit pinii care trebuie.Eu am mai gasit o schema cu mufele de BM24 la care numaratoarea incepe altfel dar nu am avut timp sa o incerc si pe asta. Poate imi fac timp si incerc astazi. Revin mai tarziu sa pun si schema asta Ca o am in laptop si eu sunt la servici. Poti sa incerci cu Tape cum am spus mai sus . Nu vad de ce nu ar merge. E o solutie ieftina si destul de simpla. Plus ca nu ai ce strica pe acolo.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

acestea sunt pozele cu modulul radio bm54, deci reformulez : se poate pune magazie cd oem direct pe modulul radio bm54 fara a mai fi nevoie de cablu acela lung din bord pana in porbagaj?

merci!

 

Salut

Nu stiu despre ce cablu mai e vorba. Cred ca se poate pune magazia direct in spate si se conecteaza la BM. Repet nu este o afirmatie, este doar o presupunere. Eu nu am magazie CD si nu stiu. Ma gandesc ca astea cu casetofon au pregatire pentru magazie din fabrica. Zic si eu

Salutare

 

 

este vorba despre cablul nr.1.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=10

 

 

Chiar nu stie nimeni ?

Edited by BogMit
Link to comment
Share on other sites

acestea sunt pozele cu modulul radio bm54, deci reformulez : se poate pune magazie cd oem direct pe modulul radio bm54 fara a mai fi nevoie de cablu acela lung din bord pana in porbagaj?

merci!

 

Salut

Nu stiu despre ce cablu mai e vorba. Cred ca se poate pune magazia direct in spate si se conecteaza la BM. Repet nu este o afirmatie, este doar o presupunere. Eu nu am magazie CD si nu stiu. Ma gandesc ca astea cu casetofon au pregatire pentru magazie din fabrica. Zic si eu

Salutare

 

 

este vorba despre cablul nr.1.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=10

 

 

Chiar nu stie nimeni ?

 

Mu prea stiu. Pana la urma cred ca o sa ai nevoie si de cablurile alea. Eu nu ma bag la magazie. raman la ideea mea. anulez Tape si ii bag intrari de la altceva.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Degeaba ma chinui eu sa fac iesire aux ,pur si simplu nu merge,cu toate ca montajul l'am facut bine...totusi unitatea mea cd este din 2003 (doar masina este din 2002/01)... creca conteaza si anul masini pana la urma nu doar anul cd player'lui...am un prieten care masina lui este (E46) din 2004 ,la fel si unitatea cd si merge perfect cu acest montaj,offf....am vrut sa incerc metoda asta simpla ca de altele nu prea am chef (gen interfata nu mai stiu ce... sau dension)...creca ma las pagubas...poate pune'ti o poza sau explicati mai bine unde se afla (in ce loc) modulu asta BM :)..Va urez mult noroc !

 

Te-ai suparat pe ea? :lol: Poate nu ai nimerit pinii care trebuie.Eu am mai gasit o schema cu mufele de BM24 la care numaratoarea incepe altfel dar nu am avut timp sa o incerc si pe asta. Poate imi fac timp si incerc astazi. Revin mai tarziu sa pun si schema asta Ca o am in laptop si eu sunt la servici. Poti sa incerci cu Tape cum am spus mai sus . Nu vad de ce nu ar merge. E o solutie ieftina si destul de simpla. Plus ca nu ai ce strica pe acolo.

Bafta

 

Salut Gymmy

NU este vorba ca nu am nimerit pinii,iti spun sigur ca i'am nimerit, plus ca am mai incercat 100 de posibilitati pe toti pinii de la a cea mufa...tocmai am spus mai sus ca am incercat acelasi montaj la un amic care are un seria 3 e46 din 2004 si merge perfect (nu prea esti atent la ce spun ) :lol:...eu sunt suparat ca pe toate forumurile (chiar si din afara) iti zic ca daca ai unitate cd de la 2002/9 in sus merge fara probleme chestia asta cu AUX,iar cd meu este din 2003(nu stiu luna dar stiu ca e luat de pe un seria 3 din 2003\12)...nu inteleg faza cu tape?..eu am cd pe masina...poate imi spune si mie cineva pana la urma unde se afla acest BM pe masina sau poate pune'ti o poza...

Link to comment
Share on other sites

Degeaba ma chinui eu sa fac iesire aux ,pur si simplu nu merge,cu toate ca montajul l'am facut bine...totusi unitatea mea cd este din 2003 (doar masina este din 2002/01)... creca conteaza si anul masini pana la urma nu doar anul cd player'lui...am un prieten care masina lui este (E46) din 2004 ,la fel si unitatea cd si merge perfect cu acest montaj,offf....am vrut sa incerc metoda asta simpla ca de altele nu prea am chef (gen interfata nu mai stiu ce... sau dension)...creca ma las pagubas...poate pune'ti o poza sau explicati mai bine unde se afla (in ce loc) modulu asta BM :)..Va urez mult noroc !

 

Te-ai suparat pe ea? :lol: Poate nu ai nimerit pinii care trebuie.Eu am mai gasit o schema cu mufele de BM24 la care numaratoarea incepe altfel dar nu am avut timp sa o incerc si pe asta. Poate imi fac timp si incerc astazi. Revin mai tarziu sa pun si schema asta Ca o am in laptop si eu sunt la servici. Poti sa incerci cu Tape cum am spus mai sus . Nu vad de ce nu ar merge. E o solutie ieftina si destul de simpla. Plus ca nu ai ce strica pe acolo.

Bafta

 

Salut Gymmy

NU este vorba ca nu am nimerit pinii,iti spun sigur ca i'am nimerit, plus ca am mai incercat 100 de posibilitati pe toti pinii de la a cea mufa...tocmai am spus mai sus ca am incercat acelasi montaj la un amic care are un seria 3 e46 din 2004 si merge perfect (nu prea esti atent la ce spun ) :lol:...eu sunt suparat ca pe toate forumurile (chiar si din afara) iti zic ca daca ai unitate cd de la 2002/9 in sus merge fara probleme chestia asta cu AUX,iar cd meu este din 2003(nu stiu luna dar stiu ca e luat de pe un seria 3 din 2003\12)...nu inteleg faza cu tape?..eu am cd pe masina...poate imi spune si mie cineva pana la urma unde se afla acest BM pe masina sau poate pune'ti o poza...

 

Salut

BM e situat la mine in portbagaj in stanga, langa modulul TV. O sa fac zilele aste niste poze sa iti arat cum vine la mine. Nu inteleg de ce la tine nu merge AUX IN daca la pretenul tau e ok. Poate ai modul BM24 ca al meu. Trimite-i un PM lui PRIMARU cu problema ta ca am vazut ca el a reusit. Poate te ajuta el, ca eu nu mai stiu ce sa zic. La mine nu merge si am renuntat. Eu am casetofon si faza cu TAPE e urmatoarea: anulez intrarile de la TAPE in BM si ma leg cu o sursa externa de semnal audio. Deja am incercat si merge destul de bine. Cand o sa fac lucrarea o sa pun si poze poate mai sunt doritori.

Salutare

Link to comment
Share on other sites

Salut Gymmy ! daca ai modul TV poate stii sa ma ajuti si pe mine. Am navi mk4 (monitor 16:9) cu magazie cd si modul tv si ma intereseaza cum pot reda video pe ecranul navigatiei (in lista posturilor tv este si AV IN). este nevoie de intefata speciala sau se poate chiar confectiona una !? poti face ceva poze cu intrarea av din modul ? stii cumva daca se poate reda sunet stereo ? multumesc !
Link to comment
Share on other sites

pe mine ma interesa ceva usor de realizat, ceva plug&play... ce spui tu acolo e deja cam complicat si artizanal :)

 

 

Asta a fost singura varianta la mine. AM casetofon, masina e din 2000 si interesant, desi are intrare aux in spate nu este activa. Metoda care am practicat-o eu a dat rezultate foarte bune, zgomot de fond foarte redus. In fine, cine stie face, cine nu se documenteaza :lol:

 

 

Salut

Poti sa descri mai amanuntit operatiunea?

Eu am incercat sa scot intrarile TAPE in BM si in locul lor am conectat o intrare de la laptop. Merge destul de bine insa doar daca plusul il leg in mufa iar minusul direct pe carcasa BM. o fi in regula sa mearga asa, sau cine stie ce mai bubui pe acolo? Daca leg plus si minus in mufa BM se aude incet. Daca leg plus in mufa BM si minus direct pe carcasa BM se aude forte bine.

Poti sa ma ajuti in vreun fel?

Multumesc

 

 

Salut Gymmy ! daca ai modul TV poate stii sa ma ajuti si pe mine. Am navi mk4 (monitor 16:9) cu magazie cd si modul tv si ma intereseaza cum pot reda video pe ecranul navigatiei (in lista posturilor tv este si AV IN). este nevoie de intefata speciala sau se poate chiar confectiona una !? poti face ceva poze cu intrarea av din modul ? stii cumva daca se poate reda sunet stereo ? multumesc !

 

Salutare

Deocamdata nu m-a interesat aspectul asta pe partea video. Si eu am la fel ca tine sistemul si am vazut ca are AV in grila de programe dar nu stiu ce sa zic cu intrarea video. Din cate am mai vazut pe la altii pe forum ar trebui o interfata sau ceva de genul asta. Dupa mine unu daca iei un DVD si il conectezi la intrarea AV ar trebui sa mearga. de sunet nu stiu ce sa zic. Uitate pe topicul asta de la inceput si vezi ca a scris cineva despre problema asta. O sa fac niste poze cu modulul TV si le atasez mai tarziu. Anunta-ma si pe mine daca afli ceva ca ma intereseaza si pe mine.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Salut Gymmy ! daca ai modul TV poate stii sa ma ajuti si pe mine. Am navi mk4 (monitor 16:9) cu magazie cd si modul tv si ma intereseaza cum pot reda video pe ecranul navigatiei (in lista posturilor tv este si AV IN). este nevoie de intefata speciala sau se poate chiar confectiona una !? poti face ceva poze cu intrarea av din modul ? stii cumva daca se poate reda sunet stereo ? multumesc !

 

 

sal!

aici o sa gasesti unele informatii care te intereseaza:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=18154&hl=

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...&hl=magazie

Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Pana la urma am reusit sa fac un fel de AUX IN mai neconventional. Am anulat iesirile de la TAPE si m-am legat la ele cu o mufa la care pot sa conectez orice (laptop, MP3, telefon, MP3 auto etc.). Mufa am traso in torpedou pentru ca m-am gandit ca acolo o sa pun ceva. Problema e ca daca legi un telefon spre exemplu, nu se aude destul de tare. De aceea cred ca mai indicat ar fi un DVD portabil sau un MP3 auto. Operatiunea e relativ simpla si cred ca se poate realiza de catre oricine are cateva cunostinte de legat niste fire intre ele. Eu unul sunt multumit de cum se aude.

Daca sunt doritori va stau la dispozitie cu orice informatie.

Link to comment
Share on other sites

@Gymmy : poti sa pui niste poze cu ce mufa sau fire ai pus acolo?

 

Ma intereseaza ce ai facut acolo, pt. ca la mine la masina nu am nici macar firele trase in portbagaj ca sa pot cupla un cd-changer (desi toata lumea zicea ca daca am navi mic ar trebui sa am si firele trase in portbagaj pt cd chander).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.