Jump to content

seria 1 - benzina sau motorina?


hurs

Recommended Posts

Te poti uita la specificatiile oficiale : http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/1ser...ngine_data.html

 

118i vs 118d ( 118i e cu o fractiune de secunda mai bun )

120i vs 120d ( 120d e cu doua fractiuni de secunda mai bun )

 

- Diesel-ul e mai economic cu cativa litri

 

- Cu masina incarcata diesel-ul este mai vioi

 

- Benzinarul are sunet mai placut, motorul e mai 'finut'

Link to comment
Share on other sites

Te poti uita la specificatiile oficiale : http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/1ser...ngine_data.html

 

118i vs 118d ( 118i e cu o fractiune de secunda mai bun )

120i vs 120d ( 120d e cu doua fractiuni de secunda mai bun )

 

- Diesel-ul e mai economic cu cativa litri

 

- Cu masina incarcata diesel-ul este mai vioi

 

- Benzinarul are sunet mai placut, motorul e mai 'finut'

 

si dieselul are cuplu mai bun decat benzinarul.

Link to comment
Share on other sites

MULTUMESC tuturor pentru raspuns !

 

n-am mai fost pe forum din motive de service - adica am stat in service mai tot timpul (acuma s-a rezolvat)

 

m-am cam hotarit . adica ramine benina (din pacate 116i din cauza de criza )

 

am citit toate posturile si am decis ca vreau benzina.

in principiu o sa fie o persoana in maisna (moi) POATE maxim 2 ( ? <_< ) si probabil fff rar masina plina si doar prin oras .

poate e obisnuinta la condus pe banzina, poate nu stiu eu sa conduc un diesel, poate am avut doar ginion sau poate a fost altceva... cer este ca acuma nu-mi doresc diesel .

nu vreau sa ofensez pe nimeni, e doar experienta din ultima luna cu dieselul meu ...

 

mai am o intrebare :) poate sa-mi spuna cineva o diferenta la condus masina cu tractiune spate?

sinteti multumiti iarna? toti ati schimbat cauciucurile ?

am condus tractiune spate doar vara ... deci cum se va comporta iarna n-am nici cea mai vaga idee...

 

zilele astea semnez contract pe 116i

vine in 2 saptamini (deci nu e la comanda) si o sa fie neagra (aveam de ales intre negru si alb )

 

o zi buna tuturor si fara incidente!

Link to comment
Share on other sites

La ce sisteme de siguranta are, tot ce iti lipseste este o pereche de cauciucuri conform recomandarii BMW, eventual extra lanturi pentru situatii extreme cu zapada adanca sau gheata.

 

nu-i chiar asa..Eu am trecut de la tractiune fata la bmw toamna si cu toate cauciucurile de iarna + sistemele de siguranta, tot s-a dus de fund (cam la 90 de grade).. pentru ca nu stiam sa o controlez si sa nu accelerez in curbe..

Link to comment
Share on other sites

eu am 118d cumparat de nou in iunie 2007 ( 143cp ) .... probleme cu ea : schimbat o fulie la motor in garantie si in rest ... am 60.000 km cu ea in 2 ani si o luna .... am facut doar reviziile si schimbat placutele fata/spate si lichidul de frana .... masina merge ca in prima zi si nu exagerez ... merita dieselul, dar depinde si ce'ti doresti ... eu am de ceva ani numai diesel, dar pe cuvant ca as incerca ceva benzina ...
Link to comment
Share on other sites

La ce sisteme de siguranta are, tot ce iti lipseste este o pereche de cauciucuri conform recomandarii BMW, eventual extra lanturi pentru situatii extreme cu zapada adanca sau gheata.

 

nu-i chiar asa..Eu am trecut de la tractiune fata la bmw toamna si cu toate cauciucurile de iarna + sistemele de siguranta, tot s-a dus de fund (cam la 90 de grade).. pentru ca nu stiam sa o controlez si sa nu accelerez in curbe..

 

 

da, bun comentariul, multumesc frumos...

o sa tin cont avind in vedere ca obisnuiesc sa accelerez in curbe <_<

 

o sa incerc s-o iau usor pina ma obisnuiesc cu tractiune spate pe carosabil ud sau mai rau....

 

 

Foarte bine ia benzinar ! ca dieselul suna ca un tractoras, pe cand benzinarul super silentios mai este.

 

 

benzina a ramas ! nici n-o aud :)))

 

miine semnez actele :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

eu am 118d cumparat de nou in iunie 2007 ( 143cp ) .... probleme cu ea : schimbat o fulie la motor in garantie si in rest ... am 60.000 km cu ea in 2 ani si o luna .... am facut doar reviziile si schimbat placutele fata/spate si lichidul de frana .... masina merge ca in prima zi si nu exagerez ... merita dieselul, dar depinde si ce'ti doresti ... eu am de ceva ani numai diesel, dar pe cuvant ca as incerca ceva benzina ...

 

 

 

pai si eu de vreo 6 ani merg pe diesel si am ales atunci asa pentru ca stiam ca fac multi km / an in primii 2 au fost 95 000 km... dupa i-am mai rarit....

 

iar acuma nu cred sa depasesc 20 000 km/an

 

fulie la motor? de ce? nu ma prea pricep...

 

merci pt info

 

consuma mai putin 116i-ul ?

 

 

corect cum a zis aeerdna costa mai putin si consuma mai putin fata de alta TOT pe benzina dar mai puternica <_<

Link to comment
Share on other sites

Asteptam un topic cu prezentarea masinii !! :) :unsure:

 

:blink: merci !

 

si tu sa scapi de cirje cit mai repede !

 

 

116i standard +

+servotronic

+anvelope runflat ( :bashwall: ) - asta-i in standard...:blink:

+alarma (evident :wub:)

+pachet avantaj (faruri ceata + klima)

GATA

<_<

asta pentru ca n-am vrut sa astept 2-3 luni.... dar nu ma mai tineau nerviiiiiiiiiiiiiiii

 

asta mica veche are scaune incalzite.... si alte chestii :wub:)) dar gata si-a facut datoria...

o sa pun si poza... stiu ca nu e nimic special... da' trebuie s-o laud si eu :wub:)

Link to comment
Share on other sites

Asteptam un topic cu prezentarea masinii !! :) :unsure:

 

:blink: merci !

 

si tu sa scapi de cirje cit mai repede !

 

 

116i standard +

+servotronic

+anvelope runflat ( :bashwall: ) - asta-i in standard...:blink:

+alarma (evident :wub:)

+pachet avantaj (faruri ceata + klima)

GATA

<_<

asta pentru ca n-am vrut sa astept 2-3 luni.... dar nu ma mai tineau nerviiiiiiiiiiiiiiii

 

asta mica veche are scaune incalzite.... si alte chestii :wub:)) dar gata si-a facut datoria...

o sa pun si poza... stiu ca nu e nimic special... da' trebuie s-o laud si eu :wub:)

 

 

sa o stapanesti sanatoasa! si fara evenimente!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
n-a ajuns inca ? o asteptam cu interes.. sunt tare curioasa.. <_<

 

A AJUNS!!

si am plimbat-o si urban si extra...

in prima zi nu mi-am prea dat seama de multe ca nu eram obisnuita cu computerul de bord si d-astea...si aveam de alergat mult

 

insa prima senzatie la drum in afara si cu viteza mai mare mi s-a parut ca zboara :))) (asa ca i-am verificat presiunea la roti si am ajustat un pic)

 

chestii pe care le simt diferit :

muuult mai usor manevrabila (deh tehnologie mai noua... si alta clasa), si masina noua fara km la bord)

mi se pare ca simt cam bine drumul cind nu e bine asfaltat (nu ma refer la gropi ci denivelari - o fi de la runflat )

consum extraurban 7.1 da' nu am mers tare ca e in rodaj :blink: 100km/h si 120km/h... si un pic peste :bashwall: fata de 6 la 140km/h diesel ce aveam inainte (asa combinat s-a pozitionat pe la 8.4 % da' inca nu se pune... s-o plimb o saptamina prin bucuresti si atunci o sa ajung la o concluzie...

ma cam exaspereaza sistemul de oprire automata .... asa ca i-am dat off... poate mai citesc un pic cartea si ma obisnuiesc si in bucuresti o sa-mi foloseasca cind incepe iar nebunia de semafoare

 

ah.. si inca ceva... mi se pare ca SIMT ca are tractiune spate... sper sa fac multi km pina vin ploile si ghetzurile...imi place cum se simte in curbe ... cind schimb benzile :unsure:

a... un lucru ciudat... pina acuma eram AS la parcarea cu spatele ... acuma prefer cu fata - iara tractiunea !?

poate plecarea de pe loc nu e punctul forte (dra toti m-au anuntat la capitolul asta - :wub: ) si nici eu nu vreau s-o chinui...(dar nici s-o tin subturata)

si intr-adevar schimbatorul este un pic rigid dar m-am obisnuit cu el.... e ok

 

cred ca weekendul asta o sa ma bucur cu adevarat de ea :blink: si o sa am mai mult timp de plimbari...

pun si poze in weekend

 

voi sinteti bine?

multumesc mult pentru recomandari !

foarte mindra cu masinutza si numere rosii

Link to comment
Share on other sites

Sa te bucuri de ea!

Asteptam si poze!

 

Multumesc frumos!

Poze in weekend... la mare !

 

 

felicitari !!! ma bucur ca esti multumita de ea, iti doresc sa nu ai parte de nici un incident !

sa vii la intalniri cu ea, sa ne bucure privirile.

 

si.. astept cu interes si pozele promise ! <_<

 

numai bine !

 

Multumesc mult:)

abia acum incep sa simt ca fac parte din club BMW ...

si vin sigur la intilniri

azi am priceput si eu cum e cu cuplu ala de care tot ziceati voi :) iar eu nu prea pricepeam cum e in practica.... sint multumita, fericita...

poate ca o sa pling un pic dupa un demaraj mai bun uneori (sau dupa un consum de 4%)... dar o sa ma obisnuiesc... sau o s-o obisnuiesc :bashwall:

 

si poze zilele urmatoare s-o spal nitel ca e plina de sampanie (glumesc)

weekend fain!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.