Jump to content

Diferente piele


IronM

Recommended Posts

As vrea sa-mi iau o cotiera din piele si pe negru am vazut pe realoem doua tipuri de piele:

Montana si Walknappa. Cu toate ca pe realoem preturile sunt identice, la comerciantii din romania am gasit preturi diferite si in functie de culoare si in functie de piele.

Diferenta intre piele neagra Montana si piele neagra Walknappa este in jur de 400 lei.

1 - Mi se pare foarte mult si eram curios care-s diferentele intre piei...?!?

2 - De ce in romania pretul difera de la piele la piele si de la culoare la culoare cand pe realoem sunt aceleasi preturi?!?

Link to comment
Share on other sites

Intre timp am mai gasit eu informatii poate e si alta lume curioasa:

1. Walknappa a.k.a Nappa sau Alcantara mai zic unii (d-aia nu gaseam nimic cu walknappa pe net) este cea mai buna piele de pe E46. Este mai moale si mai calitativa decat Montana de aici si pretul.

2. Tot nu m-am dumerit legat de preturile din ro...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu prea exista calitate de lunga durata la E46 si din ce am vazut si la E92 la fel ...scaunele din piele la BMW au bucati mari fara cusaturi si se cuteaza sau fac burta (se umfla) cel mai bine va uitati pe forumurile amercanlor , majoritatea sunt grasi ...si se vede cel mai bine cum vor ajunge scaunele.Din curiozitate tot la amercani m-am uitat la scaunele altor marci de masini cum ar fii vw, audi .... aici este alta mancare de peste ...aceasi generatie de masini, aceiasi ani de fabricatie si scaunele sunt intacte ..... nici la mercedes nu sunt urme de cute ...

Prin urmare de vina nu e calitatea pielii ci forma scaunelor si a cusaturilor lipsa de pe ele ....arata frumos cat sunt noi ....

 

P.S.Cu riscul de a fii acuzat de taranie, mi-am pus niste huse textile negre pe scaune, de aprox 1 an de cand am masina s-au pastrat scaunele exact asa cum erau atunci cand am achizitionat masina

post-3851-1250236788_thumb.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Nu prea exista calitate de lunga durata la E46 si din ce am vazut si la E92 la fel ...scaunele din piele la BMW au bucati mari fara cusaturi si se cuteaza sau fac burta (se umfla) cel mai bine va uitati pe forumurile amercanlor , majoritatea sunt grasi ...si se vede cel mai bine cum vor ajunge scaunele.Din curiozitate tot la amercani m-am uitat la scaunele altor marci de masini cum ar fii vw, audi .... aici este alta mancare de peste ...aceasi generatie de masini, aceiasi ani de fabricatie si scaunele sunt intacte ..... nici la mercedes nu sunt urme de cute ...

Prin urmare de vina nu e calitatea pielii ci forma scaunelor si a cusaturilor lipsa de pe ele ....arata frumos cat sunt noi ....

 

P.S.Cu riscul de a fii acuzat de taranie, mi-am pus niste huse textile negre pe scaune, de aprox 1 an de cand am masina s-au pastrat scaunele exact asa cum erau atunci cand am achizitionat masina

 

:)) esti tare. cu niste blana nu incerci? :lol:

 

ce vrei sa faci cu scaunele alea dupa? e normal sa se uzeze. eu am un de 4 ani masina si nu se vede nici o cuta.

 

daca nu iti place cum arata poti incerca urmatoarea chestie

http://www.pieleauto.ro/tapiterie-piele-bmw-m3-e36.php

Link to comment
Share on other sites

Este normal sa se uzeze dar eu port pantaloni cu fermoare, capse si nu vreau sa-mi bat joc de scaune si de banii mei

schimba pantalonii:)

 

glumesc, fiecare cu preferintele lui, dar un lucru este sigur, nu mi-as pune huse pe scaune de piele (cred ca nici pe cele din textil).

Daca se uzeaza/rup/decoloreaza/strica tapiteria, te costa 100-200 eur retapitarea sezutului/aripioarelor scaunelor. Adica merita sa te bucuri de tapiteria ta pe banii astia. Plus ca exista si varianta vopsirii cu aerograful, care este si mai ieftina, era un baiat pe forum pe aici care facea.

Strica tot farmecul tapiteriei din piele niste huse.

Cum ar fi sa imi pun eu, cu piele maro, niste huse pe scaune? S-ar vedea grotesc.

Edited by DanMTK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.