Jump to content

ridicare masina


cefi

Recommended Posts

Cum nu stiu in ce rubrica sa postez,si negasind alte topicuri asemanatoare,va intreb aici:E adevarat ca,in cazul unei parcari neregulamentare daca vin baietii sa-mi ridice masina,si eu ajung la masina inainte de a fi ridicata pe platforma,nu mai au voie sa o ridice,ci sa imi aplice o amenda contraventionala?Vazusem pe unu ce vorbisera cu cei de la ridicari,si,desi masina era aproape pusa pe platforma,au lasat-o jos,iar altuia,in alta zi,desi era acolo si incerca in zadar sa rezolve ceva,i-au luat-o.

Cam mare tigania pe la noi prin tara!

Link to comment
Share on other sites

sunt cazuri si cazuri...

poti sa gasesti niste baieti buni si cu vorba buna reusesti si cazuri in care daca esti mai tare in cohones

ii faci sa ti-o dea inapoi.

am intalnit caz cand tocmai ii punea sigiliu si a venit proprietarul si la rupt,ia luat la sentiment frumos si au rezolvato si fara amenda

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca , odata masina ridicata, in afara de amenda (care se plateste si daca masina inca nu e ridicata conform filmarii facute din masina politiei) mai trebuie platita si o taxa pt ridicare -150ron parca, asta cred ca e spaga baietilor care o ridica in combinatie cu gaborul. asa am auzit, m-a ferit Dumnezeu deocamdata de asa ceva dar am vazut si ca au lasat masini si ca au plecat cu ele dupa ce s-a tratat cu propietarul.
Link to comment
Share on other sites

nu se ridica masinile pentru ca au depasit timpul de stationare. cei de la ridicari auto iti lasa masina daca cel de la rutiera nu a facut procesul verbal de ridicare

 

eu stiu ca , odata masina ridicata, in afara de amenda (care se plateste si daca masina inca nu e ridicata conform filmarii facute din masina politiei) mai trebuie platita si o taxa pt ridicare -150ron parca, asta cred ca e spaga baietilor care o ridica in combinatie cu gaborul. asa am auzit, m-a ferit Dumnezeu deocamdata de asa ceva dar am vazut si ca au lasat masini si ca au plecat cu ele dupa ce s-a tratat cu propietarul.

taxa difera de la sector la sector, asta in Bucuresti vorbind. banii aceia se duc 80% in contul firmei de tractari auto si 20% in contul primariei. toate astea se fac in baza unei hotarari a consiliului local ( panoul acela cu : se ridica masini in baza HCL.. )

Link to comment
Share on other sites

de indata ce,la noi,unul care fura 100000 euro ia 2 ani cu suspendare ,si altul care fura o paine si un salam,ia la fel,nu ma mira ce se intampla nici pe latura rutiera.

 

asa. dar ala care nu fura nu ia nimic, nu?

nu la asta ar trebui sa ne gandim?

romanul se gandeste tot timpul cum sa fure si sa nu-l prinda. mai bine s-ar gandi sa nu mai fure.

Link to comment
Share on other sites

de indata ce,la noi,unul care fura 100000 euro ia 2 ani cu suspendare ,si altul care fura o paine si un salam,ia la fel,nu ma mira ce se intampla nici pe latura rutiera.

 

cu referire la topic,am inteles ca,pe langa amenda propriu-zisa,si pe langa banii ce trebuie sa-i platesti ca iti ridica masina ,mai trebuie sa platesti si timpul cat sta depozitata la ei in parc.rau am ajuns...

mai urat e faptul ca daca in termen de 30 de zile nu o ridici intra in proprietatea statului. asta mi se pare cea mai mare hotie legala. daca ti-au ridicat masina iar tu esti plecat in kongo, cand te intorci risti ca altcineva sa fie proprietarul fostei tale iubiri

Link to comment
Share on other sites

de indata ce,la noi,unul care fura 100000 euro ia 2 ani cu suspendare ,si altul care fura o paine si un salam,ia la fel,nu ma mira ce se intampla nici pe latura rutiera.

 

asa. dar ala care nu fura nu ia nimic, nu?

nu la asta ar trebui sa ne gandim?

romanul se gandeste tot timpul cum sa fure si sa nu-l prinda. mai bine s-ar gandi sa nu mai fure.

eu incercam sa evidentiez altceva,nu faptul ca sunt multi hoti printre romani :)

 

mie hotie mi se pare si cand lasi masina parcata aiurea, sau cand "uiti" sa platesti parcarea amenajata.

Link to comment
Share on other sites

pai si daca a facut pv-ul?

la Brasov sigur se ridica si pentru depasire. acum nu te gandi ca daca stai 3 minute in plus o ridica, dar daca lasi masina cateva ore si nu ai din ala in geam...

 

pai sa-ti blocheze naibii rotile,sa te oblige sa platesti numai amenda,nu si celelalte cheltuieli aferente ridicarii masinii.

scoti roata blocata si o inlocuiesti cu roata de rezerva

Link to comment
Share on other sites

pai si daca a facut pv-ul?

la Brasov sigur se ridica si pentru depasire. acum nu te gandi ca daca stai 3 minute in plus o ridica, dar daca lasi masina cateva ore si nu ai din ala in geam...

 

pai sa-ti blocheze naibii rotile,sa te oblige sa platesti numai amenda,nu si celelalte cheltuieli aferente ridicarii masinii.

 

pai nu mai bine parchezi masina regulamentar?

Link to comment
Share on other sites

Tot ce se discuta aici depinde de hotararile consiliului local. Degeaba zice in lege o chestie daca CL spune invers. De exemplu la mine se blocheaza masina care nu are tichet de parcare platit, iar restul se ridica instant, nici macar nu-i fac pe loc PV. Vine masina, un comunitar vine si el sa nu cumva sa ii ia de gat careva pe aia cu ridicatul, salta masina si au plecat imediat. Mai ceva ca hingherii. Am citit recent regulamentul adoptat de consiliul local si e jale, daca li se pare astora ca incurci circulatia te salta, chiar daca nu ai interzis acolo sau ceva. Asa ca mai bine ati cauta regulamentul sa vedeti exact ce spune.

Si ca un bonus, priviti si va minunati, romania secolului 21: http://www.botosaninews.ro/articol.php?a=28375

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.