Jump to content

Jante BMW E60 17"


ABK

Recommended Posts

Salutare,

 

Incet, incet se apropie iarna si ma gandesc sa imi achizitionez un nou set de jante pe care sa le "incalt" cu pneurile de iarna. Asta ca sa nu mai frec jentile actuale sa dau jos cauciucurile de vara, sa le pun pe cele de iarna. M-am uitat pe net la jante "replica" de BMW dar vreau sa vad si care este oferta de jante originale. NU ma intereseaza alte branduri.

Precizez ca am un BMW E60 cu jante pe 17", dimensiune cauciucuri 225/50 R17. De asemenea am senzori de presiune in pneuri. Din cate stiu eu acesti senzori sunt montati in janta. Daca schimb janta cu totul imi va genera eroare in iDrive din cauza lipsei acestui senzor?

 

Astept oferte.

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Incet, incet se apropie iarna si ma gandesc sa imi achizitionez un nou set de jante pe care sa le "incalt" cu pneurile de iarna. Asta ca sa nu mai frec jentile actuale sa dau jos cauciucurile de vara, sa le pun pe cele de iarna. M-am uitat pe net la jante "replica" de BMW dar vreau sa vad si care este oferta de jante originale. NU ma intereseaza alte branduri.

Precizez ca am un BMW E60 cu jante pe 17", dimensiune cauciucuri 225/50 R17. De asemenea am senzori de presiune in pneuri. Din cate stiu eu acesti senzori sunt montati in janta. Daca schimb janta cu totul imi va genera eroare in iDrive din cauza lipsei acestui senzor?

 

Astept oferte.

Mersi

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=63088

sunt de vara...

Link to comment
Share on other sites

Mersi dar nu sunt interesat de replici M6 sau M5. As vrea modelele originale pentru E60 sau replici dar pe acelasi model. Se pare ca nu am asa multe optiuni la dimensiunea asta si cu dimensiunile mele de pneuri. Pe acest site http://felgenkatalog.auto-treff.com/ daca selectati E60 si apoi 225/50R17 vedeti cam ce se potriveste. Eu acum am Styling 138 Sternspeiche si sincer nu ma deranjeaza sa mai iau un set exact la fel :)
Link to comment
Share on other sites

ET (Einpresstiefe, wheel offset) e distanta dintre jumatatea jantei si partea interioara a jantei care vine pe butuc.

 

post-1853-1253142236_thumb.jpg

 

Daca ETul e diferit decat cel care trebuie, janta sta mai inauntru (se pot folosi flanse pentru a o scoate unde trebuie in afara, dar din ce am citit nu e recomandabil) sau mai in afara.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.