Jump to content

Ajutor! Vreau sa inmatriculez masina cu numere de UNGARIA!


tonyto333

Recommended Posts

am patit si eu ceva similar cu o masina luata din germania, la care nu aveam factura cum am cumparat-o din parc si nici brieful mic, insa cand au vazut cei de la prefectura (serviciul inmatriculari) ca e vorba de o masina fabricata inainte de 2000, au inchis ochii si mi-au dat numere negre. parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa mergi la aia si sa-i intrebi, sa le explici care e situatia si cu siguranta te vor intelege, eventual te vor pune sa dai o declaratie notariala ca asa ai cumparat-o cu actele astea, ceva de genu ...
Link to comment
Share on other sites

am patit si eu ceva similar cu o masina luata din germania, la care nu aveam factura cum am cumparat-o din parc si nici brieful mic, insa cand au vazut cei de la prefectura (serviciul inmatriculari) ca e vorba de o masina fabricata inainte de 2000, au inchis ochii si mi-au dat numere negre. parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa mergi la aia si sa-i intrebi, sa le explici care e situatia si cu siguranta te vor intelege, eventual te vor pune sa dai o declaratie notariala ca asa ai cumparat-o cu actele astea, ceva de genu ...

 

 

Am inteles, merci de info.

Poate este totusi cineva care s-a confruntat cu astfel de chestie si poate ne zice concret cum e.

Edited by Alinf
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
pai nu ai inteles eu am cumparat masina de la un samsar din romania ala a luato de la un parc din ungaria, si nu mi-a dat la ea decat factura din ungaria si forgalmi ala care am inteles ca e s italon si carte, si cineva mi- a spus ca imi mai lipseste un talon mic ca un card,pe care nu il am iar altcineva chiar aici pe forum spunea ca daca ai stampila pe spate la forgalmi nu e problema ca e radiata provizoriu de aceea nu da talonul ala,nu stiu ce sa mai inteleg pot sa o imatriculez aici in tara sau nu>?!
Link to comment
Share on other sites

daca nu pui semne de punctuatie esti foarte dificil de inteles, colegu'...

 

recitind (de cateva ori ca sa te inteleg) deduc ca ai cartea masinii... in cazul asta, e ok, o poti inmatricula si fara ITP...

 

problema apare la actele de vanzare, daca samsarul care ti-a vandut-o tie are contract cu parcul din Ungaria, atunci tu trebuie sa ii ceri lui certificat fiscal + fisa de inmatriculare vizata la adm.lui fiscala + contract intre tine si el

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.