Jump to content

Recommended Posts

mi-am cumparat o un bmw 320d din 2001 dar am cateva probleme. 1. Masina nu prea trage, in treaptaa 4 si 5 ajunge foarte greu la consum de 20. Alta problema ar fi ca clima nu prea incalzeste chiar asa bine. iar senzori de parcare nu fac zgomot cand ma apropiu f tare de un lucru, piuie doar cand bag in masalier in rest nu fac nici o galagie nimik.

cine ma poate ajuta cu niste sfaturi ?

 

 

ps: e prima mea masina.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

da, trebuie sa mergi la un service.

 

senzorii de parcare se activeaza numai cand bagi in R, eventual daca ai buton PDC, ii poti activa si in mers, dar presupun ca nu ai.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Tinand cont ca este 320d este normal sa se incalzeasca mai greu motorul, deci caldura cam dupa 15 min de mers, sau poate ai uitat sa invarti de rotita din grila centrala de aer, sa o dai pe 3 puncte rosii, probabil ai uitat-o pe albastru.

 

Daca iti puie cand o bagi in R inseamna ca ai unul sau mai multi senzori stricati.

 

De tras...sunt mai multe variante, pune-o pe un tester pt inceput sau fa-i o revizie cap coada, filtre, ulei etc.

 

Bafta

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

mi-am cumparat o un bmw 320d din 2001 dar am cateva probleme. 1. Masina nu prea trage, in treaptaa 4 si 5 ajunge foarte greu la consum de 20. Alta problema ar fi ca clima nu prea incalzeste chiar asa bine. iar senzori de parcare nu fac zgomot cand ma apropiu f tare de un lucru, piuie doar cand bag in masalier in rest nu fac nici o galagie nimik.

cine ma poate ajuta cu niste sfaturi ?

 

 

ps: e prima mea masina.

sal, si eu am aceasi masina ca tine si intradevar iti trebuie putin timp pana sa se incalzeasca in masina.

Referitor la celelalte probleme, exact la fel mi s-a intamplat si mie: de la o vreme nu mai tragea bine. Am facut o diagnoza si debitmetru nu functiona la parametrii normali. Am verificat futunele sa nu am vreo fisura ceva unde sa scape aer si in cele din urma am luat de la un coleg, cu aceasi masina ca mine, debitmetrul lui si l-am pus la mine si asa mi-am dat seama ca debitmetru era problema. acum depinde, pot aparea probleme si din alte parti de aceea ar fi indicat sa faci o diagnoza intai.

 

In ceea ce priveste senzorul, poti sa verifici care este defect punand contactul resp scimbatorul in marsalier si mergi in spatele masini si verifica fiecare senzor in parte( trebuie sa baraie cand apropii degetul de el). Datorita faptului sa sunt in serie, daca unul e defect nu mai functioneaza tot sisitemul.

 

Spor si bafta!!

Edited by robytm
Link to comment
Share on other sites

azi am verificat antigelu si mi-a aratat -35 de grade deci ma gandesc ca e bine.

o problema care ma framanta foarte tare este faptul ca in treapa 4 trece f greu de 14 la suta consum. oare din cauza filtrelor, poate sa nu duca consumu mai mult? daca o pun pe un tester aflu sigur care e problema?

 

 

roby tm mersi de sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.