Jump to content

Am lovit masina....


ceaun

Recommended Posts

Da babane o sa te sun,multam ca mi l-ai tinut......Stiti unde consider eu ca e gresala asigurarilor?In faza incipienta a reparatiei!Deci eu vreau doar piese originale la reparatie,dar service-ul nu are voie sa-mi puna piese second hand asa ca sunt obligati de firma de asigurari sa ia piesele originale si obligatoriu noi DOAR de la un anumit depozit de piese!Prima gresala,pentru ca nu mai exista concurenta in pretul pieselor si automat aia o sa le duca cat mai sus ca plateste asigurarea.Si lasa frate service-ul sa puna piese de unde vrea el,doar sa iasa masina perfect.Iar a doua gresala a firmei de asigurare e ca obliga respectivul depozit de piese sa nu dea piesele cu un pret mai mare decat pretul perceput de importatorul marcii respective in romania,in cazul meu si al nostru Auto Bavaria.Si stim toti cam ce preturi au Auto Bavaria!!!!Asa ca depozitul respectiv vinde piesele poate cu un leu mai jos ca Auto Bavaria si ei sunt perfect justificati si super castigati!Ganditi-va ca al nostru coleg DanGroza ar fii distribuitorul care ia piesele direct din germania la un pret foarte mic,dar in loc sa faca asa cum face DanGroza,adica sa puna un adaos de bun simt ei pun un adaos poate de 3-400%....Pai cum e posibil sa dai un airbag cu 550 de euro cand nou e undeva pe la 300(asta vorbind in romania,poate in germania e si mai ieftin),iar sh l-am luat cu 50...Mie unul imi convenea sa mi-o faca service-ul chiar si cu piese sh dar doar sa iasa perfect,cum era inainte,dar daca firma de asigurari prefera sa lucreze asa....nu ma deranjeaza 1300 de euro in plus!

Daca as fii avut eu firma de asigurari as fi facut ceva de genul:

Ai facut accident si esti nevinovat?Du masina in service apoi,dupa ce devizul e gata te invitam la noi la sediu pentru o scurta discutie!Deci sa zicem ca reparatia costa 10.00 de euro cu piese originale si noi sau 5000 de euro cu piese sh dar foarte bune....Iar masina,avand in vedere "x" nr de ani,valoreaza 5000.Si dupa o scurta targuiala ti-as face masina cu piese sh,treaba mea de unde luate,si ti-as mai da si un bonus 1000 de euro ......Piesele de fapt ar costa sh 2000 de euro + 1000 care ti-o dau eu tie si as iesi cu super castig.In cazul asta as avea eu ca firma sau in colaborare cu un service un parc auto cu masini gata sa fie dezmembrate,ca sa nu mai vorbesc de restul masinii care mi-ar ramane pentru o alta reparatie!Sau varianta cu piese originale si noi,dar trebuie sa astepti pana se termina procesul intre mine ca firma de asigurari si vinovat pentru plata diferentei de bani.....Si in situatia asta decat sa stepte pana se termina procesul multi ar opta pentru piese sh la masinile mai vechi mai ales ca le-ar fii reparate si bine si repede si cu piese de calitate!Dar asa e romania si vorba aia celebra "trebuie sa manance si gura mea o paine!".......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ca deobicei cearta acapareaza topicul....Bine ca povestea are happy end (daca vireaza astia rapid banii)! Oricum asiguratorii sunt nepasatori. Apuca-te de masina ca vine vara si nu ai cu ce sa mergi la mare! :) Bafta! Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Citeam noutatile de pe aici legate de accidente si vroiam sa va spun cum s-a incheiat povestea...Deci,am primit dauna totala de la astra 2390 euro + "epava" si dupa o scurta discutie cu cel care m-a lovit,in care i-am explicat ca am legea de partea mea si ca il dau in judecata, inca 2600 lei....Total undeva la 120 mil lei(vechi)...Bun,deci ce am cumparat eu de la dezmembrari:

-armatura bara fata,

-tragger,

-capota,

-aripa dreapta,

-aparatoare noroi dreapta,

-airbag volan,

-bidon apa parbriz si cam atat sh.

Noi am luat o bara de M cu tot cu proiectoare si un set de faruri Depo(cu lupa si angel)cu tot cu semnale....Astea au fost strict necesare pentru reparatie!

Apoi ca optional tot din banii aia am mai luat 4 jante,4 cauciucuri,instalatie de clima completa ca eu am AC manual(si cand zic completa inseamna aeroterma,modulul de clima,senzori,cablaj) si cam atat.Poate mai imi capa ceva acum.....

Total undeva pe la maxim 60 mil. lei cu tot cu vopsitul elementelor la vopsitorie,dar fara mana de lucru ca am reparat-o eu acasa....Mai trebuie doar sa rezolv airbagul ca a sarit cel din volan si am luat altul,dar nu m-am ocupat de eroare sau de senzor sa vad care e treaba....

Si ca sa vedeti cam ce a iesit pun 2-3 poze....

 

si ce mai erau poze ca nu au incaput toate.......

Link to comment
Share on other sites

Chiar a iesit bine .

 

Ce nu inteleg eu , faza cu santajatul vinovatului :twoup:

 

cred ca-l poti da in judecata pt recuperarea diferentei dintre cat a dat asigurarea si cat face reparatia . Ca ulterior ala se va judeca cu asigurarea unde a platit e altceva .

Link to comment
Share on other sites

Explica-mi si mie ce motiv ai fi avut sa-l dai in judecata pe vinovat? Pentru ce i-ai cerut cei 2600 ron? Asta avand in vedere ca avea RCA si ca asiguratorul ti-a platit chiar mai multi bani decat face reparatia? Ce invocai in instanta? Totul a decurs normal dupa parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

Deci ca sa o luam pe rand:

-Emiliannec : aripa am gasit-o la o culoare care este in proportie de 95% identica,doar in anumite unghiuri si soare se vede diferenta si am preferat sa o las asa ca e vopseaua originala.Eu am titan sielber culoarea si aia e titan grau parca,oricum e aproape la fel...La restul elementelor nu se vede nici o diferenta,a iesit perfect nuanta.....Poate doar unghiul din care am pozat si lumina soarelui sa faca diferenta....

-Taz si Billy M : referitor la santaj ati inteles gresit total.....Dupa ce aia de la service mi-au dat devizul si am vazut cam ce trebuie luat am facut o lista cu piesele si sunand peste tot unde am gasit ,inclusiv cam la toti care vand la noi pe forum din dezmembrari am stabilit ca valoarea totala a pieselor e undeva la 100-110 mil lei(vechi),iar asiguratorul mi-a spus clar ca ei mai mult de 2390 nu imi dau si ca sunt acoperiti de lege si ca pentru diferenta sa il dau pe cel care m-a lovit in judecata,asa ca l-am sunat si i-am explicat treaba,i-am dat o copie a listei care o facusem cu piesele si am stabilit amandoi ca 120 mil mi-ar ajunge pentru reparatie.Nu mi se parea normal ca atata timp cat eu sunt nevinovat si intra un bou in mine sa scot tot eu bani din buzunar sa-mi repar masina....Oricum,lista de piese si reparatia in regie propie era cam o treime din cat era devizul,iar daca eu il dadeam in judecata el trebuia sa-mi plateasca diferenta intre banii dati de asigurator si cat era devizul....Faza tare e ca in devizul ala mai mult de jumate din piesele scrise erau bune de fapt,dar eu nu am mai stat sa verific fiecare lucru in parte,mai ales ca au fost si ninsorile alea si masina a stat cam 1 luna jumate cu prelata pe ea.Le-au bagat cei de la service ca sa mai faca un ciubuc,probabil...Asa ca a trebuit de fapt sa cumpar mult mai putine piese!

-cristicim : am luat din vreo 5 locuri diferite piesele dar majoritatea le-am luat de la Popesti Leordeni de la Nicu, ca e aproape de mine.

Oricum multumesc de aprecieri la cum a iesit.....

Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

In fine aici e mai complicata situatia.... Cum asiguratorul este acoperit de lege asa si vinovatul este acoperit de asigurare. De ce mai am asigurare atunci daca ei platesc cat vor? Asa o fi peste tot sau doar in Romania? Cu alte cuvinte daca ai ghinionul sa il lovesti pe unul cu o masina mai veche sigur vei da bani din buzunarul tau ceea ce nu mi se pare corect atat timp cat am RCA valabil si obligatoriu.... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.