Jump to content

Am lovit masina....


ceaun

Recommended Posts

Daca nu ai respect pt cineva care incearca sa aduca un dram de ajutor pt colegii de forum te rog sa parasesti aceasta discutie!

Omul si-a expus cat se poate de civilizat punctul lui de vedere, faptul ca nu coincide cu al tau nu te indreptateste sa dai asemenea indicatii pretioase. Mult mai deplasata este atentionarea ta: "Auzi vezi cum ". Mai ai un pic si-l dai afara de pe forum :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Domnule, deja ai devenit enervant cu evaluarea ta "corecta"! :) Corecta poate dupa formula aia sarlatana a asiguratorilor, nu corecta in adevaratul sens al cuvantului.

 

Ma ia rasul.....pana si omul recunoaste ca e corecta din punct de vedere legal, dar "in adevaratul sens al cuvantului" nu e corecta :lol:

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai respect pt cineva care incearca sa aduca un dram de ajutor pt colegii de forum te rog sa parasesti aceasta discutie!

Omul si-a expus cat se poate de civilizat punctul lui de vedere, faptul ca nu coincide cu al tau nu te indreptateste sa dai asemenea indicatii pretioase. Mult mai deplasata este atentionarea ta: "Auzi vezi cum ". Mai ai un pic si-l dai afara de pe forum :)

 

Mie nu mi se pare civilizat modul lui de a-si exprima parerea atata timp cat foloseste cuvinte precum hotie, penibil, fraier. Chiar pagubitul spune ca este multumit dar se baga in seama un frustrat si arunca cu vorbe. El de fapt e suparat pe asiguratori ca nu poate face CASCO la masina lui mai veche de 10 ani.

Ii fac eu o oferta:

Suma asigurata 4500, 100 euro fransiza, 500 euro pe an prima. Nu ii va conveni pt ca el vrea prima normala de 5-6 % , eventual fara fransiza. Asta nu se poate la o masina atat de veche.

 

Si Paul, ma asteptam sa ii sari in ajutor omului cand am vazut ca citesti subiectul. Problemele astea de comunicare si perceptie le-ai avut si tu fata de mine dar nu cred ca e cazul sa le dicutam aici.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija cum folosesti tonurile si exprimarile ca s-ar putea sa te arzi! Daca nu ai respect pt cineva care incearca sa aduca un dram de ajutor pt colegii de forum te rog sa parasesti aceasta discutie! Legile sunt legi, normele sunt norme. Ele sunt facute de cei pe care marjoritatea i-a pus sa faca asta. Ca sunt bune ca sunt rele ele trebuie respectate. In caz ca nu sunt respectate exista instantele.

 

Iar tu , un neica nimeni pentru mine pe viitor cand mai ma acuzi de ceva te rog sa te justifici logic, daca reusesti. Daca nu stai in banca ta !

Ce tonuri si exprimari deplasate am folosit? Aaa...si cum as putea sa ma ard? :) Sa inteleg ca daca nu am respect pentru unu' care "incearca sa aduca un gram de ajutor pentru colegii de forum", in speta pentru tine :) , trebuie sa parasesc discutia? :) Exil scrie pe mine! Eu nu am zis ca nu am respect pentru tine ca om. Nu te cunosc, nu ma cunosti si nu as putea sa fac aprecieri prea detaliate la adresa ta, desi vad ca la "valoarea" ta eu sunt un "neica nimeni"! Eh...imi duc si eu zilele in umbra unor oameni de valoare ca ALTII. :) Eu mi-am exprimat clar si zic eu, pertinent opinia si am lasat sa se inteleaga faptul ca nu am respect fata de breasla asiguratorilor care ascunsi in spatele unor grupuri de interes de la cel mai inalt nivel isi bat joc de noi si ne fura legal, daca ma intelegi. Iar tu, desi e mai mult decat logic faptul ca omul ala a ramas in paguba, propovaduiesti insistent cat de "corect a fost colegul nostru cu accidentul tratat de asiguratori, ba chiar se intelege ca au fost generosi intrucat tu, la o prima strigare, ii dadeai doar 2000 de euro"! Repet: daca masina tot valoreaza atat de putin intrucat e veche si e mult rulata (ma mir cum o fi scapat de programul Rabla :lol: ), de ce nu i-o face asigurarea? Fiind atat de ieftina, normal ar fi sa fie ieftina si reparatia cu tot ce include ea, nu? :D

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

In primul rand esti subiectiv in gandire. Am spus ca ii dadeam 2000 pe epava.

In al doile rand , imi pare rau ca initiatorul topicului nu e pe faza ca sa iti confirme ca e multumit de despagubire.

Nu stiu de ce te erijezi in avocat cand nu ti se cere! Eu am inteles motivul frustrarii tale dar nu are nicio legatura cu mine.

Link to comment
Share on other sites

:) Ce simpatic esti privind..."frustrarea" mea! Iti spun sincer: decat sa dau atatia bani lunar unor hoti asa cum consider eu asiguratorii, ca sa am CASCO mai bine banii aia ii pun la banca intr-un cont separat si daca se intampla vreun eveniment, atuncii ii folosesc, daca nu, cu atat mai bine, am bani albi pentru zile negre. Cu ce m-a ajutat ca am avut CASCO de cand mi-am luat masina si le-am dat atatea zeci de milioane DE POMANA hotilor,hm? Iar cand am avut o infundatura de aproximativ 10 cm si o mica zgarietura se dadeau loviti si pana nu m-am certat cu ei mai ca nu voiau sa vireze banii servicelui care a rezolvat problema... Stii ce imi place la asiguratori? Iti vorbesc atat de frumos la inceput si te imbie cu atat de multe oferte, asta pana te-au prins in plasa ca pe urma au ei grija sa isi bata joc de tine si de banii tai. :)

 

Eu ma erijez in avocat?! Eu?! :lol: De ce? Ca exprim o parere care pe tine te nemultumeste? Cred ca cel care se erijeaza in avocat esti tu. Tu faci pe avocatul asiguratorilor si incerci sa le faci cultul personalitatii aici de zici ca noi suntem picati din cer si acum auzim pentru prima data de asiguratorii din Romania. Si repet: EU NU AM NIMIC CU TINE CA OM!!!

A... Si te rog, spune-mi si mie, care este frustrarea mea? Multumesc! :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Pai daca stii deja ca iarba nu e albastra si nici cerul nu e verde ce mai vrei sa inveti ! Deja ai atins absolutul!

 

Si ca sa concluzionam. Am vorbit la telefon si pe privat cu initiatorul acestui topic. Este multumit de despagubire si dupa reparatie chiar ii vor ramane si ceva banisori in buzunar.

Pana la urma nu inteleg de ce te-ai bagat in seama !

Link to comment
Share on other sites

[...] Chiar pagubitul spune ca este multumit dar se baga in seama un frustrat si arunca cu vorbe.

 

Si Paul, ma asteptam sa ii sari in ajutor omului cand am vazut ca citesti subiectul. Problemele astea de comunicare si perceptie le-ai avut si tu fata de mine dar nu cred ca e cazul sa le dicutam aici.

Invata sa ataci ideea, nu persoana. Atacul la persoana si jignirile sunt sanctionate. Acesta este ultimul avertisment.

 

PS : Nu e vorba de nicio problema de perceptie, pur si simplu pe acest forum nu este permisa reclama in semnatura.

Link to comment
Share on other sites

Offf ce a iesit aici......Eu am vrut niste sfaturi ca nu am mai avut accident care sa necesite service,si voi va luati la harta....Deci sa o luam pe rand....Nu stau sa mai citez fiecaruia asa ca raspund la toti....In primul rand nu mi se pare normal ca atata timp cat unu intra in tine asigurarea sa iti refuze reparatia masinii....Ce vina am eu ca conduc normal si intra un bou in mine?Fa-mi tata masina cum era.Eu cu bmw-ul din 2000 platesc aceeasi asigurare cu ala din 2010,atunci de ce aluia i-o faci si mie nu?Nu platim asigurarea in fuctie de an sau km sau uzura....Platim toti la fel ,pai fa-o la toti la fel!In al doilea rand,sa zicem ca masina e din 2000 cazul meu,daca eu loveam si motorul si toata fata si ii puneam tot nou,atunci la urmatorul accident(doamne fereste) inseamna ca masina mea era evaluata din 2010,ca doar motorul e nou,fata noua...Ce uzura mai punea?La caroserie?Da,eu sunt multumit de cat mi-au dat avand in vedere ca reparatia costa vreo 1500 de euro(si asta punanad piese mult mai scumpe,gen faruri depo cu lupa,bara de M...etc) si structura masinii nu a fost afectata.Pentru o aripa,o capota,o bara si ce maruntisuri or mai fii eu zic ca suma e chiar multumitoare!Dar daca aveam o paguba mai mare ce faceam?Sa zicem ca atingeam si lonjeroane,punte,motor,stalpi...etc?Pai 2800 euro sigur nu-mi ajungeau!Si atunci il chemam pe ala in judecata,si ala la randul lui societatea de asigurari,ca omul zicea ca el de-aia are asigurare...Si uite asa cand ajungeam eu sa repar masina era considerata deja de colectie!Aici mi se pare prostia mare!Nu acuz oamenii de la sigurare ca saracii sunt simpli angajati si stiu ce au pe cap,dar acuz sistemul si firma!Sa faca asigurarile in fuctie de an,de uzura masinii...etc!Si mai normal mi se parea ca atunci cand faci accident sa zicem cazul meu,pai fa-mi mie imediat masina ca nu am nici o vina si tu da-l in judecata pe ala si ia-ti diferenta de bani de la el!Sa pateasca cativa asa si sa scoata cateva mii de euro din buzunare sa vezi ce atent o sa circulam pe viitor toti!Nu vand masina pentru ca asa cum ziceam nu e afectata strucutura si pentru o aripa si o capota nu o vand,ca bara oricum aveam de gand sa o schimb,la fel si farurile! Acum sa vadem in cat timp imi dau banii....Ziceau ca in 15-20 de zile lucratoare ii am in cont.Au facut si ei un lucru bun,adica imi dau contravaloare in lei a sumei de 2870 de euro,da la cursul din ziua accidentului,adica 4 ianuarie si atunci era cursul mai mare....Oricum va multumesc tuturor mult de tot pentru ajutor si cand e gata va invit la o bere din banii de asigurare!!! :) :) :) :lol: Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

Pai daca stii deja ca iarba nu e albastra si nici cerul nu e verde ce mai vrei sa inveti ! Deja ai atins absolutul!

 

Si ca sa concluzionam. Am vorbit la telefon si pe privat cu initiatorul acestui topic. Este multumit de despagubire si dupa reparatie chiar ii vor ramane si ceva banisori in buzunar.

Pana la urma nu inteleg de ce te-ai bagat in seama !

Sa inteleg ca tu ai atins absolutul! Felicitarile mele, insa invata sa ii accepti si pe muritorii de rand cu opiniile lor. :D

 

Apropo de concluzia ta, intr-adevar, omul este multumit ca in incidentul asta masina nu a iesit decat f.putin avariata, dar daca, Doamne fereste, era mai grav? Tot banii aia ii lua... Mai reusea sa isi faca masina? Mai reusea sa ia alta la fel? Iesea in paguba? Si mie, ca si lui si altora probabil, ne tremura sufletul ca daca ne loveste unu' nevinovati fiind, ne trezim ca iesim cu ditamai paguba. Pai daca acum a primit 2800 de euro pe ea, daca era facuta praf si nu mai putea face nimic cu ea mai era multumit de suma asta? Mai era echitabil? Il jecmaneau asiguratorii? Era jaf la drumu'mare! :) Inseamna ca daca, fereasca Dumnezeu, va mai avea un eveniment de genul asta cu pagube la masina mai mari, automat va lua si mai putin. Cum a spus si ceaun: cumva noi astia cu masini vechi de aproximativ 10 ani platim asigurari mai mici decat cei cu masini din 2009 de exp?! Platim la fel, deci ar trebui sa ne despagubeasca la fel! Nu vreau, dom'le bani, vreau doar sa imi faca masina cum era inainte. Daca tot valoreaza atat de putin, de ce nu le convine sa o faca? Ar trebui sa fie ieftin,nu?

 

Caz concret azi: merg cu un prieten sa isi faca asigurare la masina,nu conteaza firma ca sa nu se creada ca fac reclama negativa sau alte treburi de genul asta. Rugam un domn d-acolo sa ne faca un calcul, intra el repede pe calculator verifica, calculeaza si cand ne spune suma... :) ...fara cuvinte: fara cativa lei de nu era 1500 de lei in conditiile in care este vorba de un motor de 1,6 benzina si a avut un singur mic eveniment rutier anul trecut de care prietenul meu si uitase. A dat in spate si a atins bara unuia putin. Chipurile pentru acel eveniment penalizare 30%. Bine, bine, dar cum de aproape s-a triplat asigurarea?! :lol: Mentionez ca pe anul trecut a platit vreo 6 milioane, ceva de genul asta. A inceput sa ne abureasca ala asa cum toti din asigurari fac, cum ca are pana in 30 de ani, ca e vorba de zona Constantei, care are un grad de risc mai mare, bla bla bla.

Pai pentru ce iti platesc eu 15 milioane degeaba? In caz caz ca ma lovesc cu unul si e vina mea ma mai trezesc si dat in judecata sa acopar daunele, pe langa faptul ca platesc firmei de asigurari jde milioane degeaba se pare, iar daca ma loveste unu' patesc cum a patit ceaun, norocul lui ca nu a fost masina prea grav avariata ca altfel se vedea nevoit sa se mute prin tribunale.

In concluzie cine iese in avantaj de aici? Vinovatul, pagubitul? NU! Cine, decat asiguratorii! Si vine unu' si incepe sa le faca el asiguratorilor cultul personalitatii, ca ce corect trateaza ei clientii si cat de echitabil si legal se face totul si cum de vin niste neica nimeni, frustrati, etc ( asa ca mine :) ) sa le renege lor corectitudinea,competenta si alte virtuti. Pai da, este legal, pentru ca la noi se fura si se jecmaneste legal! :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca se ia in calcul la masina cand o evalueaza starea (proasta, medie, buna ), vechimea si numarul de km. Pai daca masina mea tot e intretinuta, spalata, curata, in concluzie in stare tehnica si optica foarte buna , ma duc repede ii dau si km inapoi pana la vreo 50-60k si atunci ce o mai trage in jos? Ramane doar anul. Cum fac ei dovada ca cu masina respectiva s-a circulat mai mult decat km aia cand nici reprezentanta nu poate face lucrul asta? Asta ca sa vedeti si voi cat de subiective sunt normele lor de evaluare si ce bataie de joc la adresa noastra sunt. Ar trebui astia cu masini de aprox.10 ani sa mergem cu totii sa dam km inapoi cat mai mult si niciodata sa nu circulam cu masinile neingrijite si nespalate ca in caz de accident sa nu ne afecteze decat anul valoarea masinii. :) Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

@bobo, ti-ai bagat piciorele in el de topic, la propriu. In toate postarile tale nu lipsesc cuvintele: nenorociti, hotie, asigurari. Nu e topic-ul tau asta, de ce poluezi aiurea cu ineptiile tale ? Omul nu a deschis topic-ul asta ca sa-ti versi tu of-ul si ura ce o porti societatilor de asigurari ! Deschide propriul topic si lasa-ne sa citim linistit postari folositoare !!!

 

@ceaun, ma bucur ca s-a rezolvat intr-un final si ca tu esti multumit ! Bafta cu reparatia !

Link to comment
Share on other sites

Bobo sunt cam jumate de acord cu tine.....Daca tu te duci in magazin si cumperi o cola care mai scumpa decat in alt magazin,ce faci il impusti pe vanzator?Omu ti-o da la pretul care e pusa ea in raft...Trebuie impuscat directorul comercial!Asa si cu asigurarile astea.....Nu kosfunny e de vina,chiar daca el lucreaza in asigurari el nu face decat sa urmeze litera legii(ca sa-i spunem asa).Nu tin partea nimanui dar trebuie privita problema cu calm si sa vezi exact cine e de vina....El iti face evaluarea si iti da banii in baza unui program si a unei comisii care face programul.....Pe aia injura-i!!!Stiu ca de exemplu un constatator are o marja de a-ti da mai mult sau mai putin ,dar marja aia e destul de mica in general....In cazul meu era de 3-400 de euro!Restul ce mie unu mi se pare o aberatie si o nesimtire am prezentat mai sus,dar repet nu omul de la ghiseu e de vina ca ala e un simplu functionar,de vina sunt aia pusi bine la adapost!

 

multam mihai si mie imi pare bine.....si cum ziceam VA MULTUMESC TUTUROR PENTRU SPRIJIN SI SFATURI!

Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

@bobo, ti-ai bagat piciorele in el de topic, la propriu. In toate postarile tale nu lipsesc cuvintele: nenorociti, hotie, asigurari. Nu e topic-ul tau asta, de ce poluezi aiurea cu ineptiile tale ? Omul nu a deschis topic-ul asta ca sa-ti versi tu of-ul si ura ce o porti societatilor de asigurari ! Deschide propriul topic si lasa-ne sa citim linistit postari folositoare !!!

 

@ceaun, ma bucur ca s-a rezolvat intr-un final si ca tu esti multumit ! Bafta cu reparatia !

Imi cer scuze de offtopic, insa nu m-am putut abtine sa nu spun nimic cand am vazut ca kosfunny sustinea sus si tare ca omul a fost corect despagubit. E multumit doar pentru ca din fericire pentru el reuseste sa isi faca masina din banii aia. Dar daca era mai grav? Ca sa nu mai punem la calcul timpul, stresul, lipsa masinii care il afecteaza pe pagubit.

 

Ceaun, eu nu am nimic cu kosfunny, nu l-am acuzat personal pe el de nimic, sunt absolut constient ca nu el face regulile ci este doar un executant, insa m-a indignat putin faptul ca incerca sa puna intr-o lumina buna asiguratorii, cel putin in cazul tau, iar opinia mea a fost ca tu ai avut muuuult noroc de data asta. Dar gandeste-te ce faci daca te loveste, Doamne fereste, altul si iti face masina zob incat nu mai recuperezi decat fierul vechi, mai e buna suma aia de 2000 si ceva de euro pentru masina ta? Cand am zis asiguratori ma refeream la tot sistemul lor in general si normele dupa care se ghideaza, iar kosfunny a luat ca pe un atac la persoana si incepe sa ma ameninte, sa ma jigneasca, etc. :) Bine ca nu sunt o persoana prea sensibila... :lol:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Ce nu intelege Bobo1987 e ca practic nu e nimic de discutat pe tema asta. Pur si simplu astea sunt legile!!! Din punct de vedere LEGAL masina lui atat a fost evaluata. Adio si la revedere;

La fel ar fi fost evaluata si in germania si in orice alta tzara....

 

 

Repet, e un RISC pe care si-l asuma un posesor de masina cu vechime cat mai mare in ani. la chestia asta te gandesti atunci cand cumperi o masina, e si asta un lucru de luat in considerare.

Link to comment
Share on other sites

Ce nu inteleg eu este definitia masinii vechi.....Daca cum ziceam imi schimbam si motorul pe langa toata fata,atunci tot la 10 ani era considerata?Ca atunci avea masina 0 km.Ca doar nu pui uzura usilor sau a geamurilor....

 

Daca era mai grav ma luptam in instanta cu ala care m-a lovit,ala la randul lui asistat fiind de firma de asigurari!

Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

Degeaba! Se punea anul in care masina aia cu seriile respective a iesit din fabrica. Deci tot nimic nu faceai. Insa sunt curios cum fac cu km. Daca ii dau inapoi cat mai mult, iar masina se afla intr-o stare tehnica si optica foarte buna, ce mai fac? Uite cat de subiective sunt normele asiguratorilor!

Da, bossake, intr-adevar discutam degeaba ca asa sunt legile noastre, numai bune sa furi, insa un politist care iti arde o amenda ca ai depasit cu 2 km viteza maxima admisa pe sectorul respectiv de drum de ce il injuri? Cam asa si cu asiguratorii... In italia de exp, te-ai distrus daca ai lovit pe altul intrucat anul urmator vei plati asigurarea de te ustura pielea, insa si serviciile sunt pe masura. Adica platesc mult, dar nu stau sa ma stresez ca ma da pagubitul in judecata pentru ca i-au subevaluat masina si nu primeste bani suficienti sa isi faca masina, etc. pe cand la noi... si asigurari exorbitante si servicii de 2 lei vechi bazate pe niste norme facute in interesul lor. Platesc asigurarea cat unu' cu o masina noua, poate si mai mult, atunci despagubeste-ma la fel ca pe el! Ti se pare ceva ilogic in ceea ce spun eu aici?

Link to comment
Share on other sites

Ca venii vorba de italia sa va dau un exemplu....Varul lui nevasta-mea e plecat acolo de vreo 6 ani si acum 2 ani a facut accident cu un E-classe,280d din 2002,full....Un motociclist i-a taiat fata si el a tras de volan si la 140 km/h a intrat in altu....Avea casco....Stiti cat i-a dat casco? 4900e dauna totala(masina fiind fier vechi) si diferenta pana la cat trebuia sa-i dea,adica pana la 15.000e cat era total,i-au platit aluia in care a intrat zilele de spitalizare si recuperare...Daca nu avea ala zile de spitalizare luat toti 15.000 si ala o facea integral pe rca lui....Si imi zicea ca ala daca nu era cu spitalizare avea de ales intre a primi o suma de bani maricica(nu mai stiu de ce masina era vorba la ala) sau a i-o repara complet,fara discutii ca nu stiu cat face sau ca e evaluata nu stiu cum....Asa ar trebui si la noi!Frate,cat e devizul 7000(cazul meu),uite asigurarea vireaza toti banii service-ului,fa-i masina si diferenta de la 2870 cat dam noi pana la 7000 cat e reparatia las ca il dam noi pe ala in judecata si luam banii de la el!Sau sa fii zis : "cat face devizul,7000,uite iti dam jumate ca sa ti-o faci tu si cu asta basta!".Asa mi se parea corect! Nu sa stau eu fara nici o vina sa umblu prin tribunale..... Bine partea a doua a fost in cazul meu doar ca si dauna a fost mica si de-aia am fost multumit.... Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

si daca mi-as face casco la o masina asemanatoare cu a initiatorului topicului tot la banii astia mi-ar evalua-o? NU. si de ce nu? simplu...ca sa platesc mai mult anual la ea. Nu cred ca la casco mi-ar evalua cineva un BMW din 99 la pana in 3000 euro. Atunci cum explicati, nu ar trebui sa se ghideze dupa acelasi catalog si ca "atat face masina legal?"
Link to comment
Share on other sites

si daca mi-as face casco la o masina asemanatoare cu a initiatorului topicului tot la banii astia mi-ar evalua-o? NU. si de ce nu? simplu...ca sa platesc mai mult anual la ea. Nu cred ca la casco mi-ar evalua cineva un BMW din 99 la pana in 3000 euro. Atunci cum explicati, nu ar trebui sa se ghideze dupa acelasi catalog si ca "atat face masina legal?"

Bine ai punctat! Oricum o analizezi, noi asiguratii (indiferent ca suntem vinovati sau pagubiti) iesim in pierdere in cazul unui accident cu pagube materiale mai mari... :)

Link to comment
Share on other sites

si daca mi-as face casco la o masina asemanatoare cu a initiatorului topicului tot la banii astia mi-ar evalua-o? NU. si de ce nu? simplu...ca sa platesc mai mult anual la ea. Nu cred ca la casco mi-ar evalua cineva un BMW din 99 la pana in 3000 euro. Atunci cum explicati, nu ar trebui sa se ghideze dupa acelasi catalog si ca "atat face masina legal?"

Bine ai punctat! Oricum o analizezi, noi asiguratii (indiferent ca suntem vinovati sau pagubiti) iesim in pierdere in cazul unui accident cu pagube materiale mai mari... :)

 

si mai si sustin ca ei ies in pierdere de la asigurariile auto. Ii credem ca si noi mai mintim uneori :lol: )))))

Link to comment
Share on other sites

Ceaun, bravo, super tare ca reusesti sa ti-o repari cu 1500 si iti mai si raman bani de la asigurator. Asta demonstreaza cat de ineficienti sunt cei de la asigurari cand prefera sa lucreze cu service-uri costisitoare. Oricum diferenta de bani poti sa o consideri meritata pentru cheltuielile tale cu transportul zilnic pana iti repari masina. Si ca tot ziceam de corectitudine, civilizat ar fi fost ca firma de asigurari sa-ti dea 4900E cat mai repede incat sa poti cumpara urgent alta masina la fel si de asemenea pentru fiecare zi trecuta pana la virarea banilor sa primesti cate 20E pentru rent-a-car. Cat despre epava (daca poate fi numita asa) puteau sa o pastreze se spele cu ea pe cap. Ar fi fost mai mult decat decenta solutia dar... din pacate nu e cazul.

La noi e cazul ca un asigurator sa se planga de rezultatele financiare slabe si sa credem noi ca ne-a facut o favoare ca ne-a dat praf in ochi pentru reparatii. Daca nu esti in stare sa obtii profit atunci apuca-te sa vinzi capsuni sau orice altceva dar nu-mi spune mie ca esti in pierdere dupa ce mi-ai luat banii... mai du-te dracu in p#zd@ matii :) :) Nu e suficient ca platesc 600 ron pe an? fa-o atunci minim 1200 ron pe an dar presteaza in pana mea servicii onorabil si nu-ti mai bate joc de oameni. :)

 

Kosfunny: imi cer scuze pentru tonul meu dar un manelist impreuna cu un nenorocit nu s-ar putea intelege niciodata bine :D

Bobo1987: :lol: sunt perfect deacord si te sustin

Ceaun: :) Cand termini reparatia sa-mi spui si mie, poate ne vedem si pt discul ala

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.