Jump to content

Am ramas fara permis!


Alex_wly

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Aici ai dreptate , este periculos sa intre cineva cu actele pe naspa in tine , in el , in oricine , nu-i doresc nimanui asta.

 

Dar faza este ca a lui este foarte ok la acte , doar le avem inmatriculate prin aceasi persoana , asigurari valabile , itp-ul luat pe bune nu cum se procedeaza acum mai nou , trimiti actele prin posta si ala e tot itp-ul. A dat peste un politist ceva mai bulangiu care a cautat raca , la 2 noaptea sa te ratacesti , cine stie de cate ori o fi trecut prin fata lor pana sa gandit sa-i intrebe de sanatate , la vazut pustan , singur , ce o fi zis , hai pe el , sigur ascunde ceva .

Edited by Billy M
Link to comment
Share on other sites

In mod normal ar trebui sa castige in instanta ma gandesc eu, pentru ca el a respectat legea, dar nu avea traducerea la el.

 

Am si eu o intrebare cu ocazia asta. Cand ai dosar penal, poti face cumva sa conduci sau nu ai voie in nici un fel pana la solutionare?

Link to comment
Share on other sites

Aaaa,intrebasem asta caci il vazusem odata pe ciocan ala la tv si spunea ca poti consuma fara probleme un pahar cu bere...

poti consuma dar sa nu te opreasca politia sa iti puna alcooltestul

In cazul asta poti consuma si un butoi :) nu are relevanta legala...tine doar de noroc.

Link to comment
Share on other sites

Azi dimineata, intersectia Baba Novac...dupa conducerea pe linia de tramvai (de pe contrasens ) => 60 zile pieton :)(

Cu toate ca incadrarea contraventiei putea fi facuta si altfel, amabilul politist a ales sa imi parcheze bmw-ul pentru 2 luni :)

 

As avea o intrebare pentru cei care probabil au mai patit sau cunosc procesul. Am dovada pentru 2 saptamani, iar procesul verbal am refuzat sa il semnez. Permisul de conducere il am inregistrat in provincie. Dupa 2 saptamani trebuie sa merg in Baneasa pentru cererea de examinare sau in provincie? Trebuie sa astept prin posta procesul verbal si sa platesc amenda inainte de a merge la politie?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare cu ocazia asta. Cand ai dosar penal, poti face cumva sa conduci sau nu ai voie in nici un fel pana la solutionare?

Te duci pe fiecare luna la procurorul de caz si-ti da o foaie la mana cu care te duci la unitatea de politie care ti-a eliberat permisul si de acolo primesti dovada cu drept de circulatie pe luna respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Azi dimineata, intersectia Baba Novac...dupa conducerea pe linia de tramvai (de pe contrasens ) => 60 zile pieton :)(

Cu toate ca incadrarea contraventiei putea fi facuta si altfel, amabilul politist a ales sa imi parcheze bmw-ul pentru 2 luni :)

 

As avea o intrebare pentru cei care probabil au mai patit sau cunosc procesul. Am dovada pentru 2 saptamani, iar procesul verbal am refuzat sa il semnez. Permisul de conducere il am inregistrat in provincie. Dupa 2 saptamani trebuie sa merg in Baneasa pentru cererea de examinare sau in provincie? Trebuie sa astept prin posta procesul verbal si sa platesc amenda inainte de a merge la politie?

fa contestatie si pune-ti un avocat bun.....ai sanse sa il castigi....da-i in ....de jepcari...

Link to comment
Share on other sites

pt toti cei care consuma alcool va comunic ca...orice politist in tara asta cat ar fi el spagar ...dar pt alcool nu te iarta ...iar ceea ce e un lucru si mai serios ca......."intre colegi" ...sa vezi ce se pandesc ca sa-i prinda cand e o chestie de genul asta mai ales in orasele mari .

orice ai face in limitele normalului o mai "dregi" cu baietii ...dar cand vine vorba de alcool atunci ...credeti-ma ca ...nu e de joaca......in schimb exista si exceptii dar mai rar sunt intalnite si in anumite conjuncturi de situatii.

pt orasele mari ...cei care consuma alcool ..."pa permis" ..pt orasele mai mici ...poate mai exista o sansa.

 

asa ca sfatul meu ....nu consumati alcool ca nu e bine daca sunteti prinsi, la fel si pt "colegii cu ochi albastri" .... cu toate ca ............ e o vorba...."banii fac pamantul sa se invarta .......si timpul sa fie dat inapoi" .. :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare cu ocazia asta. Cand ai dosar penal, poti face cumva sa conduci sau nu ai voie in nici un fel pana la solutionare?

Te duci pe fiecare luna la procurorul de caz si-ti da o foaie la mana cu care te duci la unitatea de politie care ti-a eliberat permisul si de acolo primesti dovada cu drept de circulatie pe luna respectiva.

 

E bine de stiut, mersi .. cine stie cand se poate intampla :)

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
totul a inceput samabata 21.02.2010.aveam in disco masa rezervata si categoric si o sticla de J&B.am dus masina acasa si o gagica pe care "o cunosc" a venit sa ma ia.inapoi in disco si am baut un pahar de J&B cu gheata.

 

ca ala e mai ieftin

Link to comment
Share on other sites

pai si pe ce motiv i-au deschis dosar penal ?

Masina cu procura expirata , e ca si cum ar fi avut numere rosii dar expirate :twoup:

Culmea este ca masina are procura pe termen nedeterminat dar la ce heroglife au bulgarii greu de dovedit.

nu avea traducere la procura de la firma bulgareasca.

naspa. dar daca asa scrie in lege ca trebuie... spaga lui.

Nu stiu daca este obligatoriu sa-ti faci traduceri la acte dar tocmai de frica asta eu mi le-am tradus si legalizat de acum un an jumate de cand am luat masina , sa nu intampin giboni dastia .

Nu mai e obligatorie traducerea nici unui act pe teritoriul UE de mult. NU au decat sa isi aduca translatori daca vor, sa se descurce.

De exemplu pot cere sa dau examen de carnet in Germania in limba romana sau alta limba. Si exemplele pot continua.

Daca eu am carte verde si trec zilnic prin 4 tari umblu cu 4 traduceri oficiale dupa mine ca boii sunt inculti si nu sunt in stare sa citeasca o serie de asigurare .. ?

Si cand m-am inregistrat pentru rezidenta, toate actele erau in Romana in afara de o adeverinta de la serviciu...

Ce e drept daca nu le ai traduse poate dura ceva mai mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.