Jump to content

BMW X6 pe benzina sau motorina


goldberg

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

daca consumul nu deranjeaza mergi pe benzina, pentru sunet. Si cu sunetul la diesel cum e pana la urma ? ca nu am mai inteles nimic din ce s-a postat... nu se aude nimic deci nu deranjeaza sau se aude bine ? :) .. Oricum un ditamai ladoiul nu are cum sa fie o masina foarte sportiva, si nici nu va fi pana nu apar modelele cu antigravitatie .. :) Daca nu suferi de sound mergi pe diesel linistit, nu are rost sa arunci banii pe fereastra.
Link to comment
Share on other sites

Oricum un ditamai ladoiul nu are cum sa fie o masina foarte sportiva, si nici nu va fi pana nu apar modelele cu antigravitatie .. :) Daca nu suferi de sound mergi pe diesel linistit, nu are rost sa arunci banii pe fereastra.

 

 

 

mie mi se pare foarte sportiv x6 sta pe drum la 200 + ma simt mai in siguranta ca in m3 , si merg si mai rapid cu el pe drumurile normale decat as merge cu m3.

 

 

p.s. dupa ce conduceti x6 va schimbati parerea :)

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

eu te cred, senzatia din turul pantalonilor e una si timpii pe circuit sunt alta. E o masina performanta pentru greutatea ei, si mai ales pentru dimensiunile ei. Dar nu se compara cu ceva mic, agil si motor mare, RWD pur ca un 135i de exemplu ..

Si fata de M3 e foarte departe...oricum nu vreau sa intru intr-o polemica aici...

Link to comment
Share on other sites

RWD Âşi pe un circuit uscat Âşi M3 ĂŁsta nou, care e o maÂşinĂŁ fantasticĂŁ, cam greu de comentat ceva.

 

Ăn schimb X6 poate pĂŁrea sau chiar sĂŁ fie real mai sigur pe un drum normal. De aici Âşi "libertatea" de a merge mai tare. De asemenea ĂŽntre 50i si E92 pe un drum mai puĂžin virajat Âşi aglomerat s-ar putea sĂŁ nu fie nici o diferenÞã ĂŽntre A Âşi B.

 

X6 pt. mine e o maºinã prea mare, X3 e un pitic pe lângã el, chiar dacã nu e diferenÞã de greutate mare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Iti recomand motorizarea 35d sau 40d(mai nou).. Am condus X6 30d si parca vrea mai multa putere :twoup:. In rest jos palaria pentru masina asta. Cea mai buna masina de teren cu care am mers. Statea bine de tot pe drum la viteze 150kmh+ sau in curbe (avea jante 20").

 

PS: daca consumul nu e o problema merita 35i-ul

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

undeva spre sf lunii sau inceputul lui iunie este planuita achizitionarea unui suv,ma gandeam la un x6,pb ar fi 3.5i 306cp,3.0d 245cp sau 4.0d 306cp,totusi diferenta dintre 4.0d si 3.0d este de 4600e,drive testul urmeaza sa-l fac in zilele urmatoare

 

a condus cineva noul 3.0d? poate cineva sa faca o comparatie cu 3.5i? (reprize/consum real)

Link to comment
Share on other sites

am fost azi la bavaria,tipul de acolo m-a sfatuit sa nu iau 3.5i,pe motiv ca nu are cuplu suficient si ca trebuie tinut mult in ture

 

el m-a sfatuit ori 3.0d ori 4.0d sau daca vreau benzina 5.0i

 

de testat nu am avut ce sa testez,urmeaza zilele astea

 

au reduceri

5000e pt motoarele vechi 3.0d 235cp,3.5d 286cp

3500e pt motoarele noi 3.0d 245cp,4.0d 306cp

 

un x6,cu termen de livrare cam intr-o luna si jumatate 3.0d 245cp+piele,insertii lauminiu,praguri aluminu,pach fumatori,scaune el-incalzite,pdc fata,pilot cu functie franare,geamuri cu protectie solara,alarma si inca cateva marunte = 61700ddp (cam in jurul sumei de 60k euro voiam sa ma incadrez)

 

insa m-a deranjat lipsa navigatiei asa ca ma duc maine sa vad ce gasesc cu termen de livrare cat mai apropiat

 

l-am intrebat pe tip de suspensia pneumatica,mi-a zis ca nu merita,nu este ca la q7 spre exemplu sa-i poti regla garda la sol sau sa o pui pe sport,confort,etc ci ca doar mentine masina paralela cu soseaua chiar daca ai incarcatura mare,voi ce ziceti merita ? amortiozeaza mai bine ? vreau o masina cat mai confortabila

Link to comment
Share on other sites

am fost azi la bavaria,tipul de acolo m-a sfatuit sa nu iau 3.5i,pe motiv ca nu are cuplu suficient si ca trebuie tinut mult in ture

 

Se pricepe si ala la masini cum ma pricep eu la crosetat:))) Acum din pacate numai cu pile te angajezi pe un post bun... si competente 0 (dar asta e o alta discutie). Motorul respectiv are cuplu suficient, insa cel mai important aspect e ca il dezvolta pe o plaja mare de turatii (muuuul mai mare ca un diesel). Are 400 NM constant intre 1,200-5,000rpm.. Nu vad in ce ture trebuie sa il tii ca sa traga.

Sfatul meu : Mergi pe varianta 35i lininistit daca iti permiti respectivul cunsum. Referitor la suspensie pneumatica parerea mea e ca merita. Cu x6 cu suspensie pneumatica n-am mers. Am mers insa cu Mercedes S-class si Q7 si amortizeaza mai bine (parca e si mai silentioasa).

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

em am avut 10% discount la ~80.000e x6 35d

da si este adevarat 35i nu este chiar asa potrivit pt X6 . Am mers si nu prea mi a placut.

Eu zic ca 3.0d de 245 cp este prea tare ....... motoru asta nou trage altfel si are performante f bune .

 

Nici eu n am navigatie , nici n am nevoie eu iti recomand directie activa + jante pe 20 este un must pe masina asta si motor diesel .

Link to comment
Share on other sites

am fost azi la bavaria,tipul de acolo m-a sfatuit sa nu iau 3.5i,pe motiv ca nu are cuplu suficient si ca trebuie tinut mult in ture

 

Se pricepe si ala la masini cum ma pricep eu la crosetat:))) Acum din pacate numai cu pile te angajezi pe un post bun... si competente 0 (dar asta e o alta discutie). Motorul respectiv are cuplu suficient, insa cel mai important aspect e ca il dezvolta pe o plaja mare de turatii (muuuul mai mare ca un diesel). Are 400 NM constant intre 1,200-5,000rpm.. Nu vad in ce ture trebuie sa il tii ca sa traga.

Sfatul meu : Mergi pe varianta 35i lininistit daca iti permiti respectivul cunsum. Referitor la suspensie pneumatica parerea mea e ca merita. Cu x6 cu suspensie pneumatica n-am mers. Am mers insa cu Mercedes S-class si Q7 si amortizeaza mai bine (parca e si mai silentioasa).

 

nu era pb de consum daca nu srae mult calul,insa cei 400Nm sunt suficienti?

 

tocami asta spunea si el nu e ac lucru cu suspoensia de pe q7,la x6 este doar pe spate,nu modifica garda nu ai moduri gen sport/confort

 

cu q7 am mers si eu mult avea supesnie pneumatica si face toti banii la ML nu m-a dat pe spate

 

em am avut 10% discount la ~80.000e x6 35d

da si este adevarat 35i nu este chiar asa potrivit pt X6 . Am mers si nu prea mi a placut.

Eu zic ca 3.0d de 245 cp este prea tare ....... motoru asta nou trage altfel si are performante f bune .

 

Nici eu n am navigatie , nici n am nevoie eu iti recomand directie activa + jante pe 20 este un must pe masina asta si motor diesel .

 

nu vreau jante pe 20,vreau o masina cat mai putin rigida,sa pot merge linistit pe orice drum fara sa fac galma si cu cat mai putine zdruncinaturi,sunt patit

 

si mai e o pb daca o fac pe comanda dureaza 4 luni,iar nu ma incanta

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

nu era pb de consum daca nu srae mult calul,insa cei 400Nm sunt suficienti?

 

Pentru mine sunt suficienti.. 40d are vreo 600 de NM disponibili doar intre 1500-2500 rpm (din cate stiu eu.. nu sunt 100% sigur) Prefer 400 NM disponibili intre 1200-5000 rpm. Poate tine si de gusturi...Oricum nu trebuie tinut in ture inalte ca sa traga, asta e sigur. Ca sa fac o gluma, cuplul la diesel e ca watti aia POMPO de pe sistemele audio de calitate indoielnica :twoup:) Par multi pe hartie dar de fapt este vorba de valoarea de varf. La motoarele turbo benzina graficul cuplu/rpm este o dreapta (nu o hiperbola). Sper ca nu mi-am pus in cap toti fanii diesel..

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

am dat comanda,masina vine la sf lui iulie/inceputul lui august

 

este un 4.0d 306cp pret 73700ddp

 

+opt: navi,sist hi-fi 12difuzoare,camera pt mersul inapoi,pdc,alarma,pac confort,scaune incalzite,oglinzi heliomate,insertii aluminu,praguri aluminiu,pilot cu functie franare,jante 19,clima 2 zone,faruri adaptive,geamuri negre etc

 

nu am vrut jante pe 20,mai am o maisna,o berlina cu jante 18 si talon de 40,suspensie sport,este incredibil de rigida,orice drum mi se pare aproape impracticabil,din martie si pana acum am facut 3 galme,o anvelopa nu costa decat 200 si un pic euro,sunt satul

 

as fi vrut trapa panormainca,dar asa nu am considerat necesar sa platesc inca 1000e si ceva+tva

 

mai am o intrebare masina are functie de franare automata in caz ca detecteaza vr'un obstacol in fata ? (am vazut ceva prin pliante,insa nimic pe lista de optionale)

 

producatorul da un consum de 8.8 urban si 6.8 ex.urban ...sa ma astept la un consum de 12-13% urban ?

Link to comment
Share on other sites

Felicitari, ai ales cea mai buna motorizare pt x6.

Eu as mai fii luat si trapa+jantele de 20.

 

mai am o intrebare masina are functie de franare automata in caz ca detecteaza vr'un obstacol in fata ?

Exista ca si optiune. E un senzor inbara din fata care poate accelera sau frana maisna in functie de traficul din fata, cel putin asa e la seria 5 din cate stiu.

 

Consumul o sa ai vreo 7-10 afara, 10-11 media generala si vreo 15-17 in Bucuresti, in functie de cum calci pedala. Eu cu 35d scot consum intre 10 si 30 in Bucuresti in functie de cum merg :twoup:, calculat pe distante relativ scurte.

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

ms,ms

 

trapa as fi luat daca era panoramica,dar asa pe ce sa dau 1200e (ceva de genu) +tva

 

daca am fi avut drumuri bune luam jante pe 20 si suspensie sport,insa imi doresc sa merg cat de cat comod pe orice fel de drum,pt ca mai am o masina cu jante mari ,talon mic,suspensie sport si este incomoda

Link to comment
Share on other sites

X6 4.0d are 8 trepte si alte chestii in plus "efficient dynamcs" deci nu stiu dc ti se pare incredibil un consum mai mic.

Felicitari pt masina sa te bucuri de ea, 35d vs 40d 286cp bs 306 cp 0-100 6.9 vs 6.5 dar top speedu e la fel .

Te astept sa dam o tura :twoup:

 

Consum : Bucuresti , vreo 12-15 ,

Extra urban , 17 la mers fortza , 10-11 mers "decent" , 8.8 mers aproape legal ,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.