Jump to content

[Vand] 320d E90


hornetb

Recommended Posts

pe cuv chiar nu ma asteptam sa arate asa bine interior exterior si sa mearga tot ce are pe el.intradevar, in germania sunt mai scumpe ca in romania.dar un lucru nu intelegi,la ei nu s asa in pana de bani ca noi. si vb serios ca, cun om care sia vandut q7 alb luat de nou acu 2 ani cu 21 mii ! deci iti dai seama ca tre sa prinzi gasca. si sunt unii care chiar vor sa scape de ele sasi ia altceva .nu inseamna neaparat ca a fost lovita sau alte chestii. de asta exista service autorizat. te costa 150 200 ron sa verifici masina la bavaria
Link to comment
Share on other sites

pe cuv chiar nu ma asteptam sa arate asa bine interior exterior si sa mearga tot ce are pe el.intradevar, in germania sunt mai scumpe ca in romania.dar un lucru nu intelegi,la ei nu s asa in pana de bani ca noi. si vb serios ca, cun om care sia vandut q7 alb luat de nou acu 2 ani cu 21 mii ! deci iti dai seama ca tre sa prinzi gasca. si sunt unii care chiar vor sa scape de ele sasi ia altceva .nu inseamna neaparat ca a fost lovita sau alte chestii. de asta exista service autorizat. te costa 150 200 ron sa verifici masina la bavaria

 

 

Bine tipule, ti-am zis, ma bucur ca ti-ai gasit o asa masina ...desi ti-am zis, asemenea ocazii sunt tare :twoup:

Asa e, la ei criza a trecut...trecuse deja din 2009 vara aproape. Tocmai de asta te intrebam de unde ai luat masina, de-afara (adusa din Germania sau din Franta, Olanda) ...sau din tara, ce an este, etc :)

 

"cun om care sia vandut q7 alb luat de nou acu 2 ani cu 21 mii " - HAI TOTUSI SA NU EXAGERAM :)

 

Poate o fi dat faliment sau avea nevoie sa dea la banca...altfel...no way :twoup:

 

P.S. N-am inteles de ce trebuia s-o zici neaparat in topicul meu de vanzare...ca nu tin minte sa fi vorbit inainte sau ceva...

Dar nu e nicio problema daca vroiai sa evidentziezi ca peste tot sunt masini bune si ieftine iar eu cer exagerat de mult pe a mea :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ideea nu a fost ca tu sa nu iti vinzi masina, ci sa intelegi c mai bine o tii decat sa pierzi la ea.asta a fost tot. nu zic ca nu face suma ceruta de tine. poate face si mai mult.

plus ca e masina ta , ceri cat vrei pe ea.poti sa ceri si 30 mii. daca iti da cineva, asta e norocul tau.

Edited by 22.VYC
Link to comment
Share on other sites

ideea nu a fost ca tu sa nu iti vinzi masina, ci sa intelegi c mai bine o tii decat sa pierzi la ea.asta a fost tot. nu zic ca nu face suma ceruta de tine. poate face si mai mult.

plus ca e masina ta , ceri cat vrei pe ea.poti sa ceri si 30 mii. daca iti da cineva, asta e norocul tau.

 

Puteai sa-mi zici altfel sa o tin :twoup:

Ma rog, nu conteaza :)

Mai mult nu face, ca daca facea...ceream mai mult :)

 

Sa ceri 30 000 pe o masina de 4 ani si cu 170 000 km n-ai cum...cand noua e 35 000 sau cat e :twoup:

 

Eu zic ca cer rezonabil...si mi-am expus motivele :twoup:

 

Ms

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

In continuare de vanzare. Nu pun pretul acum...nu momentan. Astept propuneri, oferte. Sper sa se tina cont si de faptul ca taxa a crescut, de la 600 E pe la 1500 cred :)

 

In legatura cu starea masinii...nu e impecabila, dar e o masina buna cred, am avut grija de ea :) Mie mi se pare ca ar consuma mai mult in ultimul timp. S-a intamplat o data de nu mi-a tras (am scris aici despre - http://www.bmwclub.ro/forums/topic/93565-nu-mai-tragea-oare-din-ce-cauza/ ). O fi fost filtrul de particule putin infundat sau cine stie. Am pus-o dupa aceea pe tester, a dat o eroare de genul "charge air presurre". Nu stiu exact ce-nseamna. Am inteles c-ar fi de pe la un senzor sau chiar de la filtrul de particule. De la acea intamplare povestita in acel topic, n-a mai facut nicio figura. Dupa doua saptamani sau trei si inca 2000 km de cand am pus-o prima oara dupa ce mi-a facut figuri, pe tester, am pus-o iar. Nu a mai aratat nimic. Masina cica n-ar avea nicio problema :) Eu totusi cred ca are...probabil cu filtrul de particule, i-o fi venit vremea :)

 

Am pus-o pe tester si mi si-a zis ca n-are nimic masina, n-a mai dat acea eroare, etc. Mi-a verificat si turbina, a zis ca n-are joc, nu nimic. Deci turbina e ok. Plus ca daca era de la ea, se ducea ma gandesc pana acum...c-am mai facut 3500 km de la acea eroare. El a zis ca n-are nimic masina. Sau probabil ca are "un tacanit la volan", dupa cum imi zice un prieten :)

 

Si mi se pare c-ar consuma cam mult, dupa cum ziceam si la inceput...asta de vreo 3 luni cred - am scris despre aici - http://www.bmwclub.ro/forums/topic/92487-mi-a-crescut-consumul-sau-mi-se-pare/page__st__60 .

 

Ca dracu, daca merg cu ea prin oras Buc imi arata cam 13 % cred, adevarat, in aglomeratie mare. Consumul mediu pe ultimii 1660 km aproximativ e insa relativ ok - 9,6 %. 1600 km, din care 600 km in afara Buc, 1000 in Buc, ziua mai mult in ultima perioada. Aseara am intrebat la semafor un tip cu un E90 ...si ala mi-a zis ca de vreo 2 luni s-a speriat si el, are 12 % in bord :)

 

Nu stiu, eu ori am luat-o razna, ori ea :) Stiu ca aici nu-i topic de rezolvari probleme. Insa am spus ce "probleme" are sau mi se pare ca are masina. Am vrut sa spun si aici ca sa nu fiu acuzat ca ascund ceva sau ca sa nu vina careva care sa indice acele link-uri cu cele doua topic-uri mentionate mai sus, pe care le mai mentionez o data aici si va rog ca orice discutie privind "problemele" sa fie discutate acolo.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/93565-nu-mai-tragea-oare-din-ce-cauza/ (aici eu eram bucuriabmw, ca eram suspendat pe acest user )

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/92487-mi-a-crescut-consumul-sau-mi-se-pare/page__st__60

 

Ma scuzati ca incerc sa va vand o masina si mai spun si ce probleme are si/sau mi se pare ca are :)

 

Dupa cum ziceam si la inceput, tinand cont de faptul ca nu prea mai stiu cu cat mi-as putea lua o "noua" astfel masina din Germania si ca a mai crescut si taxa, nu mai pun eu pret, ci astept oferte, discutam, argumentam, negociem.

 

Accept testarea masinii oriunde, km sunt reali ~ 176500. Ah, ca sa nu uit...trebuie inlocuita garnitura de la termostat parca si are o mica bataie la gropi, am inteles ca de la flansele de la telescop - sper c-am zis corect.

 

P.S. Mare tampit inconstient nebun mai sunt si eu, vreau sa vand o masina cu atatea defecte :))

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

UP! Priceless, astept oferte/propuneri :)

 

Salut! Ma intereseaza: 12.000 oferta mea. Poate ca sunt nebun avand in vedere toata discutia/cearta de mai devreme, dar...la urma urmei este oferta mea.

O alta varianta, care banuiesc ca nu te-ar interesa - este un schimb cu un E46 nfl

 

Daca accepti ...ne auzim ca sa testam putin masina. Daca nu...

 

Bafta multa la vanzare!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Ma intereseaza: 12.000 oferta mea. Poate ca sunt nebun avand in vedere toata discutia/cearta de mai devreme, dar...la urma urmei este oferta mea.

O alta varianta, care banuiesc ca nu te-ar interesa - este un schimb cu un E46 nfl

 

Daca accepti ...ne auzim ca sa testam putin masina. Daca nu...

 

Bafta multa la vanzare!

 

Salut, iti multumesc frumos pentru oferta, dar trebuie sa te refuz. Eh, nebun sau nu, toti incercam :) Tu sa o cumperi cu 12 000, eu sa o vand cu nu stiu cat...etc :) Nu-i nicio problema, ai intrebat, n-ai dat cu parul :)

 

Multumesc pentru urari, bafta si tie la vanzarea E46 nfl-ului si la achizitionarea unei noi masini!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

UP! I M P E C A B I L A de aceasta data :) Vorba aia, "pentru cunoscatori" :) (glumesc :))

 

Pret: negociabil, pentru un cumparator serios. Accept orice test, oriunde, oricand, scad din pret ce se gaseste defect si/sau de inlocuit, daca e cazul :) P.S. Daca cineva o vrea cu adevarat, ofer si pachet M "la pachet", montat sau nu, cum doreste :) Uitasem sa precizez ca masina are acum 190 000 km :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

bucuriabmw pune un pret , asa cere regulamemtul ,este foarte adevarat ca o masina fara prea multe dotari cum este cea in cauza nu poate valora foarte mult

 

succes :thumbsup:

 

 

Sigur, te rog sa ma ierti ca nu ti-am vandut-o tie pe 2 lei :) Asa-i, e "cheala" rau, fata de a ta "plina de dotari" :)

 

Cu un singur lucru ai dreptate, ca trebuia sa pun un pret - 15 500 E fara pachet M, 16 500 E cu pachet M cu tot :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

UP! 12 700, din care scad(em) ce mai e nevoie sa se bage in ea pentru a fi o masina ok, adica 1000-1200 E, deci o dau la 11 500.

 

Nu vreau oferte de 10 000 E, am avut deja una sambata de 10 500 (dar eu i-am zis 11 500 ultimul pret; chiar la mecanic, ca el si cumparatorul lui m-au facut sa ma gandesc iar sa o vand :) )...omul a zis ca a gasit una cu 10 000 E la Constanta, navi mare si piele, dar fara pachet M. sa se duca sa o ia pe aia, daca nu vrea sa ia o masina pe care o stie, mecanicul fiind vecin cu el. e treaba lui, sa fie sanatos.

 

masina are acum 210 000 km si, desigur, si unele probleme. volanta e cam dusa, deci trebuie schimbata cu ambreiaj cu tot, parbrizul e spart/crapat (pentru mine e ok, dar un eventual cumparator poate fi nemultumit de aceasta chestie, normal), tre` schimbata plasa din scaunul din dreapta (aia care simte prezenta pasagerului, da eroare cateodata cand se aseaza cate cineva); da o eroare "increased emissions", eroare P0401 ...deci fie vreo piesa care-i vreo doua milioane...fie debitmetrul (dar nu pare sa fie asta)...

 

mai are mici zgaraieturi...pe ici pe colo :)

 

m-am hotarat (iar) sa o vand pentru ca o am deja de 3 ani la mine si ma bate iar gandul sa ma plimb prin Germania, dupa alte masini, alte marci poate, mai schimb, mai vad cum sunt si altele...etc

 

am fost cu ea sambata de i-am curatat egr-ul si clapeta de admisie + furtunul ala de la egr; am mai schimbat uleiul de la diferential parca si uleiul de la cutie; am verificat si turbina, este foarte ok. nu are alte probleme/defecte si nu a avut, n-a fost lovita sau ceva. nu cred ca mai e nevoie sa spun ca daca tineam neaparat sa o vand sau ceva, nu mai faceam chestiile astea care oricum nu se vad, eventual rezolvam din celelalte probleme. adevarat si ca am inceput cu astea, fiind mai ieftina rezolvarea lor. a dracu eroarea aia cu "increased emissions", mi-a aparut mai demult, dupa o tura mai in forta s-a stins, iar dupa ce am plecat de la mecanic, a aparut iar :) (cand m-am dus nu era aprinsa). in fine, accept orice test, oriunde, pentru lamurirea exacta si completa a oricarui potential cumparator :)

 

ma astept de la comentarii cat mai rautacioase, mai ales din partea unora, dar nu-i problema, fire at will baieti, trageti cat puteti :)

Link to comment
Share on other sites

o serie de sasiu se poate ?

 

sigur, dar n-o sa gasesti nimic legat de km (presupun ca pentru asta vrei), nu are istoric pe bmw...sau cel putin mie asa mi s-a zis. masina am luat-o in 2009 la 107 000 km (dar am mai zis asta cred) si am facut cu ea 103 000 km :) pot dovedi cu poze facute la km cand am luat-o si pe parcurs, daca e. iti dau pm. vad ca nu-ti pot da mesaj privat...de ce? da-mi tu o adresa de mess si te contactez. ms

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

da o eroare "increased emissions", eroare P0401 ...deci fie vreo piesa care-i vreo doua milioane...fie debitmetrul (dar nu pare sa fie asta)...

 

E o piesa, e drept, dar costa de vreo 35 de ori mai mult cifra data de tine (7000lei), se cheama DPF ce trebuia schimbat de mult timp.

Link to comment
Share on other sites

E o piesa, e drept, dar costa de vreo 35 de ori mai mult cifra data de tine (7000lei), se cheama DPF ce trebuia schimbat de mult timp.

 

nu este filtrul de particule, stai linistit. si nici nu cred ca e chiar atat, ma rog, parerea ta :) si nu vad de ce trebuia schimbat de mult timp, din moment ce pana acum n-au fost probleme. dar sigur stii tu mai multe si mai bine :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.