Jump to content

Taxa inmatriculare BMW z3


xgoldmine

Recommended Posts

Salutare,

 

Am un BMW z3 ce vreau sa-l inmatriculez, sunt nehotarat si vreau sa ma informez bine inainte sa fac pasul cu inmatricularea pe Bulgaria sau Romania.

Este un Z3, data primei inmatriculari 6/97, motor de 1895 cm3, emisie CO2: 184g; ca si dotari: ABS, Airbag, geamuri electrice, oglinzi electrice, fara AC

Aveti idee cam la cat ar ajunge taxa in Romania?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

 

=========================

Taxa specifica CO2: 0

Taxa specifica pe cilindree: 6.6

Cota de reducere: 84

Vechime: 12 ani - 13 ani inclusiv

TAXA: 2,001.12 EURO

Curs schimb: 1 E = 4.2688 RON

TAXA: 8,542.38 RON

=========================

 

:twoup: :) :) :( speechless

 

Auzisem ceva de o depreciere pt masinile mai vechi, in nici un caz nu o sa o inmatriculez pe RO la banii astia

Link to comment
Share on other sites

 

=========================

Taxa specifica CO2: 0

Taxa specifica pe cilindree: 6.6

Cota de reducere: 84

Vechime: 12 ani - 13 ani inclusiv

TAXA: 2,001.12 EURO

Curs schimb: 1 E = 4.2688 RON

TAXA: 8,542.38 RON

=========================

 

:twoup: :) :) :( speechless

 

Auzisem ceva de o depreciere pt masinile mai vechi, in nici un caz nu o sa o inmatriculez pe RO la banii astia

 

am un coleg care si-a inmatriculat o honda crx din germania si a facut deprecierea de care zici tu ...

a economisit cam 25% si l-a costat vreo 200 lei.

 

p.s. z3u' merita toti banii da' ca a doua masina :(

Link to comment
Share on other sites

am un coleg care si-a inmatriculat o honda crx din germania si a facut deprecierea de care zici tu ...

a economisit cam 25% si l-a costat vreo 200 lei.

 

p.s. z3u' merita toti banii da' ca a doua masina :twoup:

 

Multumesc, imi e folositor sa imi fac o idee. Decat sa le dau hotilor astia 6606 RON ca sa o tin pe RO mai bine ma duc in BG si cu 2000 RON rezolv problema.

 

De ce zici ca merita banii dar ca a 2-a masina? E mica rau? Imi place f mult, mai am putin de lucru la ea, o imatriculez si deabia astept sa dau o tura :)

Edited by xgoldmine
Link to comment
Share on other sites

e super masinuta, mie imi place foarte mult, desi la cei peste 1,90 ai mei n-ai zice ca incap in ea...

 

nu e foarte practica totusi ca masina de zi cu zi ...

decapotezi de multe ori pe zi, e zgomot mare in habitaclu,

nu poti sa iei mai multi oameni in masina, etc ...

 

eu zic pentru mine e a 2 a masina, n-as avea cum sa ma descurc cu ea la firma zi de zi ... dar nu e o regula :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Auzisem ceva de o depreciere pt masinile mai vechi, in nici un caz nu o sa o inmatriculez pe RO la banii astia

 

depreciere se face doar daca nu ai una sau toate din urmatoarele dotari : AC, ABS , AIRBAG

 

AC - nu are

ABS - are

AIRBAG - are

 

Deci daca nu are AC in ce procent ar fi deprecierea?

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici un rost sa te chinui cu romania, nu mai au hotii astia bani si vrei sa faci si tu o donatie prin taxa ta? Sa te mai ia si la misto la RAR ca nu e euro 2 si sa-ti faca semn clar ca vrea ceva ca altfel nu te trece ca nu vrea pana lui... chiar nu te sfatuiesc sa-ti bati capul. Bulgaria e perfecta :twoup:

 

Apropo, pe Z3-ul acela dezmembrat nu mai erau coloana de directie si bordul sa-ti faci schimbare de pe dreapta pe stanga? Desi cred ca e suficienta doar coaja bordului ca poti lua caseta de directe de la orice pisica

Edited by babanu
Link to comment
Share on other sites

Nu are nici un rost sa te chinui cu romania, nu mai au hotii astia bani si vrei sa faci si tu o donatie prin taxa ta? Sa te mai ia si la misto la RAR ca nu e euro 2 si sa-ti faca semn clar ca vrea ceva ca altfel nu te trece ca nu vrea pana lui... chiar nu te sfatuiesc sa-ti bati capul. Bulgaria e perfecta :twoup:

 

Apropo, pe Z3-ul acela dezmembrat nu mai erau coloana de directie si bordul sa-ti faci schimbare de pe dreapta pe stanga? Desi cred ca e suficienta doar coaja bordului ca poti lua caseta de directe de la orice pisica

 

E clar, o sa merg pe BG iar legat de schimbarea volanului de pe dreapta pe stanga, ma intereseaza dar nu in viitorul apropiat, toate la timpul lor, mai intai sa o inmatriculez, sa prind drag de ea si dupa o sa ii dau o vopsea, schimbare volan, upgrade-uri.

 

Ma intrebai daca avea baiatul coloana si coaja bordului, erau chiar mi-a facut o oferta, tot ce trebuie pt schimbare 300 euro dar masina aia era intr-o stare jalnica, bordul prins in multe locuri cu negrese(suruburi pentru prins rigips-ul), nu era ceea ce imi doresc

 

Multumesc pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.