Jump to content

Probleme caseta de directie si pompa de servo e36


Recommended Posts

Salutare! Am hotarat sa postez pentru ca nu mai stiu ce se intampla cu masina....BMW e36 316i 1995...Toate au plecat de la pompa de servo pe care am schimbat-o pentru ca se bulise, apoi la un scurt timp am hotarat sa schimb si caseta de directie pentru ca aveam joc foarte mare la ea si simteam vibratii puternice la denivelari....am schimbat si caseta de directie....mentionez ca si pompa si caseta au fost second. Pompa de servo pe care am pus-o a mers perfect pana in momentul cand am schimbat caseta de directie....spun asta pt ca din moment ce am schimbat caseta treptat a inceput sa "gajaie" tot mai tare...si dupa un drum Constanta - Bucuresti - Constanta (cu 5 pers in masina - nu stiu daca e relevant) deja zgomotul e ft puternic si mecanicul mi-a zis ca e dusa pompa....asta nici dupa 2 saptamani de cand am schimbat-o...

Eu cred ca e caseta de directie de vina pentru ca de cand am schimbat-o mi-a facut pompa figuri, in plus, dupa ce am schimbat caseta...am mers cativa km si tptul parea ok, apoi am mers sa-mi faca unghiul de fuga (indicatie data de mecanic) pentru ca volanul era stramb, cica nu a putut sa fixeze caseta drept...in fine...i-am facut si unghiul de fuga la un alt service la 2 km distanta fata de cel la care am schimbat caseta si apoi mergand spre casa "surpriza" la viraje mai stranse se aud niste zgomote dinspre caseta sau dinspre roti ca si cum ar atinge roata in caroserie...sau ceva de genul, oricum ideea este ca daca fac mai mult de o tura si ceva cu volanul in dreapta sau stanga se aud niste zgomote si simt vibratii in volan si cand incerc sa virez dreapta parca o ia mai greu...parca tine ceva...acum oricum merge mai greu ca s-a dus pompa de servo...

Poate aveti niste idei ce ar putea fi sa-mi dati niste sfaturi ca deja am ajuns la disperare, mi-e si frica sa mai schimb pompa ca poate se strica iar...si am cheltuit o groaza de bani deja...Ar putea fi o greseala de montaj...sau ceva la capetele de bara cand mi-a reglat nghiul de fuga....sau conducte infundate care trebuie aerisite...sau poate mai trebuie sa dau detalii...orice va trece prin cap va rog sa ma ajutati... Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu am calitati de mecanic, am fost la unul care cica se pricepe l bmw...a verificat daca merge usor, chiar am vazut si era ok, ulei era sigur acelasi de care am bagat si eu...CHF11S...verde...eu am luat de la febi...

Deci sa inteleg ca e posibil sa fi avut ceva gunoaie in ea si sa se fi sricat pompa...eventual se poate curata, se pot aerisi conductele??? Cand am fost azi la mecanic a zis sa schimb pompa de servo din nou...dar fara sa fac o verificare sa gasesc o cauza sau sa fac o curatire nu as face asta...

Edited by Ovy_e36
Link to comment
Share on other sites

Daca-ti poti recupera banii pe caseta si pompa, du-le inapoi. Ce sanse crezi ca sunt ca o caseta sau o pompa de pe o masina alergata 15 ani si apoi dezmembrata sa mai fie bune? Degeaba arata bine pe dinafara, daca inauntru sunt ''coapte'' ca alea de aici. Ia totusi ceva verificat si schimba-le in acelasi timp, nu pe rand.
Link to comment
Share on other sites

Din cate am vazut eu caseta arata ok, cat se putea vedea din afara...cremaliera...la interior nu mai stiu...dar avand in vedere a atunci cand virez dreapta simt o oarecare contra e posibil sa fie uzata la interior...daca ma gandesc bine la ce cheltuieli ajung mai bine le reconditionam pe ambele..ca si asa nu stiu unde mai gasesc o pompa de servo si o caseta prin Constanta ca deja astea le-am gasit super greu..

 

Daca-ti poti recupera banii pe caseta si pompa, du-le inapoi. Ce sanse crezi ca sunt ca o caseta sau o pompa de pe o masina alergata 15 ani si apoi dezmembrata sa mai fie bune? Degeaba arata bine pe dinafara, daca inauntru sunt ''coapte'' ca alea de aici. Ia totusi ceva verificat si schimba-le in acelasi timp, nu pe rand.

 

 

Cat m-ar costa o caseta recoditionata pt masina mea???

Edited by Ovy_e36
Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare, azi am fost sa-mi rezolv cateva probleme la evacuare (eram programat de mult) si am observat ca imi ating jentile in capetele de bara....cand virez spre maxim si de aici si zgomotul care se aude ca un harjait...credeti ca e posibil ca "super mecanicul" care mi-a montat caseta sa fi pus capetele de bara invers si de aceea sa faca asa???
Link to comment
Share on other sites

Nu am calitati de mecanic, am fost la unul care cica se pricepe l bmw...a verificat daca merge usor, chiar am vazut si era ok, ulei era sigur acelasi de care am bagat si eu...CHF11S...verde...eu am luat de la febi...

Deci sa inteleg ca e posibil sa fi avut ceva gunoaie in ea si sa se fi sricat pompa...eventual se poate curata, se pot aerisi conductele??? Cand am fost azi la mecanic a zis sa schimb pompa de servo din nou...dar fara sa fac o verificare sa gasesc o cauza sau sa fac o curatire nu as face asta...

aici e buba, tu ai bagat ulei verde si s-a bulit. :twoup:

 

Inca o intrebare, azi am fost sa-mi rezolv cateva probleme la evacuare (eram programat de mult) si am observat ca imi ating jentile in capetele de bara....cand virez spre maxim si de aici si zgomotul care se aude ca un harjait...credeti ca e posibil ca "super mecanicul" care mi-a montat caseta sa fi pus capetele de bara invers si de aceea sa faca asa???

unde ai gasit mecanicul asta asa de babalau .sigur a pus capetele de bara invers :) .mai bine le schimbai tu ca sunt sigur ca le puneai bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu am calitati de mecanic, am fost la unul care cica se pricepe l bmw...a verificat daca merge usor, chiar am vazut si era ok, ulei era sigur acelasi de care am bagat si eu...CHF11S...verde...eu am luat de la febi...

Deci sa inteleg ca e posibil sa fi avut ceva gunoaie in ea si sa se fi sricat pompa...eventual se poate curata, se pot aerisi conductele??? Cand am fost azi la mecanic a zis sa schimb pompa de servo din nou...dar fara sa fac o verificare sa gasesc o cauza sau sa fac o curatire nu as face asta...

aici e buba, tu ai bagat ulei verde si s-a bulit. :twoup:

 

 

 

Inca o intrebare, azi am fost sa-mi rezolv cateva probleme la evacuare (eram programat de mult) si am observat ca imi ating jentile in capetele de bara....cand virez spre maxim si de aici si zgomotul care se aude ca un harjait...credeti ca e posibil ca "super mecanicul" care mi-a montat caseta sa fi pus capetele de bara invers si de aceea sa faca asa???

unde ai gasit mecanicul asta asa de babalau .sigur a pus capetele de bara invers :) .mai bine le schimbai tu ca sunt sigur ca le puneai bine.

 

Eu am avut ulei verde pus la pompa care s-a stricat si am pus o pompa exact la fel si am pus tot ulei verde...sa inteleg ca trebuia sa bag atf???

 

 

Acum am gasit o pompa si cel care a avut-o a zis ca a folosit ulei atf la ea...ce trebuie sa fac ca sa inlocuiesc uleiul de pe instalatie, sa-l schimb pe cel verde cu atf??? ca din cate stiu nu trebuie amestecate si asa trebuie sa aerisesc toate conductele si sa le curat...cum se face asta daca stiti???

Edited by Ovy_e36
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Sunt si eu nou pe forumul acesta si am observat o discutie despre pompa de servodirectie a unuia dintre membrii acestui forum si anume Ovy_e36.

 

nu as dorii sa fac reclama dar daca se doreste as putea oferi detalii despre un service din bucuresti care ofera servicii profesionale.

 

sper sa nu deranjez cu reply-ul meu.

 

 

daca doreste cineva mai multe detalii astept PM.

 

 

Cu respect,

George Barbu

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca aveam capetele de bara puse invers si atingeau jentile in ele....si un furtun prin care venea lichidul la pompa, strangulat...montat gresit desigur....Deocamdata, negasind pompa de schimb am curatat caseta, conductele si pompa de servo de mizerie ca era uleiul ca un noroi negru desi il schimbasem de cateva saptamani si acum astept o pompa sa apara ca sa o schimb. Asta isi face treaba dar in viraje e zgomotoasa..gajaie...Aveti grija pe mana cui va lasati masina fratilor..ca mare e GRADINA...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.